Кодекс із процедур банкрутсва: хто і за яких умов може стати банкрутом

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 24 квітня 2019, 19:00

  • visibility 107 переглядів

Незабаром, українці, які потрапили у скрутне матеріальне становище, зможуть добровільно оголосити себе банкрутами та скасувати свої борги через суд. Про ризики та переваги нового закону дізнавалася Точка доступу.

Президент України Петро Порошенко підписав Кодекс з процедур банкрутства, який Верховна Рада ухвалила ще восени минулого року. Документ, зокрема, передбачає можливість і визначає умови банкрутства фізичних осіб. Він почне працювати 19 жовтня 2019 року.

Подібні закони є у багатьох країнах світу, проте запорукою їх успішної реалізації є не лише відповідне законодавство, а й дієві судові органи. Українцям та вітчизняним виконавчим органам знадобиться чимало часу, щоб опанувати нову процедуру, відзначають експерти.

В законі є низка суперечливих моментів, але те, що він є - це крок вперед. У багатьох країнах світу цей закон існує, і тут Україна справді зробила крок до Європейського союзу. Законом не так легко користуватися, багато в чому все буде залежати від судової системи. У тій же Європі, де закон працює вже багато років, досі є свої нюанси, - говорить економіст Олександр Охріменко.

Новий Кодекс – це перехід від радянської до європейської економічної моделі, вважає економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Кризи 2008, 2014 років, які призводили до девальвації національної валюти і масової неплатоспроможності населення, особливо за валютними іпотечними кредитами, які були викликані відсутністю такого механізму захисту, як процедура банкрутства. До прийняття цього Кодексу у нас було тільки банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Вважалося, і це такий рудимент соціалістичної системи, що люди не можуть бути банкрутами у нас в країні, - говорить Олексій Кущ. 

#1

Хто може стати банкрутом ? 

Відповідно до Кодексу ініціювати процедуру банкрутства фізичної особи може лише боржник, кредитор таким правом не наділений. 

Людина може розпочати процедуру банкрутства, якщо заборгованість по кредиту становить не менше 30 мінімальних заробітних плат ( приблизно – 125 тисяч грн) або особа має постанову у виконавчому провадженні про відсутність майна, яке можна стягнути. Крім того, підставою для початку такої процедури є припинення протягом двох місяців виплат по кредиту в розмірі понад 50% місячних платежів.

Заяву про намір розпочати процедуру банкрутства необхідно подати до Господарського суду, який, в разі її задоволення, призначає арбітражного уповноваженого. Він буде керувати майном боржника.

Накладаються певні обмеження, людина не може розпоряджатися своїм майном, робити інвестиції або купувати дорогі товари. ЇЇ майном буде управляти спеціальний арбітражний керуючий, - говорить Олексій Кущ.

В першу чергу,  процедура буде вигідною для людей, які не мають великих боргів.  З початком процедури банкрутства сума заборгованості  фіксується, а нарахування відсотків і штрафів припиняється.

 Якщо неплатоспроможність людини викликана тимчасовими факторами, які можна усунути за 3-4 місяці, то для неї ця процедура вигідна. Людина зможе отримати перепочинок -ніхто не буде нараховувати штрафні санкції, і вона зможе відновити свою платоспроможність, щоб повернути борги. Якщо платоспроможність викликана системними факторами, то людина може втратити своє майно, - зазначає Олексій Кущ. 

#2

Як проходить процедура ? 

Новий Кодекс не передбачає миттєвого списання всіх заборгованостей. В рамках процедури відновлення платоспроможності фізичної особи передбачена реструктуризація боргу, тобто його відстрочку, розстрочку або списання, а також можливість перевести борг на третю сторону. В рамках реструктуризації можлива реалізація частини майна боржника за рахунок погашення боргу.

Людина, яка захоче оголосити себе банкрутом, не зможе зробити це миттєво.  Є дуже довга і складна процедура, для якої необхідний хороший юрист, який розповість, що і навіщо робити. Також є ряд боргових зобов'язань, які потрібно виконувати. Передбачається, що все, що ви можете, ви віддаєте, погашаєте і виплачуєте, - говорить Олександр Охріменко.

Якщо протягом 120 днів після відкриття провадження у процедурі рішення про реструктуризацію не було прийнято, наприклад, через розбіжності з кредитором, фізична особа - боржник оголошується банкрутом. У цьому випадку може бути реалізовано все майно боржника за винятком його єдиного житла (квартири до 60 квадратних метрів або будинку до 120 квадратних метрів), а також коштів на пенсійних рахунках або в фондах соціального страхування.

Банкрутство накладає на фізичну особу певні обмеження. Так, не можна повторно назвати себе банкрутом протягом 5 років після прийняття відповідного рішення. Крім того, протягом 3 років після визнання банкрутом фізична особа не буде мати бездоганну ділову репутацію.

Скориставшись процедурою банкрутства, людина втратить можливість бути нотаріусом, приватним виконавцем, адвокатом, що порушує конституційні права людини, -  говорить  адвокат Ростислава Кравець.

#3

Інвестиційний потенціал 

У пояснювальній записці до Кодексу йдеться, що документ дозволить Україні піднятися у міжнародному рейтингу Doing Business на 81 пункт по компоненту (з 149  на 68 місце) і на 9 позицію в загальному рейтингу. З цим твердженням погоджуються й експерти. 

Документ дуже важливий, він значно може поліпшити позиції в рейтингу Doing business, чим підвищуть інвестиційну привабливість України. Для країни це позитивний крок, - говорить фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.

За останні 3 роки Україна змогла сукупно піднятися лише на 7 позицій в загальному рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business.

Читайте також: "Недокомунізований" Кропивницький: як позбавляються рудиментів минулого в обласному центрі (ФОТО)