Двічі у квітні та один раз у травні спостерігали заморозки на поверхні ґрунту на Кіровоградщині. В низинах в Олександрійському районі – до мінус семи градусів. Мороз, зокрема, пошкодив розсаду помідорів і огірків у різних громадах. Фахівці вже прогнозують зменшення врожаю овочів і наголошують: Кіровоградщина – зона ризикованого землеробства і через зміну клімату несприятливі ситуації будуть повторюватися. Який недобір врожаю очікують, дізнавалася журналістка Точки доступу  Лілія Кочерга.

фермерДля помідора критична мінусова температура, він її не витримує.

Геннадій Тактаров господарює на полях у Кропивницькому районі. Овочі вирощує вже третій рік.

овочі

І, якщо капуста виявилася більш стійкою до низької температури, третину помідорів у його господарстві мороз пошкодив. Саме перед заморозками тут висадили томат "Галілея". 

аграрійВисадили червону сливку, але минулі заморозки помідор не витримав, навіть той, що був під накриттям.

Пересадити, розповідає, довелося гектар розсади томатів.

"Маленькі рослини – пересаджені. Цей ще, сподіваємося, відійде, але, бачте, він теж підморожений, хоча ці рядки були під волокном".

розсада помідорів

Збитки, каже фермер, ще не підрахували.

"Посадковий матеріал вирощуємо самі, купуємо насіння. Ось касети, торф".

посадковий матеріал

Розсада, висаджена повторно, прийнялася. Цьому сприяли в тому числі дощі. Та через холод розсада не розвивається інтенсивно. Рослини, пояснює Геннадій Тактаров, вже мають бути вищими і пишнішими. Врожай таким чином відтерміновується. 

агроволокно

"У цьому році весна не сприяє. То було так добре, тепло, почали висаджувати, та всі, мабуть, вся Україна почала висаджувати. Сподівалися на таку весну, як була в минулому році, але природа внесла свої корективи і вдарила по аграрній діяльності".

За останні два місяці на поверхні ґрунту тричі спостерігали заморозки, – каже керівниця департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова. Різкі коливання температури та нестача вологи – те, з чим постійно стикаються місцеві аграрії.

ОВАЗаморозки пройшлися територією області в кожному районі. Ми можемо говорити про недобір врожаю майбутній і про загибель площ орієнтовно до тисячі гектарів. 200 гектарів у Кропивницькому районі, в Олександрійському, Новоукраїнському, Голованівському. Треба розуміти, що ми знаходимося в зоні ризикованого землеробства. Кіровоградщина потерпає або від посухи, або, у зв’язку зі зміною клімату, з такими явищами, які раніше спостерігалися рідше.

Також, додає Валерія Фурманова, весняні заморозки негативно вплинули на зернові культури. 

агропромисловий розвитокВчені прогнозують, що різкі коливання температури будуть повторюватися, тож треба бути до цього готовими. Пристосовуються аграрії і до нестачі вологи – вводять зрошення. Але це великі інфраструктурні об'єкти, що потребують капіталовкладень. Доведеться боротися і з хворобами рослин, що пов'язані з наслідками заморозків. 

Нині фермерам лишається лише чекати сталого тепла, – каже Геннадій Тактаров.

капуста

"Будемо сподіватися, що не буде таке аномальне літо, як в минулому році, то буде все добре. Якщо не буде морозу, помідор виживе. Сподіваємося, що більше не буде таких несподіванок від природи".

Ринок збуту, водночас розповідає аграрій, є. Вирощені овочі продають в крупних торговельних мережах та на ринку. 

овочі

Через весняні заморозки, інформують в ОВА, в регіоні прогнозують зменшення врожаю овочів на 10-30 відсотків.

Читайте також: Вирощують мікрозелень та допомагають армії: розповідаємо, як працює шкільний бізнес у Кропивницькому

Фото Олександра Козловського 


Останні новини