У Кропивницькому команда етнопроєкту "Баба Єлька" представила унікальну колекцію реплік традиційного одягу жителів Кропивниччини початку ХХ століття. Журналістка Точки доступу відвідала фінальну фотосесію, де учасники проєкту продемонстрували вбрання, взуття та прикраси, відтворені за автентичними зразками.

Як створювали колекцію

Учасники проєкту розповіли, що багаторічні експедиції, під час яких знаходили недооцінені скарби у вигляді старовинного одягу, прикрас та взуття, стали основою для реалізації їхньої ідеї. Вони прагнули показати, як одягалися попередні покоління, створюючи репліки, які максимально відтворюють реальні речі з характерних для того часу матеріалів, кроєм, вишивкою та іншими деталями.

Колекцію, що складається з десяти строїв, створили у співпраці з майстернями "Александрин", "ВидимоНевидимо", "Бовелич", "Шляхетний одяг", а також майстринею Оленою Мітюріною з Олександрії, вишивальницею Ганною Фукс та чоботарем Віталієм Кисляченком.

Інна ТільноваМи прагнули показати, що традиції нашого регіону — це не лише музейні експонати, які можна побачити крізь скло, а й частина сучасного життя. У наших експедиціях ми знаходили старовинні дуже красиві речі, але вони переважно лежали в шафах, на горищах чи навіть у хлівах. Це надихнуло нас створити репліки, щоб ці традиції могли жити далі, — зазначила співзасновниця проєкту Інна Тільнова.

В колекції можна побачити одяг літнього чоловіка, літньої жінки, чоловіка та жінки 40 років, нареченого і нареченої, неодруженого хлопця (18 років), незаміжньої дівчини (16-18 років), хлопчика та дівчинки (8 років).

Баба Єлька презентувала одяг ХХ сторіччя
Фото зі сторінки проєкту Баба Єлька. Мода

До прикладу, за основу для строю літнього чоловіка взяли фото жителя села Катеринівка Долинської громади Андрія Ковбаси. На фото середини ХХ століття чоловік одягнений в оксамитовий піджак, який і став головним елементом реконструйованого одягу.

Сергій Якунін
Сергій Якунін. Фото зі сторінки проєкту Баба Єлька. Мода

Що кажуть учасники фотосесії

У фотосесії взяли участь моделі – жителі Кропивницького, які поділилися своїми враженнями. Євгеній Куліш розповів, що до участі в проєкті його залучила дівчина. Каже, що йому було надзвичайно приємно долучитися до цієї ідеї:

“Баба Єлька – це крутий проєкт, який популяризує Кіровоградщину: культуру, кулінарію, мистецтво та пісні.

Презентація одягу ХХ сторіччя
Євгеній Куліш, Тетяна Жолонко, Катерина Мурована. Фото зі сторінки проєкту Баба Єлька. Мода

Тетяна Жолонко, одна з учасниць, розповіла, що через автентичний одяг вона відчуває зв’язок із регіоном.

Я давня шанувальниця “Баби Єльки” і вже брала участь в їхніх проєктах. Мені дуже приємно, що мене запросили до участі в цій презентації. Адже ця колекція — не просто про одяг. Вона допомагає переосмислити наше коріння та спростувати міфи, створені за радянських часів.

Сфотографуватися в автентичному одязі Кропивниччини для мене – це щось особливе. Я не народилася тут, але вже багато років живу в Кропивницькому. Одягнувши ці репліки старовинного вбрання, я відчуваю себе частиною великого, культурно багатого регіону, – прокоментувала Тетяна Жолонко.

Тетяна Жолонко
Тетяна Жолонко під час фотосесії

Світлана Якуніна, одна з наймолодших учасниць, поділилася, що для неї цей проєкт став чимось більшим, ніж просто фотосесія:

Це для мене вже не просто проєкт, а вже як сім’я. Одяг і прикраси просто розкішні. Особливо, на мою думку, саме зараз потрібно відновлювати популяризувати пісні, тому що люди їх забувають.

Презентація одягу ХХ сторіччя з Кропивниччини
Світлана Якуніна в образі незаміжньої дівчини, Іван Ковальчук  в образі парубка. Фото зі сторінки проєкту Баба Єлька. Мода

Чи можна придбати колекцію

Одяг із презентованої колекції, за словами Інни Тільнової, не продається, оскільки створений з автентичних матеріалів, що робить його дуже дорогим. Наприклад, сорочка коштує від 6 до 15 тисяч гривень, а юпка — 9–10 тисяч гривень. Проте в інтернет-магазині "Баба Єлька Shop" можна придбати копії традиційних спідниць, керсеток, юпок і гаманців.

Ми працюємо для того, щоб про Кіровоградщину знали більше за межами області й не асоціювали її лише з урановими шахтами чи скандалами. «Баба Єлька» — це просвітницький проєкт, і в першу чергу він потрібен нам самим, — підсумувала Інна Тільнова.

Більше прочитати про колекцію можна на сайті "Баба Єлька".


Авторка: Уляна Скороход

 


Головне сьогодні