Пів сотні жителів мікрорайону Завадівка, що у Кропивницькому, вчора, 23 липня, зустрілися з керівництвом обласного комунального підприємства "ОКВП Дніпро-Кіровоград", яке забезпечує Кропивницький і Кіровоградську область послугами водопостачання і водовідведення. Жителі Завадівки декілька років поспіль влітку мають проблеми з постачанням води. Торік люди були без водопостачання протягом чотирьох місяців. Тоді комунальники і влада вирішили питання шляхом приєднання мереж мікрорайону до новозбудованого водогону у поряд розташованій Первозванівській громаді. Але літо 2024-го року показало, що води на всіх не вистачає. Як збираються вирішувати проблему, дізнавалась кореспондентка Точки доступу.

Немає чим помити руки, а городина – висохла

Жителька Завадівки Катерина Білоусова розповіла, що вода на Завадівці зникла 17-го липня.

Вона з’явилась лише у понеділок, 22 липня, після того, як ми залишили 200 скарг на "гарячу лінію".

Керівниця кропивницького водоканалу Валентина Давидчук розповіла, що води не було, бо вийшов з ладу лічильник комунального підприємства "Добробут" у Первозванівській громаді. Саме воно подає воду жителям Завадівки з минулого року.

Ми з’ясували це 22 липня у керівника цього підприємства. Він сказав, що засувки відкрили, але лічильник не працював. Нового вони не мали, тому ми встановили свій, запломбували, і вони пустили воду.

Картопля, огірки, малина, полуниця – через відсутність води городина у жителів Завадівки посохла, розповіла жителька району Світлана В’юник. Каже, місяць живуть без води, бо навіть по парних числах, коли воду подають, до верхніх вулиць вона не доходить.

У нас не було надмірного споживання води, адже у нас просто її не було. Нам не було чим поливати городи. Навіть руки помити – це проблема, – каже жінка.

жителі Завадівки без води

Як писала Точка доступу раніше, через надмірне споживання води, жителям Завадівки її почали подавати через день – по парних числах.

Чекали на водогін, а не отримали навіть проєкт

Торік в інтерв’ю Точці доступу керівник підприємства "ОКВП Дніпро-Кіровоград" Микола Романюк розповів, що на підприємстві розробляють проєкт будівництва нового водогону, яким подаватимуть дніпровську воду у мікрорайони Завадівка і селище Гірниче.

Про всяк випадок, щоб було резервне джерело водопостачання, – казав він тоді.

Під час зустрічі, яка відбулась вчора, люди сказали, що чекали на появу нового водогону у цьому році, а фактично, виходить, що проєкт навіть не затверджений. Микола Романюк пояснив затримку тим, що частина водогону пролягатиме під залізницею, і довелось довго чекати погодження "Укрзалізниці".

То вони переїхали в Одесу, то у них була якась внутрішня реструктуризація. До того ж, трубопровід пролягає на території розпайованої землі. Треба було брати погодження у вісімдесяти власників земельних ділянок. Довжина водогону – 14 кілометрів.

Валентина Давидчук, керівниця кропивницького водоканалу, розповіла, що на підприємстві є група проєктантів, яка й розробила проєкт нового водогону. Микола Романюк додав, що у серпні-вересні він має пройти експертизу.

Після того, як зроблять експертизу проєкту, будемо виходити до керівників міста й області з запитом про виділення коштів. На підприємстві таких грошей – 80 мільйонів гривень – для будівництва нового водогону, немає. Донори, які обіцяли профінансувати будівництво, відмовили.

Микола Романюк "ОКВП Дніпро-Кіроовград"

Додав, що за найкращих прогнозів – сприятливої погоди і вчасного фінансування – водогін можна буде побудувати протягом пів року.

Жителька Завадівки Алла Неділько поцікавилась, чи шукає підприємство гроші зараз, не чекаючи, поки проєкт пройде експертизу.

коли на Завадівці буде вода?

Нам обіцяли профінансувати будівництво донори, але в один момент обіцянки розпались. Ми направляли листи в організації ЮНІСЕФ, Міжнародну організацію з міграції, "Червоний хрест". Всюди кажуть, що нині не мають можливості виділити гроші, – відповів Микола Романюк.

"Дощ вирішить проблему", – каже Микола Романюк

Поки проєкт пройде експертизу, людям подаватимуть воду за графіком, а на верхні вулиці підвозитимуть бочками, сказав Микола Романюк.

Поки не зменшиться споживання, воду для жителів верхніх вулиць будемо підвозити бочками. І це найкращий варіант. Торік влітку я казав, що води може не вистачати. Вирішить питання лише зниження температури, а найкраща ситуація – це дощ, який би вирішив на сьогодні цю проблему.

Нині жителі Завадівки отримують воду з шести свердловин. Додати їх кількість підприємство не може. І навіть, якщо це зроблять, води не побільшає, пояснює Микола Романюк.

Дебіт (об’єм води, яку свердловина здатна видавати за годину – ред.) – затверджений. Води у свердловинах більше, ніж ми подаємо, просто немає.

Щойно похолодає – води вистачатиме усім

Щойно похолодає, води зі свердловин вистачатиме усім – і жителям Завадівки, і Первозванівки, і Сонячного (село у Первозванівській громаді, яке забезпечує водою підприємство "Добробут"). Взимку усі отримуватимуть цю воду. А на наступний весняно-літній період жителів Завадівки підключать до новозбудованого водогону, який подаватиме воду з Дніпра, пояснила Валентина Давчидчук.

Нині усі свердловини працюють цілодобово. Вдень наших потужностей достатньо, щоб подавати воду з усіх свердловин напряму, а ввечері ми підключаємо той запас води, що у резервуарі. Але у зв’язку з відключеннями електропостачання на двох свердловинах працюють генератори, і їхніх потужностей не вистачає, щоб подавати воду з необхідним тиском.

Додала, що у мікрорайоні Завадівка працівники водоканалу фіксують втрати води.

Тут у вас понад 400 абонентів. Ми склали показники усіх ваших лічильників і порівняли з даними загального лічильника, який стоїть на підприємстві "Добробут" у Первозванівці і подає вам воду. Різниця у 80%. Це немало. Днями ми замінили цей лічильник і поставили свій. Через місяць знову порівняємо цифри і подивимось, чи справді є такі втрати.

За результатами перемовин учасники зустрічі домовились зустрітися в середині вересня. Люди сподіваються, що їх ознайомлять із проєктом нового водогону, кошторисом і баченням того, як просуватиметься його будівництво.

жителі Завадівки чекають на новий водогін

Читайте також: Створення Кіровоградської області: розповідаємо, як радянська влада штучно об’єднала землі та як це впливає на існування регіону


Головне сьогодні