Однострої для захисниць відшивають у Кропивницькому. Розробляють форму згідно з побажаннями та завданнями військових. А найголовніше – з урахуванням особливостей фігури. Форму по статурі приміряла журналістка Точки доступу.
Відшиваємо дуже багато різних штанів: і демісезонні, і зимовий варіант вже відшиваємо. Дуже багато замовлень на анораки. Також куртки жіночі, чоловічі, жіночі штани тактичні, кітелі, бушлати... У нас великий асортимент виробів.
![Дизайнерка](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1192mp4_snapshot_0020434_A5cK4Ux.jpg)
Кропивничанка Марія Величко – дизайнерка. У швейній справі працювала 14 років. Спочатку в ательє, потім – на виробництві. Зрештою пішла у менеджмент. Планувала відкрити власне виробництво з пошиття суконь. Але повномасштабна війна змінила плани.
![Майстерня з пошиття одягу](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1218mp4_snapshot_0001357.jpg)
Я зрозуміла, що не можу займатися тим, чим я займаюся, мені хотілося бути максимально корисною. До мене звернулися люди, яким треба було розробити плитоноски. Із цього в нас все і почалося.
![Швеї](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1198mp4_snapshot_0005704.jpg)
Як волонтерка Марія побачила нестачу необхідних речей для захисників. Замовлень було так багато, що вирішила відкрити майстерню військового і тактичного одягу.
![Прапор України](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1274mp4_snapshot_0005142.jpg)
![Військовий одяг](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1203mp4_snapshot_0003132.jpg)
![Нитки для шиття](/media/uploads/2023/10/11/vid_20231010_115815mp4_snapshot_0006859.jpg)
Якось до нас звернулася дівчина-військова з тим, аби ми перешили її форму, бо те, що їй дають, на неї просто не сідає. Ми перешили, я подивилася на це все і зрозуміла, що в мене є досвід, аби зробити таку форму, яка дійсно класно сяде на її параметри, – розповідає Марія.
![Майстрині](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1257mp4_snapshot_0005669.jpg)
Потім знайома дівчина-захисниця поїхала, тож майстрині звернулися до інших захисниць, аби вони протестили зразки їхнього одягу. Їм було важливо, аби форма була функціональною, зручною, красивою. Так почалася історія з жіночою лінією одягу.
![Пошиття одягу](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1246mp4_snapshot_0006663.jpg)
Це ідеальний варіант, з ідеальною посадкою. Ми отримали велику кількість позитивних відгуків. Які особливості: наколінник ми додаємо в залежності від того, чи потрібен він, резинка позаду штанів, висока талія, – Марія показує популярну модель жіночих штанів і додає, що розробляє форму, керуючись рекомендаціями самих захисників і захисниць. Отримавши найменшу критику, вдосконалює моделі.
![Штани для захисниць](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1215mp4_snapshot_0015652.jpg)
![Жіночий одяг](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1215mp4_snapshot_0036060.jpg)
А от штани для майбутніх мам попитом майже не користуються.
![Одяг для вагітних](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1207mp4_snapshot_0003315.jpg)
Є в нашому асортименті отакі штани для вагітних. Вони не користуються великим попитом. Але, якщо до нас звертаються, ми такі теж можемо відшити. І наші клієнтки, які отримали ті дві одинички, максимально задоволені.
![Військовий одяг для жінок](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1204mp4_snapshot_0009197.jpg)
Одна одиниця одягу відшивається протягом одного робочого дня. Є розміри, починаючи з 42-го і до максимальних. Тканина для пошиття військового одягу – виробництва України та Туреччини. Найпопулярніший колір – піксель.
![Виробництво одягу](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1242mp4_snapshot_0000886.jpg)
![Піксель](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1228mp4_snapshot_0028851.jpg)
Є колір піксель і є колір мультикам. Є темний та світлий мультикам, все залежить від того, в якому підрозділі служить людина, і де вона проводить службу, – розповідає закрійниця Світлана Стельмашенко.
![Тканина](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1232mp4_snapshot_0004089.jpg)
У майстерні працюють шестеро-семеро швачок. Кажуть, часто працюють понаднормово. Аби задовольнити запит, запрошують у команду охочих доєднатися.
![Закрійниця](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1250mp4_snapshot_0002179.jpg)
Замовлень зараз дуже багато, не встигаємо навіть відшивати. У нас черга на відшив і відправляємо в основному в Херсон, Запорізьку та Донецьку області, – каже Марія Величко.
![Військовий і тактичний одяг](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1247mp4_snapshot_0013281.jpg)
Відшивають однострої відповідно до побажань і тактичних завдань, а жіночу форму – з урахуванням особливостей фігури.
Іноді люди звертаються, коли вони на передовій. І, ви ж розумієте, що ніхто з метром туди не поїхав, щоб себе поміряти. Люди просто наприклад кажуть: "в мене так і так". Ми підганяємо і дуже круто, що дійсно сідає на людину і клієнти задоволені, – додає швачка Анастасія Сіренко.
![Швея](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1196mp4_snapshot_0049656.jpg)
Вона зазначає, що хитрощам пошиття одягу навчилася саме у цьому колективі.
Завжди мріяла шити, тож радію, що освоїла цю професію. Відчуваю особливу відповідальність, шиючи одяг для наших захисників. У мене самої багато знайомих серед військових.
![Колектив](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1248mp4_snapshot_0007362.jpg)
Зручний одяг – це повага до захисниць – впевнені у майстерні. Кризова психологиня Катерина Ткачишин із цим погоджується. Вона працює з військовими у прифронтовій зоні та сама носить тактичний одяг.
![Психологиня](/media/uploads/2023/10/11/00642mts_snapshot_0037996.jpg)
Мені було дуже важливо, щоб добре сиділи штани по талії, щоб було легко рухатися, бо я дуже часто показую різні вправи, ми це робимо на карематах, і мені важливо, щоб одяг дозволяв вільний рух.
![Кітель](/media/uploads/2023/10/11/mvi_1271mp4_snapshot_0005946.jpg)
У кропивницькій майстерні вже відшили кілька тисяч комплектів військової форми для жінок і чоловіків. Нині мають замовлення на два тижні наперед. Кажуть, працюють із вдячністю до захисників і захисниць, тож кожен стібок доводять до ідеалу.
Читайте також: “Якби я була хлопцем, то шлях до мети був би коротшим”: військова з Кіровоградщини