У Кропивницькому три роки не можуть облаштувати Алею слави на Далекосхідному кладовищі. Минулоріч чиновники обіцяли завершити роботи з облаштування, почався 2025-й, а роботи знаходяться на початкових стадіях. 

Рідні загиблих скаржаться на повільні темпи реконструкції, її якість та відсутність комунікації з міською радою. У ситуації розбиралася журналістка Точки доступу Катерина Федченко.

Недоліки у реконструкції Алеї слави

Разом з сестрою загиблого воїна Інною Зозулею та дружинами полеглих військових Іриною Нестеренко та Інною Сердюк йдемо Алеєю почесних воїнських поховань на Далекосхідному кладовищі. Жінки показують недоліки у реконструкції. Найбільше їх обурює те, що ряди могил розташовані нерівно. Пояснюють, що це мали виправити широкою могильною плитою розміром 1,4 метра. Чиновники й підрядники обіцяли саме такий варіант вирішення, тому й обрали таку ширину плит. Проте на практиці результат виявився іншим: після вкладання плит та тротуарної плитки ряди залишилися нерівними.

“Якби зробили так, як домовлялися на початку, ширина рядів становила б 80 сантиметрів. Можна було б пройти з дитячим візочком або проїхати на кріслі колісному – місця вистачило б. Але підрядники зробили інакше, й саме так, як вважали за потрібне. Тепер могили розміщені в шаховому порядку, і рівних рядів уже не буде”, – говорить Інна Зозуля. 

Дружини загиблих захисників у Кропивницькому
 Зліва - направо: Ірина Нестеренко, Інна Сердюк та Інна Зозуля

На окремих плитах, які складають основу доріжок, вже почав кришитися і розсипатися бетон. Роботи розпочали в грудні. Жінки показують також стяги на могилах захисників, які замінили два місяці тому. Через неякісний матеріал вони почали псуватися - тканина потріскалася й втратила вигляд. 

За словами рідних, на Алеї слави, згідно з обіцянками чиновників, вже мали б бути облаштовані вхідна зона зі стелою з іменами полеглих Героїв, встановлені пам’ятники на могилах захисників та зведений паркан. Проте роботи залишаються на початковому етапі. Станом на січень 2025 року виконали лише 16,6% від запланованого обсягу.

Реконструкція Алеї слави
На бетонних плитах кришиться бетон

Рідні загиблих військових нарікають також на недостатню комунікацію з боку влади у вирішенні нагальних питань: 

“Якщо ми прийшли і наполягаємо на зустрічі, то нас можуть прийняти, наприклад, через місяць. Але щоб чиновники самі ініціювали діалог і пропонували обговорити проблеми – цього, на жаль, немає”. 

Рідні загиблих військових зізнаються, що навіть не уявляли, що для гідного вшанування Героїв їм доведеться оббивати пороги кабінетів чиновників.

Скільки коштує встановити пам'ятник

Ірина Нестеренко, голова ініціативної групи членів загиблих військових у Кропивницькому, вже третій рік поспіль намагається добитися встановлення пам'ятників на могилах захисників. Вона пройшла чимало бюрократичних випробувань, перш ніж міська рада провела збори, на на яких рідні обрали затверджений макет пам’ятника.

Макет пам'ятника
Макет пам'ятника, який обрали на голосуванні, рідні загиблих захисників

Проте з часу голосування пройшов майже рік, а Алею слави досі не облаштували, хоча справа, говорить жінка, зрушила з місця. Вона вже замовила пам’ятник, встановити його планують навесні, коли будуть сприятливі погодні умови. Однак рідні загиблих незадоволені тим, як триває реконструкція.

Міська рада Кропивницького виділила родинам загиблих військових по 50 тисяч гривень на встановлення пам’ятника. Однак, за підрахунками фахівців, вартість пам’ятника відповідно до затвердженого макета становить 112 тисяч гривень. 

Ірина Нестеренко зверталася до начальника обласної військової адміністрації Андрія Райковича з проханням посприяти у виділенні додаткових коштів, адже раніше з уст чиновників лунали обіцянки, що все облаштують за гроші міського бюджету. Проте міська рада виділила менше половини необхідної суми.

“Ми навіть не просили всю суму, а доплатити хоча б 10-20 тисяч. Є чимало  родин, які не отримали жодних виплат від держави і тепер мають встановлювати пам’ятники за свій рахунок”, – зазначає Ірина Нестеренко. 

У відповідь жінка отримала офіційне пояснення, що це питання належить до компетенції міської ради, а родини загиблих вже отримують по 50 тисяч гривень на встановлення пам’ятників згідно з міською програмою. 

Для реконструкції Алеї почесних поховань підрядник закупив червоний граніт і, відповідно, плити виготовлятимуть з нього. Хоча рідні загиблих голосували за макет пам’ятника із сірою плитою, яка відповідає загальному стилю конструкції. Окрім того, незалежні фахівці підрахували, що якщо використовувати якісні матеріали й дотримуватися затверджених розмірів, то виготовлення та встановлення всієї конструкції коштуватиме 112 тисяч гривень.

Також рідні побоюються, що пам’ятники, розташовані на секторі почесних військових поховань, відрізнятимуться за розмірами: 

“Висота пам’ятника за 50 тисяч буде 1,2 метри, а ми проголосували за розміри стели 1,7 метра. Це що будуть різні за висотою та кольором пам’ятники? – обурюється сестра загиблого військового Інна Зозуля.

Інна Зозуля
Інна Зозуля

Родини захисників наголошують, що не мають чіткої інформації щодо розмірів пам’ятників, які потрібно замовляти, й кажуть, що винна в цьому міська влада, яка не змогла організувати належну комунікацію.

Зазначимо, що проблема кольору плит та розмірів пам’ятника не нова. Ще влітку 2024 року під час зустрічі родин загиблих військових із заступником міського голови Олександром Вергуном ці ж питання порушувалися: 

“Було прозоре голосування, офіційне, з протоколом. Був проєкт із затвердженими розмірами пам’ятника. 80% родин проголосували за цей пам’ятник. Але прийшов час і нас просто поставили перед фактом, що пам’ятник буде вдвічі менший і з червоною плитою, якої ми категорично не хотіли, – говорила влітку 2024 року голова ініціативної групи, дружина загиблого військового Ірина Нестеренко. 

Минулого року Точка доступу поспілкувалися з директоркою департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради Юлією Вовк. Серед іншого чиновниця зазначила, що рідні не повинні платити за пам’ятники, міська рада зобов’язана взяти це питання на себе.

Реконструкція Алеї почесних поховань на Далекосхідному кладовищі
Реконструкція Алеї почесних поховань на Далекосхідному кладовищі

Гроші на пам’ятник виплатили не всім

Кропивничанин Юрій Азаров у квітні 2023 рoку  дoбрoвoльцем приєднався дo лав Збрoйних сил України. Служив у oкремій механізoваній бригаді на пoсаді заступника кoмандира відділення. Військовий проходив службу “на нулі” на Куп’янському напрямку.  

У липні того ж рoку чоловік oтримав важке пoранення, кoтре призвелo дo невилікoвнoї хвoрoби, яку він намагався пoбoрoти прoтягoм рoку. 

28 липня 2024 рoку серце захисника зупинилoсь. Поховали Юрія на Алеї слави Далекосхідного кладовища.

Юрій Азаров
Юрій Азаров

Дружина Юрія, Леся Азарова, говорить, що міська рада допомогла з виплатами на похорон. Проте, коли вона звернулася до ЦНАПу, щоб дізнатися про виплати на встановлення пам’ятника, їй повідомили, що вона не має на це права: 

“Я пішла до “Прозорого офісу”, пояснила ситуацію, що мій чоловік отримав важке поранення на фронті, після чого хвороба, спричинена пораненням, призвела до смерті. Запитала, на які виплати маю право, й отримала відповідь: “ні на які”.

Жінка говорить, що у висновку військово-лікарської комісії зазначено, що хвороба Юрія пов’язана з проходженням військової служби: 

“В усіх документах зазначено, що хворобу спровокувало поранення”, - додає жінка.

Леся констатує, що сума, необхідна для встановлення пам’ятника, занадто висока для їхньої родини, адже вона залишилася сама з двома дітьми. Жінка планувала звертатися до чиновників міської ради, щоб добитися виплат. 

Журналістка Точки доступу 23 січня направила запит до міської ради з проханням прокоментувати ситуацію, яка стосується родини захисника Юрія Азарова. У відповіді заступниці начальника головного управління житлово-комунального господарства Тетяни Савченко йшлося про те, що Олеся Азарова не зверталася до департаменту соціальної політики з питання одноразової грошової допомоги на виготовлення та встановлення пам’ятника. 

Водночас після запиту журналістки працівники департаменту зв’язалися з жінкою, і вже 27 січня вона подала документи для отримання грошей для виготовлення та встановлення пам’ятника.

Леся Азарова підтвердила нам цю інформацію в телефонній розмові. Вона розповіла, що після втручання журналістів її запросили до департаменту соціального захисту населення, де запитали, чому вона не приходила до них пів року:

“Звідки я знала куди мені йти? Я приходила до ЦНАПу, запитувала - і нічого. Якби не журналісти, то я б нічого й не отримала. Дякую вам!”

Затримка фінансування та нестача працівників

Затримка реконструкції Алеї слави виникла через затримку фінансування, говорять у міській раді. Саме тому минулого року підрядник (колективне підприємство “Єлизавета”) не могло закупити будівельні матеріали, необхідні для виконання робіт.

Затримка фінансування зумовлена постановою Кабміну № 590, згідно з якою першочергово гроші виділяють на фінансування критичної інфраструктури громади та захищені видатки бюджету.

Крім того, заступник міського голови Кропивницького Олександр Вергун наголосив на тому, що на підприємстві не вистачає працівників. Саме тому, як ми вже згадували вище, станом на січень 2025 виконали всього 16,6% робіт із реконструкції Алеї слави та використали 4 мільйони 695 тисяч гривень. Цього року на реконструкцію сектору почесних поховань в міському бюджеті передбачили 28 мільйонів гривень.

Зараз роботи на Алеї слави продовжуються - на об’єкті працюють сім будівельників. Підрядник облаштовує бетонні фундаменти та зводить цегляну кладку огорожі кладовища. Також завершили підготовчі роботи для укладання гранітної плитки між могилами.

Реконструкція Алеї слави у Кропивницькому
Реконструкція Алеї слави у Кропивницькому

Ми запитали Олександра Вергуна, чи впливають погодні умови на якість виконання робіт, зокрема на бетонні плити, які вже почали кришитися. Заступник міського голови запевнив, що на об’єкті є фахівець з технічного нагляду, який і контролює виконання робіт: 

“Всі будівельні роботи ведуться з дотриманням будівельних норм, температурний режим дозволяє працювати з бетоном. Недоліки в роботі будуть обов'язково враховані та скориговані”.

Щодо вибору макетів пам’ятників, Олександр Вергун зазначив, що влада намагалася врахувати думку кожної родини загиблих:

“Ситуація з пам'ятниками наразі врегульована. Родини загиблих захисників визначилася з макетом пам’ятника, частина вже замовила їх виготовлення. Люди самі обирають виробника. Є зразок та затверджений макет, – говорить Олександр Вергун. 

Міська рада вкотре обіцяє завершити реконструкцію сектору почесних воїнських поховань до кінця року.

Точка доступу продовжує стежити за ситуацією.

Реконструкція Алеї слави, рідні загибилх
Рідні загиблих Кропивницьких Героїв
Алея слави у Кропивницькому
Алея слави у Кропивницькому

Читайте також: "Життя цінніше за гроші". Мати полеглого захисника з Кіровоградщини купила вартісне обладнання для лікарні


Головне сьогодні