Дистанційна освіта на Кіровоградщині: досвід вчителів та батьків

  • Катерина Федченко
  • watch_later 7 травня 2020, 12:20

На Кіровоградщині майже 100 тисяч учнів навчаються через «Zoom» та інші мобільні додатки. До цього процесу залучено 11 тисяч вчителів. Уряд продовжив строки загальнонаціонального карантину в Україні – він триватиме до 22 травня. Навчальний рік у школах по всій країні завершиться дистанційно.

Як відбувається дистанційне навчання в міських та сільських школах Кіровоградщини, як організовують свою роботу вчителі та з якими труднощами зустрічаються – з'ясовувала Точка доступу.


*На початку варто зазначити, що жодна з педагогинь не захотіла, щоб її ім’я та прізвище згадувалось у ЗМІ, тому всі імена вигадані.

Той, хто хоче вчитися, буде це робити за будь-яких умов

Пані Оксана, вчителька однієї з сільських шкіл Кіровоградської області, розповідає, що після запровадження карантину вчителі почали перелаштовувати свою роботу під нові "карантинні" умови:

В одній із соціальних мереж створили закриту групу, в якій комунікують вчителі, учні та батьки. Вчителі викладають завдання, батьки можуть поставити запитання. У цю ж групу «скидають» посилання на відеоуроки.

Учні, в свою чергу, надсилають виконані завдання та контрольні роботи. На жаль, через технічні можливості, у нас немає змоги проводити відео-конференції через "Zoom".

Погана якість інтернету в селі значно ускладнює процес навчання. До того ж в учнів із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, окрім телефонів, немає інших технічних можливостей для навчання.

Пані Оксана розповідає, що в їхній школі склалася одна з найкращих ситуацій з дистанційним навчанням у районі. Адже є такі школи, де учні та вчителі комунікують через продавця в магазині: вчителі приносять до магазину завдання, діти їх забирають, виконують вдома і знову приносять до магазину, звідки їх вже забирають на перевірку вчителі.

Щодо оцінювання, то вчителі, так само як і учні, перебувають на карантині, тому оцінки поки що не вносяться до класного журналу, а окремо фіксуються вчителем:

Ми повинні обов'язково провести контрольні роботи з 9 класом (адже це випускний клас). Річне оцінювання буде відбуватися за результатами першого навчального семестру і за результатами тематичних контрольних робіт, які були виконані до 12 березня.

Про активність та успіхи у навчанні школярів вчителька розповідає з усмішкою. Зазначає, що особливо нічого не змінилося, адже той, хто хоче вчитися, навчається і зараз в умовах дистанційної освіти:

Батьки таких учнів також активні: задають запитання, максимально контролюють навчання своїх дітей.

Пані Оксана розповідає, що роботи на карантині у вчителів аж ніяк не поменшало. У кожного вчителя є щоденний план роботи:

Щоденний план відповідає кількості уроків, які в мене є кожного дня. Я самостійно планую свою роботу: займаюся самоосвітою, працюю в інтернеті, беру участь в онлайн-конференціях, опрацьовую документи, розсилаю завдання учням та перевіряю виконані.

Що стосується оплати праці, то вчителька розповідає, що отримує зарплату стабільно. Лише крайнього разу отримала на 500 грн менше, з чим це пов'язано, поки не пояснили.

Онлайн-уроки змушують тримати себе в формі

Пані Ірина працює вчителем в одній зі шкіл Кропивницького та розповідає, що кожна школа зацікавлена, аби всі учні були залучені до навчання під час карантину.

По-перше, треба зазначити , що учні не цілком навчаються за дистанційним навчанням як таким. Ми використовуємо лише елементи дистанційного навчання, яке відбувається в режимі онлайн, дякуючи таким додаткам як "Google Classroom", "Zoom" та інші, - розповідає вчителька.

Учні отримують завдання кожного дня, відповідно до розкладу уроків. Вчителі проводять онлайн-консультації для роз'яснення важких тем або для відповідей на запитання учнів щодо матеріалу. Якщо вчитель не має змоги проводити онлай-уроки, він знімає відео-уроки або відео-фрагменти уроків:

Намагаємося доступно доносити матеріал учням, щоб полегшити життя батьків. Завдяки технологіям двадцять першого століття, всі учні мають доступ до навчання.

Пані Ірина зазначає, що на плечах батьків зараз лежить велика відповідальність за навчання дітей та контроль за виконанням завдань: 

Ми часто зустрічаємось із занадто активними батьками, які вирішили пригадати свої знання шкільної програми і виконують завдання замість дітей. Але, в будь-якому випадку, вчителі вдячні батькам за допомогу та співпрацю.

Вчителі використовують поточне, тематичне, семестрове та річне оцінювання. Оціюються роботи учнів, а саме: фото надісланих робіт, самостійні та контролні роботи в режимі онлайн, усні відповіді під час онлайнуроків і консультацій.

Що стосується робочого дня вчителя, то він змінився повністю: 

Тепер іноді здається, що робота триває цілодобово: оповіщення приходять і вночі, засинаєш з думками про те, як краще завтра провести тест. Уночі він сниться, а зранку його проводиш. Онлайн-уроки - гарний стимул для вчителів, який навіть вдома не дає розслабитися: завжди потрібно зробити зачіску та макіяж.

Пані Ірина розповідає, що за період карантину вчителям виплачувалася заробітна плата повністю, але невеликими частинами.

По інший бік дистанційного навчання

Ще одними активними учасниками дистанційного навчання так чи інакше є батьки, і закономірно, що розклад дітей безпосередньо впливає на їхній розпорядок дня.

Тетяна, мама десятикласника-Ігора та другокласниці-Єви, жінка працює віддалено бухгалтером.

З початком карантину життя нашої родини змінилося кардинально, і мова не лише про дистанційне навчання. Дітям і нам із чоловіком було важко перелаштувати звичайний розклад життя. Змінилося все, починаючи від вранішнього підйому і закінчуючи дозвіллям, - ділиться враженнями жінка.

Тетяна розповідає, що спочатку було важко підлаштуватись під дистанційне навчання: 

Маючи в хаті двох школярів, ми вирішили правильно організувати простір для навчання. Ігор і Єва роблять уроки в різних кімнатах, щоб не заважати один одному. Також довелося придбати для навчання ноутбук.

Мені в плані дистанційного навчання пощастило в якомусь сенсі (посміхається, - Ред.). Ігор - самостійний хлопець, який завжди старанно навчається, і хоч син - не відмінник, але оцінки має добрі. Я завжди знаю, щов нього все в порядку з навчанням, тож, з уроками не допомагаю. Та вже й не пам'ятаю шкільної програми за 10-й клас. Син, якщо виникають запитання, спілкується з вчителями, однокласниками, і, звичайно, - магічний інтернет. Безперечно, я контролюю успішність, слідкую за новинами в батьківському чаті, -  говорить Тетяна.

З молодшою донькою, за словами жінки, доводиться важче:

Єву треба постійно контролювати. Не лежить в неї душа до науки! Тому навчаємось ми фактично разом: виконуємо завдання від вчителя, плюс робимо додаткові завдання - читаємо, пишемо, дивимось розвиваючі відео.

Оскільки Тетяна працює дистанційно, то поєднувати роботу і "навчання" непросто:

Інколи буває надзвичайно важко, хочеться "втекти" до офісу (посміхається, - Ред.), але карантин є карантин. Я вже трохи призвичаїлась і намагаюся чітко оргнізувати свій день: по можливості виконую свою роботу ввечері або рано-вранці, щоб потім виконати з донькою уроки і не відволікатися на інші справи

Роботою вчителів жінка задоволена. Говорить, що вони майже завжди на зв'язку:

Якщо виникають запитання, завжди отримую вичерпні відповіді. Але все ж із нетерпінням очікую часу, коли діти підуть до школи.

Трішки користої інформації:

Навчальний рік у школах по всій країні завершиться дистанційно. Календар навчання виглядатиме так:

  • до 31 травня триватимуть заняття;
  • до 1 липня має бути завершений навчальний рік;
  • до 15 червня школи завершують оформлення: свідоцтв про здобуття базової середньої освіти; свідоцтв досягнень та табелів навчальних досягнень; 

Упродовж червня школи на педагогічних радах розглядають питання про переведення учнів до наступного класу.

Випускники 11-х класів отримають документ про здобуття освіти після завершення ДПА у формі ЗНО. 

Якщо учні 1-8, 10 класів не планують навчатися в іншому закладі освіти, школи надсилають копії документів учням електронною поштою, а оригінали документів видадуть у вересні 2020-2021 навчального року.

Попередньо МОН повідомляло, що цьогоріч державна підсумкова атестація для учнів 4-х та 9-х класів скасована.

Для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 у 2019/2020 навчальному році МОН рекомендує утриматися від проведення масових заходів, зокрема – останніх дзвоників та випускних вечорів.

Уся інформація, пов'язана зі змінами в системі освіти через карантин, зібрана на окремому ресурсі.

Читайте також: Посткарантинна відпустка: як і де зможуть відпочити влітку мешканці Кіровоградщини (ФОТО)

Читайте також: Народити в Кропивницькому під час карантину: про партнерські пологи та медреформу

Фото, використані в матеріалі, з відкритих джерел