Всього в 30 хвилинах їзди від Кропивницького знаходиться незвична для нашої місцевості ферма: на ній вирощують равликів. Заснував її підприємець та ресторатор Володимир Кравчук.
Від ідеї до реалізації
Ідею створення поки доволі екзотичного для нашої місцевості бізнесу Володимиру Кравчуку підказала координаторка «Прес-клубу реформ» Вікторія Талашкевич. Як наслідок, ідея втілилася у життя, а на Кіровоградщині з’явилася ферма «Інгульський равлик».
У нашій області немає равликових ферм. Я зацікавився, почав вивчати це питання, проштудіював досвід компаній, які займаються розведенням равликів, навіть їздив на навчання до Львова. Минулого року орендував землю, піддони, закупив маленьких равликів та спробував виростити свій перший врожай. Вдалося. Тому цього року заснував власну ферму, - розповідає підприємець.
Володимир Кравчук придбав земельну ділянку біля Інгулу в селі Оситняжка: занедбане подвір’я з городом та старою хатою. Хату знесли, на її місці збудували нову будівлю, в якій розташують морозильну камеру для зберігання равликів.
Будівельні роботи на ділянці тривають
На 40 сотках городу облаштував, власне, саму ферму: посадив рапс та встановив близько 500 дерев’яних щитів під якими «поселив» 5,5 кг маленьких равликів двох сортів: «Maxima» та «Muller» (сорти відрізняються розмірами та ніжністю м’яса).
Збір равликів розпочинається восени. Частину з них відбирають для подальшої репродукції, іншу частину або перероблятимуть, або відправлятимуть на експорт. Зі своєї плантації Володимир Кравчук планує зібрати близько чотирьох тон дорослих равликів. Один кілограм равлика «з поля» коштує від 2,8 до 8 євро, але кожного року ціна варіюється.
Равликова плантація
Зберігатимуть равликів, готових до продажу, у холодильній камері. Там «урожай» знаходитиметься при температурі +5 градусів. До речі, саме тоді равлики впадають в анабіоз і стають придатними до транспортування. У такому стані вони можуть перебувати близько півроку. Це дає змогу покупцям отримувати свіжий продукт.
До слова, підприємець планує реалізовувати вирощену продукцію за кордон, зокрема до Європи. Робитиме це через посередників:
На сьогодні з реалізацію немає проблем, адже ринок ще не насичений цією продукцією. Попит переважає пропозицію. Мені дуже хочеться прищепити культуру споживання равликів не лише в Україні, а й у Кропивницькому зокрема, - розповідає пан Володимир.
Минулого року Володимир Кравчук вже пригощав кропивницьких гурманів фаршированими равликами на Фестивалі вуличної їжі. Тож цього року деякі місцеві ресторатори вже домовились про поставки цього продукту до своїх закладів.
Тоді ж підприємець навіть оголошував конкурс на найкращу назву для своєї ферми, врешті вирішив зупинитися на «Інгульському равликові»:
Надходили всілякі пропозиції, але нічого підходящого не вибрав. Були деякі хороші назви, до прикладу, як варіант, «Оситнязький равлик». Але справа в тому, що «Оситнязький равлик» важко вимовляти.
Над Інгулом живуть равлики
Цикл «від маленького равлика до збору врожаю» триває півроку. Доглядати за ними, за словами Володимира Кравчука, не складно. Підприємець разом зі своїм батьком працює на фермі, найманих працівників поки не має. Проте планує додатково залучати людей для збору равликів.
Догляд займає 3-4 години на день. Приїжджаємо ввечері – полили щити, погодували комбікормом. Все! - зазначає Володимир Кравчук.
По суті, равлики невибагливі у їжі: рапс та дрібнозмелене зерно – ось і весь їх раціон. Єдине без чого вони не можуть – це волога: щити, під якими вони живуть, повинні буди добре зволоженими.
Равлики дуже активні в нічний час: після 23:00, саме тоді вони починають їсти та виходять на прогулянку. Вдень вони ховаються від палючого сонця в траві та під дерев’яними піддонами:
Равлики бояться всіляких хімічних домішок, саме тому на окремій ділянці я посадив овочеві культури, щоб збагатити землю. Пізніше на цьому місці буде теплиця. В ній навесні житимуть равлики, які відкладатимуть там ікру та продовжуватимуть свій рід, - розповідає підприємець.
Равликова ферма - це повністю екологічне виробництво, яке не несе шкоди для навколишнього середовища.
Гастротури та равликові перегони
В майбутньому Володимир Кравчук планує не лише розвивати виробництво равликів, а й зробити свою ферму цікавим місцем відпочинку для всієї родини.
Підприємець хоче проводити на фермі гастротури. Відвідувачі матимуть змогу скуштувати асортимент страв з равликів чи навіть самим їх приготувати. Для цього на подвір’ї побудують відкриту піч. Підприємець розповідає, що равликів можна не лише фарширувати:
М’ясо равликів можна смажити, тушити, варити, запікати, в’ялити. За смаковими якостями воно нагадує рапанів, але значно м’якше. До того ж є напрочуд корисним, адже це білок у чистому вигляді.
Підприємець із непідробним захватом розповідає про красу місця, де знаходиться ферма: неподалік протікає річка та ростуть рідкісні дерева, які занесені до Червоної книги. Саме там планують облаштувати альтанки та створити зони відпочинку.
Коли равлики трішки підростуть, ми оберемо «найспортивніших», облаштуємо майданчик та будемо влаштовувати равликові перегони. Поки що в онлайн-режимі, а надалі гості приїжджатимуть, самі обиратимуть «спортсменів» і вболіватимуть за них. Звичайно, дистанція для перегонів буде невеликою, - ділиться планами Володимир.
Поки на равликовій фермі не проводять екскурсій: підопічні ще занадто маленькі, та й на ділянці ще триває будівництво. Але «равликовий» фермер Володимир Кравчук встиг зацікавити своєю справою чимало людей і вже готовий поділитися «равликовим щастям» з оточуючими. Вже зараз на фермі можна придбати дерев’яний щит із невеликою кількістю равликів (його вартість складає близько тисячі гривень). Всі охочі можуть спробувати виростити власний врожай. До речі, це хороша можливість спробувати себе у равликовому бізнесі.
Також Володимир Кравчук реалізує невеличкі равликові ферми у дерев’яних будиночках. До них входить годівничка, запас корму, контейнер для збору ікри та близько 30 малесеньких равликів. Такі міні-ферми можна облаштувати у квартирі, зазвичай купують для дітей, вартість – 300 грн з доставкою у Кропивницький.
Відкрити «Інгульського равлика» для відвідувачів планують вже восени, проте вже зараз всі охочі можуть слідкувати за життям равликів у соцмережах: Фейсбук та Інстаграм.
Фото Олександра Козловського
Читайте також: Медик-підприємець: як працює перший приватний лікар у Кропивницькому (ФОТО)
Читайте також: Власник піцерії "32 см" Андрій Лейбенко: Я живу своєю справою, і люди це відчувають (ФОТО)