У Долинській протестували проти оптимізації пологового: позиції місцевої та обласної влади

  • Лілія Кочерга
  • watch_later 26 липня 2021, 14:35

Близько сотні жителів Долинської мітингували сьогодні, 26 липня, проти оптимізації пологового відділення Центральної лікарні.

Про це повідомляє Точка доступу з посиланням на пряму трансляцію Суспільного.

Акція почалася близько 10:00, перед будівлею міської ради. В руках люди тримали плакати з написами "Поверніть гінекологію", "Ні закриттю пологового відділення", "Зарплату лікарям", "Здорові жінки – здорове майбутнє".

Співорганізатор акції Андрій Рисєв озвучив вимоги активістів: відновити роботу гінекологічного відділення, яке закрили три місяці тому, не скорочувати пологове відділення до чотирьох ліжок, надати роботу раніше звільненим працівникам, знайти можливості фінансування медзакладу.  

До двох анестезіологів, – міркує він, – треба додати ще двох, ще двох хірургів, які мають тут бути згідно норм НСЗУ (Національної служби здоров'я України – Ред.), надати ще дві машини швидкої допомоги. На 24 тисячі населення три машини – це дуже мало. Адже одна вийде з ладу, а інша просто не встигне доїхати.

Чоловік розкритикував можливість народжувати жінкам з Долинської в обласному центрі і навів приклад із власного життя.

Ситуація була така, що якби не наш лікар, моєї дружини могло б вже не бути. Все, що пов’язано з пологами, новонародженими дітьми, кровотечами, хірургією неможливо передбачити. Є випадки, коли наче й аналізи хороші, але щось та й стається. Цих людей просто не довезуть до Кропивницького, – впевнений він.

У свою чергу Євгеній Звіздовський, очільник Долинської міськради зауважив, що, дійсно, нині відбувається значна оптимізація лікарні. Це і об’єднання відділень, і зменшення штату. Однак, без меддопомоги люди не лишаться.

Вимоги НЗСУ, яка сплачує за кожен пролікований випадок, дуже складні, тому ми маємо лише шість пакетів і отримуємо від держави 1 мільйон 700 гривень на місяць. З міського бюджету в цьому році вже спрямовано понад десять мільйонів на медицину. До кінця року ця цифра дорівнюватиме десь 15 мільйонам гривень. Проблема із пологовим відділенням роздута депутатами-опозиціонерами! А гінекологічне відділення і надалі працює (чотири ліжка), цього зараз достатньо. Відділення переведене в іншу будівлю, так як цього вимагає законодавство.

Оптимізоване пологове відділення надалі функціонуватиме на базі гінекологічного відділення, де є два лікаря акушера-гінеколога та медичний персонал. Пологи прийматимуть, але сплачуватимуть за це з міського бюджету. За бажання, породіль безкоштовно доставлятимуть до Кропивницького.

Це і краще, – говорить Звіздовський, – адже в нас бувають місяці, коли медики приймають шість пологів на місяць. Так бути не повинно, лікарі втрачають кваліфікацію. Також звертаюсь до керівників наступних громад: Гурівка, Устинівка, Бобринець, Казанка: жителі ваших громад також народжують в нас, будь ласка, допоможіть нам фінансово.  

За словами Євгенія Звіздовського, медикам, які залишилися без роботи через оптимізацію, пропонують вакансії у школах та ФАПах. Багатьох вже працевлаштували. 

Як повідомив у коментарі Точці доступу Олег Рибальченко, директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА, на сьогодні всі лікарні другого і третього рівня, відповідно до умов Закону про оптимізацію лікувальних закладів і діяльності НСЗУ, яка фінансує заклади охорони здоров’я, контрактують відповідні пакети. Не винятком є і Долинська лікарня.

Вони минулого року контрактували відповідну чисельність пакетів і цього року законтрактували шість пакетів. В перелік цих пакетів не потрапила діяльність, пов’язана саме з пологами, оскільки вони не досягли вимог НСЗУ – в закладі не вистачає лікарського складу, а саме лікарів-гінекологів, яких зараз працює двоє, а також лікарів-анестезіологів, які мають чергувати цілодобово. Щодо оснащення –  вони також не змогли виконати вимоги НСЗУ, – прокоментував Олег Рибальченко.

Оптимізація закладу пов’язана саме із втратою цього пакету.

Ця лікарня обслуговує кілька громад – Гурівську, і ті, які знаходяться на території Долинської. Інші території, які вже багато років не мають пологових відділень, теж звертаються з питанням можливості отримання пакету, пов’язаного з пологами. Минулого року загалом на фінансування НСЗУ було контрактовано десь 1 мільйон 700 тисяч гривень. На цей рік передбачена така ж приблизно сума. Відповідно до умов автономізації закладу, новопризначений керівник оптимізує чисельність працівників, аби забезпечити діяльність в нових умовах, – додав він.

В Долинській лікарні перш за все будуть надавати ургентну допомогу, – підкреслює Рибальченко. Медики надаватимуть всю необхідну допомогу, пов’язану з пологами, але це не буде контрактуватися пакетом НЗСУ. Цю частину візьме на себе місцева влада.

Є чітке гарантування влади про те, що вони забезпечать можливість отримання цієї послуги навіть за рахунок місцевої громади. Говоримо і про те, що безпечним буде отримання цієї допомоги в закладах, які мають потужності, і де народжують більше 400 людей протягом року. Найближчий варіант – Кропивницький, де є перинатальний центр і відповідний пакет законтрактовано міським пологовим будинком. Відповідно до умов реформи, будь-яка людина, яка має підстави і направлення, може отримати цю послугу безкоштовно, – додав чиновник.  

За словами Олега Рибальченка, загалом на Кіровоградщині не вистачає близько 300 лікарів.

Ми говоримо про те, що двоє лікарів у Долинській працюють, а мінімум, за вимогами НСЗУ, має бути четверо, щоб забезпечити цілодобове чергування. За рахунок місцевої громади долучили ще одного лікаря. Я думаю, що в подальшому, все ж таки, саме в велику громаду, де є всі умови, прийдуть інші лікарі і можна буде переглядати можливість створення умов для забезпечення контрактування не лише цих пакетів, а будь-яких інших. Це постійний процес, який пов’язаний з конкурентністю якості медичних послуг, – зазначив він.

За весь період реформування Долинської лікарні, а це приблизно півтора року, скоротили 77 посад, це більше 70 людей. Здебільшого, каже Рибальченко, це немедичні працівники.

Нові пакети на медичні послуги в Україні контрактуються з 1 квітня, в цьому році це відбулося з 1 травня. Наступне контрактування можливе з 1 квітня 2022 року. Тож Долинська лікарня зможе контактувати відповідний пакет, залучивши необхідну кількість лікарів, за умови достатньої кількості пологів і охочих народжувати саме там, – сказав Олег Рибальченко.

Щодо питання маршрутизації пацієнток наразі, його вирішать, коли керівник лікарні визначиться з обсягом допомоги, яку в лікарні здатні надавати.

Читайте також: Курс на розвиток – як змінилося життя в Суботцівській громаді після децентралізації

Фото акції протесту: "Суспільне"