Сьогоднi, 20 лютого, в ТРЦ DEPO’t Center у Кропивницькому вiдкрили виставку фоторобiт українських репортерiв, якi пiсля незаконної анексiї працювали в Криму та висвiтлювали тему порушення прав людини, фiльмували життя родин полiтв’язнiв, передає Точка доступу.

Окупація Криму

Як розповiли пiд час пресконференцiї органiзатори заходу, вiд початку окупацiї Криму Росiя розгорнула масштабнi репресiї. З полiтичних мотивiв до сьогоднiшнього дня на півострові заарештували понад 150 осiб — бiльшiсть iз них кримськi татари; викрали 43-ох українських активiстiв, з них 11 людей вважають зниклими безвiсти, а один чоловiк залишається пiд вартою.

Політичні в'язні

Нинi репресiї тривають.

Пресконференція

Дружина полiтв’язня Владислава Єсипенка Катерина додала, що жертвою репресiй з боку росiйської окупацiйної адмiнiстрацiї став i її чоловiк – позаштатний журналіст видання "Радiо Свобода". У березнi 2021 року, пiд час виконання редакцiйного завдання, його затримали працiвники ФСБ за сфабрикованим звинуваченням – нiбито вiн зберiгав вибухiвку. Чоловiк досi перебуває у в’язницi в Керчi. Його засудили до п'яти років тюрми. Катерина говорить, що до Владислава застосовували тортури і змусили підписати зізнання у звинуваченні.

Дружина політв'язня

Як зазначила головна консультантка Служби забезпечення дiяльностi Кримської платформи Представництва Президента України в Автономнiй Республiцi Крим Анна Ситнiкова, пiсля 24 лютого минулого року можна вiдзначити низку негативних тенденцiй щодо життя у Криму. По-перше, спостерiгається збiльшення кiлькостi подiбних справ, зокрема йдеться про жителiв Херсонщини та Запорiжжя, яких затримали та примусово перемiстили до Криму. По-друге, за дев’ять рокiв окупацiї у в’язницях померли двоє українських полiтв’язнiв – Костянтин Ширiнг та Джемiль Гафаров. Померли вони через ненадання меддопомоги.

Центр прав людини

Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зауважила, що за полiтично мотивованими обвинуваченнями окупацiйна росiйська влада тримає за гратами 15 журналiстiв. Бiльшiсть iз них – кримськотатарськi громадянськi журналiсти, якi спiвпрацювали з iнiцiативою "Кримська солiдарнiсть", що об’єднує родини полiтичних в’язнiв, адвокатiв, активiстiв.

Ув'язнення журналістів

Хронiку життя анексованого Криму фiльмували українськi репортери Алiна Смутко, Тарас Iбрагiмов та Альона Савчук з 2014 до 2019 року.

Кримські татари

У кадрi: кримськi татари та проукраїнськi активiсти у Криму. В експозицiї – 22 свiтлини.

Кримчанка

Алiна Смутко також побувала на вiдкриттi виставки в обласному центрi. Їй, як i iншим її колегам, якi брали участь у створеннi експозицiї, заборонили в’їзд до Криму та до Росiї. Це заборона на в’їзд у кожному конкретному випадку — вiд десяти до 35 рокiв. Вона розповiла, що її фотокамера фiксувала життя сiмей, часто багатодiтних, якi лишилися пiсля масових арештiв без годувальникiв. Рідні політичних бранців пройшли обшуки, штрафи, залякування, переслідування, судові процеси, де їх змусили спостерігати за знущанням над родичами. Боротьба за їхнє визволення триває і нині, хоча журналісти мають дуже мало засобів, аби показати її світу.

Рідні політв'язнів

Втрата годувальника

Кропивницький — один з шести обласних центрiв України, де вiдбуватиметься показ фотовиставки “Iсторiї з окупованого Криму”. Переглянути її можна буде протягом тижня. 

Окупація

У жовтнi минулого року фотовиставку “Iсторiї з окупованого Криму” представили на мiжпарламентському самiтi Кримської платформи (м. Загреб, Хорватiя), а також у груднi — пiд час урочистих заходiв з нагоди 30-рiччя Представництва Президента України в Автономнiй Республiцi Крим.

Український Крим

Окрiм Кропивницького, експозицію показали у Хмельницькому, а також вона вiдбудеться у Чернiвцях, Одесi, Луцьку та Львовi. 

Реалії Криму

Фотовиставку створив Центр прав людини ZMINA у спiвпрацi з Представництвом Президента України в АР Крим.

Репресії

Бранці Кремля

Родини в'язнів Кремля

Окупанти в Криму

Нескорений Крим

Крим - це Україна!

Читайте також: У Кропивницькому показали благодійну виставу з нагоди Дня єднання (ФОТОРЕПОРТАЖ)


Головне сьогодні