2 липня голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко та журналісти відвідали екіпаж десантного корабля «Кіровоград».
Довідка. Корабель «Кіровоград» (до 1994 року «СДК-137») — середній десантний корабель ВМС України.
Середній десантний корабель «СДК-137» було збудовано на Гданській Північній верфі, що у Польщі. Його спустили на воду 31 грудня 1970 року, а 31 травня 1971 «СДК-137» прийняли до складу 39-ої дивізії морських десантних сил, яка базувалася на Кримській військово-морській базі (Донузлав).
СДК-137 у квітні 1994 року відійшов до України, де отримав найменування U-401 «Кіровоград». Шефство над «Кіровоградом» область взяла з моменту перейменування корабля.
З 10 січня 1996 року — знаходиться у складі ВМС України. Брав участь у серії міжнародних навчань.
22 березня 2014-го корабель був захоплений російськими військами, але 19 квітня у результаті успішних переговорів російська сторона повернула його Україні.
Екіпаж зустрів гостей як давніх знайомих. Відразу почалася невимушена розмова про життя корабля і життя на кораблі, про плани на майбутнє і, звичайно, про Крим, але про все по порядку.
Голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко привіз екіпажу подарунки до Дня корабля, який відзначали 27 червня, та Дня флоту, який відзначатимуть 5 липня.
- Перше завдання — познайомитися з нашими героями. Людьми, які вірні присязі України. Людьми, які виконали свій обов’язок і в минулому році повернули корабель під прапор нашої держави. Завжди Кіровоград тримав шефство над кораблем з однойменною назвою. В цьому році також намагалися їх підтримати і придбали дизельний генератор, побутову техніку, яка необхідна для оснащення корабля, форму для екіпажу.Ми повинні триматися разом. І ті хлопці, які сьогодні служать в погонах, і ті, які працюють на мирній Кіровоградщині, - розповів про цілі свого візиту Сергій Кузьменко.
Командир судна капітан 3 рангу Юрій Іванович Вицький розповів гостям про можливості та особливості роботи десантного корабля та провів екскурсію.
В березні під час захоплення російською армією Криму судно було захоплене і заблоковане на озері Донузлав. Однак військові домовилися про повернення корабля. На шляху до Одеси "Кіровоградом" керував командир великого десантного корабля "Костянтин Ольшанський" капітан 2 рангу Дмитро Коваленко, який свого часу кілька років командував цим кораблем. "Кіровоград" першим із групи розблокованих кораблів подолав прохід на виході із озера Донузлав, ширина проходу складала лише кілька метрів.
- Питання стояло як виганяти корабель. Це було важке рішення. Нам залишили прохід буквально 15 метрів і вийти судном було практично неможливо (ширина корабля 9,3 м). Це велика відповідальність і велика психологічна напруга, але ми змогли. Потім слідом за нами вискочили ще три кораблі. Ніхто не сподівався від нас такого, ніхто не сподівався, що ми зможемо, - розповідає Дмитро Коваленко.
Корабель не лише носить назву нашого міста, більша частина екіпажу родом з Кіровоградської області. Про будні корабельного життя ми розпитали у головного старшини Андрія Іванова, який родом з Компаніївки.
- На кораблі проходять службу близько 70% екіпажу з Кіровоградщини, але навіть якщо людина з іншого міста, з іншої області, то вона все одно член екіпажу. Хто на «Кіровограді» служить, той стає кіровоградським, - жартує Андрій. - Я один з небагатьох, хто прийшов з Криму і хочу сказати, що тут набагато краще ніж на півострові. Змінилося командування, покращилося ставлення до матросів. Нещодавно перейшли в Очаків, а раніше базувалися в Одесі. Про розпорядок дня я вам не можу розповісти — таємниця. А годують нас чудово, ми не жаліємось. Готуємо все на кораблі, їмо 4 рази в день.
Зараз фарбуємо корабель та готуємось до Дня флоту, який відзначають 5 липня. Ми відправимось до Миколаєва та візьмемо участь у параді, а потім станемо на причалі й будемо проводити екскурсії кораблем.
Розповів старшина і про кота Матроскіна, який живе на судні.
- Матроскін є своєрідним символом корабля. Він з Одеси. Кіт виходить в море разом з екіпажем та навіть вміє плавати. Матроскін здає нормативи з плавання, - жартує Андрій Іванов.
Сьогодні всіх жителів Кіровоградщини хвилює питання перейменування обласного центру. Наостанок ми поцікавилися у командира корабля Юрія Вицького чи будуть перейменовувати «Кіровоград»:
- Це не від нас залежить. Рішення про перейменування корабля приймається на вищому рівні. Я вам не можу сказати, чи назвуть корабель так як і місто, але в будь-якому разі збережемо дружні стосунки. За багато років співпраці ми стали справжніми друзями і Кіровоградщина надає відчутну підтримку «Кіровограду».