46-річний Сагиндик Жаров, який живе у столиці Казахстану місті Нур-Султан, взимку цього року приїхав на Кіровоградщину, аби зняти документальний фільм про свого діда, який загинув під час Другої світової. Точці доступу чоловік розповів про процес зйомок.

Сагиндик – єдиний внук Калима Жарова, гвардії рядового 78 гвардійського полку, 4-ї гвардійської армії 2-го Українського фронту, який у складі свого батальйону на початку січня 1944 року брав участь у визволені Кіровограда від німецько-фашистських загарбників. Калим Жаров загинув під час проведення Корсунь-Шевченківської наступальної операції 27 січня 1944 року при звільненні села Капітанівка Новомиргородського району. Його поховали в цьому ж селі у братській могилі.

Майже через 75 років внук Калима Жарова вирішив зняти документальний фільм про бойовий шлях свого діда, тим самим віддавши шану його героїчній загибелі.

Сагиндик розповідає, що ідея зйомок фільму виникла ще в 2016 році під час його першого візиту в Україну. Тоді чоловік відвідав могилу діда. Реалізувати задум вдалося лише через 4 роки.

Робоча назва фільму "Шлях довжиною в 27 весен…", оскільки на момент загибелі Калиму Жарову було лише 27. Фільм охоплює період від моменту народження майбутнього героя в 1917 році, його дорослішання, відправки на фронт у 1942 році і загибель. Зйомки проходять на тертої України та Казахстану.

Я в складі знімальної групи приїхав до Кропивницького. Ми планували зняти місця боїв за звільнення міста, експозиції про війну місцевого краєзнавчого музею й меморіальний комплекс, присвячений загиблим від німецько-фашистських загарбників, на "Фортечних Валах", - розповідає Сагиндик Жаров.

Разом з оператором на меморіальному комплексі "Фортечні Вали"

Учасники знімальної групи брали участь у пошукових операціях, які проходили на території області, під час яких вдалося знайти чимало артефактів Другої світової. Хоча чоловік зазначає, що візит не передбачав проведення лише пошукових заходів, бо він та його однодумці не є пошуковиками в повному сенсі цього слова.

Процес зйомок передбачав лише нашу епізодичну участь у роботі місцевих пошуковиків з Кіровоградської та Черкаської областей на полях бою. До речі, ми дуже вдячні за змогу долучитися до їхньої роботи, - зазначає Сагиндик.

Проте дослідникам вдалося все ж таки дещо знайти: гільзи, уламки воєнної техніки. Їх зафільмували та передали місцевим пошуковцям.

Участь у пошуковій операції поблизу с. Оситняжка, Кропивницького району

Учасникам знімальної групи вдалося поспілкуватися з місцевою мешканкою села Капітанівка Зоєю Сколигою, яка є свідком подій Другої світової. Саме вона розповіла про страшні подробиці тих днів.

Від жінки ми дізналися, що братська могила, в якій похований Калим Жаров, була окопом та бліндажем, а загиблих солдатів звозили сюди зі всієї округи. Саме вона підказала точне місце розвідки боєм та прориву фронту. Порівнявши її розповіді з документами та матеріалами, я став ближчим до істини, - розповідає Сагиндик.

Спілкування з Зоєю Сколигою

Ми дуже вдячні мешканцям Кіровоградщини, які зустрічалися на нашому шляху, за неймовірно теплу зустріч, небайдужість, допомогу, доброту, чуйність та хліб-сіль. Ці якості – візитна картка вашого регіону.

В учасників знімальної групи залишились найпозитивніші враження: краса природи, архітектура міст, привітність та відкритість людей. А Кропивницький своєю архітектурою нагадав місто Петропавлівськ, розташоване в північній частині Казахстану.

Вражає теплий європейський клімат в середині зими та багатство грунту, який буквально прилипає до взуття в процесі пошукової роботи. Але найголовніше багатство вашого краю – люди. Тому я хочу побажати жителям Кіровоградщини миру, достатку, добра та любові, - ділиться враженнями Сагиндик Жаров.

Чоловік сподівається, що результати зйомок дозволять відкрити невідомі раніше сторінки війни. Саме з цієї причини Сагиндик планує найближчим часом знову приїхати на Кіровоградщину і продовжити пошук інформації та дослідження матеріалів про той період Другої світової. Прем'єра фільму запланована на 9 травня 2020 року.

Знайдені під час пошукової операції артефакти Другої світової

На "Фортечних Валах"

Читайте також: 100 днів Андрія Балоня: інтерв’ю з головою Кіровоградської ОДА (ФОТО)

Читайте також: Люди Кропивницького: інтерв'ю з галеристом та меценатом Миколою Цукановим (ФОТО)



Головне сьогодні