В рамках проекту «Знайомтесь, Кропивницький», редакція Точки доступу продовжує знайомити жителів міста з особливостями різних мікрорайонів обласного центру.

Слідом за розповідями про селище Нове101-ий та Бєляєва пропонуємо вам дізнатися про район Космонавтів – один із найбільших за кількістю мешканців та розвитком інфраструктури «спальник» міста. Ми розповімо вам про вулиці Волкова, Пацаєва, Попова, Жадова та не залишимо осторонь Юрія Коваленка.

#1

Як усе починалось

Згідно затвердженому в 1982 році генеральному плану розвитку тоді ще міста Кіровограда передбачалася значна розбудова інфраструктури. Назва 102-й мікрорайону пішла від позначень кварталів у генплані. Після забудови його стали називати районом Космонавтів, тому що вулиці носять імена радянських підкорювачів космосу.

Згідно розробленому проекту 102-го мікрорайону, тут мало жити орієнтовно 28 тисяч кіровоградців (усього – 8759 квартир). Планувалося, що увесь мікрорайон із заходу на схід пересікатиме пішохідна вулиця, яка вестиме до спортивного комплексу з плавальним басейном, спортивними залами та стадіоном. Навколо нього мав бути великий парк.

На стику 102-го та 73-го (вул. Пацаєва) мікрорайонів планувалося створити бульвар, який, за задумом проектантів, повинен був стати одним із улюблених місць відпочинку жителів. А вздовж Рівнянського шосе мали вирости 10 триповерхових гаражів, банно-пральний комбінат, пожежне депо та пункт прийому вторинної сировини.

Розбудова мікрорайону почалася у 80-х роках минулого століття. Однак, через політичну й економічну кризи, які поглибилися після здобуття незалежності України, її так і не завершили.

#2

Транспортний рай

Щодо транспорту, то в районі Космонавтів найбільш розвинена відповідна інфраструктура. З вулиць Жадова та Попова можна дістатися в будь-який куточок міста, куди ходить громадський транспорт. Найбільшою популярністю серед маршрутів користується 1-Ц, адже йде він до району Лісопаркової (4-та міська лікарні). Після транспортної реформи у 2012 році, 1-Ц замінив усіма улюблену «50-ку», адже ці маршрутки користувалися величезним попитом, інтервал руху складав 2-3 хвилини, і їздили вони до пізнього часу – в літній період її можна було побачити на маршруті й після опівночі. Після відміни місцеві жителі навіть провели панахиду за маршрутом та перекривали центральну вулицю міста з вимогою повернути «п’ятдесятку».

На вулицях здійснюється інтенсивний рух маршрутних таксі: №1Ц, 3, 4, 5А, 6, 8, 11, 15, 44, 77, 112, 134, 220, 500 довезуть у будь-який куточок міста.

Окрім них, також можна скористатися комунальним транспортом – тролейбусами №4, 9 та 10. Електротранспорт курсує з 6 до 21 години. Інтервал руху в середньому 5-10 хвилин.

Тролейбусний маршрут №9 відновили лише в січні цього року: курсує він від вулиці Жадова до залізничного вокзалу.

#3

КП «Електротранс»

Тролейбусний рух у Кропивницькому було відкрито 2 листопада 1967 року. Мережу створили в рекордні строки — всього за 6 місяців побудовали депо, тролейбусний парк, підстанції, протягнули десятки кілометрів дротів, облаштували зупинки. Перших тролейбусів було близько двох десятків. Це були вживані 5-7 річні машини.

До початку 2000-х в місті працювало 10 маршрутів, останнім був кільцевий №11, який сполучав обласну лікарню та залізничний вокзал.

В 2001-2003 роках крім недофінансування господарство згубили маршрутні таксі, які рухалися швидше застарілих тролейбусів. Часто траплялися випадки, коли на два тижні, а то й на місяць тролейбусну мережу відключали за борги КЕТа («Кіровограделектротранса») перед місцевою ТЕЦ. Вперше в історії в місті демонтовували тролейбусну лінію на ДБК у 2001 році (3 км за міською смугою), а також лінію на ТЕЦ – у 2008-му. В 2004 році господарство здали в оренду «ЄТК» (Єлисаветградська транспортна кампанія), яке сяк-так привели в порядок, скрутивши з близько 100 тридцять ходових тролейбусів. Тоді працювали чотири маршрути (№4, 5, 9, 10), а господарство перебувало в стані застою.

З 26 квітня 2016 року тролейбуси повернули до комунальної власності. Вартість проїзду в тролейбусах становить 2,50 грн.

У вересні цього року на підприємство повинні надійти 20 нових автобусів, після чого підприємство перейде на цілодобовий режим роботи.

#4

Його знав увесь СРСР

Кіровоградський завод друкарських машин (виробниче об'єднання «Друкмаш») існував із 1975 до 1995 року.

Підприємство було одним з провідних заводів в СРСР по виробництву друкмашин (спочатку електромеханічних, а потім й електронних). «Ятрань», «Елема» і «Лілея» – це  ті три марки, які тут в основному випускалися. Об'єм виробництва був досить вражаючим – на заводі створювали до 11 тисяч друкарських машин на місяць.

Нині кілька поверхів колишнього величезного підприємства займає виробнича компанія «Друкмаш-центр», заснована у 1997 році. Підприємство спеціалізується на виробництві засобів пересування для людей з частковою втратою функцій опорно-рухового апарата, протезів молочної залози та протезно-ортопедичних виробів (корсети-реклінатори для корекції постави, стремена Павлика, розпірки ортопедичні, шини Віленського, устилки ортопедичні, бандажі та пояси-корсети). Також тут знаходиться центр здоров’я та краси «Драйв».

#5

Бомбосховище vs мародери

За радянських часів під першим корпусом кіровоградського заводу друкарських машин знаходився військовий об'єкт – бомбосховище заводу «Друкмаш», яке мало 4 виходи і ліфт, і було розраховане на 1500 чоловік, мало великі запаси води, їжі та засобів індивідуального захисту: протигази, респіратори, індивідуальні протихімічні пакети. На 1-2 поверсі велося інструментальне виробництво, а на 3 та 4-му – складальне.

Це бомбосховище було спроможне захистити людей від усіх видів нападу з повітря, у тому числі від прямого влучення важких фугасних бомб.

На об'єкті організовувалася медична група, яка була забезпечена санітарними сумками дружинника. В укритті знаходився потужний пункт зв'язку, КП, тир та клас ГО. Радіостанції, підсилювачі, навчальні плакати, пневматичні гвинтівки з тиру і багато іншого стало жертвою мародерів, а решту спалили. За документами, які залишилися, можна приблизно уявити всю грандіозність цього об'єкта.

В даний час корпус належить магазину «Фуршет».

#6

Розкопки древнього кургану

Напевне, багато кропивничан пам’ятають земляний пагорб, розташований в мікрорайоні вулиці Попова або хоча б чули про нього. До 2004 року височина серед житлового масиву виконувала геодезичні функції, а взимку тут каталася на санках малеча.

Під час будівництва супермаркету курган розкопали. Він виявився доісторичним похованням, датованим серединою третього тисячоліття до нашої ери. Вік цього кургану становить приблизно 4,5 тис. років. А під час розкопок археологи знайшли три вельми цікавих поховання епохи середньої бронзи (XVII століття до н. е.).

На глибині чотирьох метрів археологи відкопали скелет людини, який лежав на возі. Фахівці стверджують, що він був виготовлений спеціально для поховання, оскільки навіть через тисячоліття можна визначити, що ним не користувалися в побуті. Прикрас у кургані не знайшли, але археологи не виключають можливості розграбування могили. Вони відзначають, що в ту епоху нічого поруч з небіжчиком не клали, незалежно від того, бідним або багатим він був.

В кургані виявили поховання, які розташовувалися один над одним, тобто, з часом курган досипали.

Нині на місці стародавнього поховання стоїть супермаркет «АТБ».

#7

Дитячий мікрорайон

Так як район Космонавтів є одним із найбільших «спальних районів міста, у розпорядженні юних жителів мікрорайону знаходяться чотири школи та 7 садочків. При цьому в останніх не вистачає місць для нових відвідувачів

Школа №19 – НВО «ЗШ І-ІІ ступенів – ліцей №19» знаходиться на вулиці Волкова. Вперше в документах вона згадується в 1926 році. Знаходилася вона на розі вулиць Шевченка і Луначарського. В мікрорайоні Волкова школа існує з 1976 року. В ній навчається 749 учнів.

Між вулицями Попова та Пацаєва дві школи розташувалися поряд – №18 та №31. Трохи детальніше про них.

У 1945 році на вулиці Гоголя з’явилася школа під номером 31. В ній навчалися тільки дівчата. А через дев’ять років у школі розпочалося спільне навчання. Ще через 20 років її закрили, а в 1987 році така під цим номером з'явилася на вул. Космонавта Попова. На той час це була одна з найбільших шкіл міста.

Нині в «НВО – «ЗШ І-ІІІ ступенів №31 з гімназійними класами, ЦДЮТ «Сузір’я» навчається 951 учень.

НВО «Багатопрофільний ліцей – фізико-математична школа – ЗШ І-ІІІ ступенів №18 – ЦДЮТ «Надія» заснований у 1981 році.

Також на вулиці Попова є КЗ «НВО №35 «ЗШ І-ІІІ ступенів» позашкільний центр», заснований у 1992-му. Тут навчається 790 учнів.

Садочків у цьому районі також багато. Але завжди є черги. Потреби найменших жителів мікрорайону обслуговують ясла-садок №3 «Незабудка» (Жадова), дитсадок №14 «Калинка» (Жадова), №62 «Супутник» (Пацаєва), №61 «Гніздечко» (Пацаєва), №63 «Посмішка» (Академіка Тамма), №67 «Дельфін» (Пацаєва) та №68 (Ю. Коваленка)

#8

Коледжі та «бурси»

Багатий на інфраструктуру район зручний і для студентів, адже тут можна здобути вищу освіту за різними напрямками та спеціальностями.

Технікум механізації сільського господарства

За період свого існування навчальний заклад виріс з невеликої профтехшколи в сучасний вищий навчальний заклад І рівня акредитації. Заклад готує фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» за спеціальностями:

  • облік і оподаткування;
  • маркетинг;
  • агроінженерія;
  • право;
  • електроенергетика, електротехніка та електромеханіка.

Кіровоградський коледж статистики

Кіровоградський коледж статистики Національної академії статистики, обліку і аудиту є вищим навчальним закладом І рівня акредитації. Його історія налічує більше 70 років.

Коледж статистики здійснює підготовку студентів на базі 9-и та 11-и класів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за спеціальностями:

  • фінанси і кредит;
  • бухгалтерський облік.

Термін навчання за спеціальностями складає: для студентів з базовою середньою освітою – 3 роки, для студентів з повною середньою освітою – 2.

Вище професійне училище №4

Кіровоградське вище професійно-технічне училище №4 – один з найстаріших навчальних закладів такого типу на теренах України. Його історія налічує майже 150 років.

Заклад готує фахівців за спеціальностями:

  • електромонтер;
  • оператор комп'ютерного набору;
  • верстатник широкого профілю;
  • електрогазозварник;
  • монтажник санітарно-технічних систем;
  • автослюсар.

Професійно-технічне училище №8

Державний навчальний заклад «Професійно-технічне училище №8» було створено в 1973 році.

Заклад готує фахівців за спеціальностями:

  • лицювальник-плиточник;
  • маляр;
  • монтажник гіпсокартонних конструкцій;
  • столяр будівельний;
  • електрогазозварник;
  • електрозварник;
  • муляр;
  • монтажник санітарно-технічних систем.

#9

Допомога та порятунок

Центр ранньої діагностики (відомий медзаклад як поліклініка №5 та студентська поліклініка) розташований на вулиці Космонавта Попова й пропонує широкий спектр діагностичних досліджень, заходів, спрямованих на лікування та профілактику широкого спектру захворювань. В арсеналі лікарів є діагностичне обладнання, клінічна лабораторія, кабінети електрокардіограми і рентгенівських досліджень.

Амбулаторія дитяча №2 на вулиці Генерала Жадова працює в штатному режимі й приймає малюків від народження до повноліття. Тут працюють як педіатри, так і профільні фахівці. Є можливість здати загальні та спеціалізовані аналізи, які призначать лікарі.

Жіноча консультація №1 теж знаходиться на вулиці Жадова. Тут ви знайдете сучасне діагностичне обладнання, отримаєте консультації гінеколога, акушера, терапевта та психолога, а також послуги з планування сім'ї та вагітності.

#10

Поєднати долі

Для закоханих пар, які бажають поєднати свої долі, на вулиці Попова є відділ державної реєстрації актів цивільного стану.

Разом із тим, на сьогоднішній день в Україні немає прив’язки до прописки молодят і подавати заяву на реєстрацію шлюбу можна абсолютно в будь-який РАЦС на території України. Крім того, в липні 2016 Кабінет Міністрів України запустив пілотний проект по скороченню термінів реєстрації шлюбу, який дозволяє знизити час очікування реєстрації до декількох годин.

#11

Для душі...

У цьому великому спальному мікрорайоні знаходиться дві культові установи.

Церква Різдва Святого Івана Хрестителя об’єднує понад сто людей греко-католицької віри. І це число постійно зростає. Також у парафії проводиться катехизація дітей.

Тут діють спільноти Матері молитви та Братство Матері Божої Неустанної помочі. Минулого року церкву було освячено

Також напроти супермаркету «Велмарт» розташований Свято-Воскресенський храм Української православної церкви.

#12

Шанси на житло

По вулиці Космонавта Попова завершується зведення військового будинку. Тут буде здано в експлуатацію 85 нових квартир для сімей військовослужбовців. Загалом на другу секцію будівництва було витрачено 18,5 млн. гривень.

Нині за кошти міського бюджету зводять бaгaтoквapтиpний будинoк пo вулиці Жaдoвa, який планується здати в експлуaтaцію вже нaступнoгo poку. Тoді ж нoвoселaм і вpучaть ключі від квapтиp. Звoдити дев’ятипoвеpхівку пoчaли в 2016-му. Зa пpoектoм, тут має бути 54 квapтиpи, кoжнa мaтиме індивідуальне плaнувaння. Житло будується одразу утепленим та матиме автономне опалення.

Цe пілотний для Кропивницького проeкт: якщо він будe успішним, влада візьметься за недобудови облaсного цeнтру, які у пeрспeктиві можуть стaти житлом для місцевих мешканців.

#13

МАФи та тротуари

Місцеві жителі в першу чергу нарікають на велику кількість кіосків та несанкціоновану вуличну торгівлю. Попри те, що на вулиці Попова є місцевий невеликий ринок, де цілком достатньо вільних місць, торгівля з рук квітне буйним квітом, а МАФи ростуть, як гриби після дощу.

Минулого року на Попова з одного боку дороги проклали нову тротуарну доріжку, на інших же вулицях люди скаржаться на погану якість тротуарів. Внутрішньобудинкові території хоч і асфальтують, та під час сильних дощів їх все одно постійно заливає.

Не можна також оминути проблему повного знищення газонної частини біля ринку навпроти АТБ, що на Попова, адже стихійники повністю перебралися на цю частину вулиці.

Як і багатьом іншим районам міста, цьому необхідне значне фінансування і, мабуть, більше уваги з боку влади.

Фото Олександра Козловського


Головне сьогодні