Вже зовсім скоро свою роботу розпочнуть ялинкові ярмарки, а на вулицях міст та селищ стане більше святкової передноворічної атмосфери. Погодьтеся, іноді у кожного виникає думка – яку ялинку ставити вдома цього року? Чи, може, не ялинку, а сосну? Маленьку, високу, пухнасту, живу чи штучну? Журналістка Точки доступу з’ясовувала: яке – штучне чи живе дерево встановлювати корисніше для природи, екології та господарів.
Моральний аспект
За інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства, живі ялинки із відповідним чіпом (детальніше про це буде написано далі), які можна придбати на ялинкових базарах, були вирощені спеціально, аби їх продавати. Буквально – вони росли для того, аби стати прикрасою вашої святкової оселі.
Їх не рубають у лісах. Навпаки, ці дерева були висаджені, росли та були заготовлені на спеціальних плантаціях у лісових господарствах. На цих самих плантаціях вже ростуть ялинки, які ви будете купувати наступного року та ще декількох наступних років, - повідомили лісівники.
Для того, щоб виростити метрову красуню з насіння, знадобиться мінімум 7-9 років. А середній вік новорічних дерев – 12-15 років. За цей час вони сягають не менше двох метрів.
Наприклад, цьогоріч лісівники Кіровоградщини підготували до реалізації понад 39 тисяч новорічних ялинок, вирощених на спеціальних хвойних плантаціях. Ціни можете переглянути за цим посиланням, Точка доступу писала про це раніше.
Фізичний аспект
Як повідомили в Держпродспоживлужбі області, жива ялинка виділяє фітонциди - біологічно активні речовини, які пригнічують та вбивають бактерії, грибки та інші шкідливі мікроорганізми. «Новорічний аромат», утворений живою ялинкою, – це і є результатом вивільнення фітонцидів. Жива ялинка, яка майже місяць стоїть у домі, позитивно впливає на органи дихання та нервову систему.
Штучні ялинки, в свою чергу, просто не завдають шкоди, якщо вони якісні та нові, - розповіли в пресслужбі.
А от дешеві штучні дерева та ялинки, виготовлені більше 10 років тому, можуть зашкодити здоров’ю.
Дешеві штучні дерева виготовляють із неякісних матеріалів та використовують дешевий клей. Все це - продукти хімічної промисловості.
Вони виділяють летучі токсичні хімічні речовини, які можуть викликати алергію та негативно впливати на дихальні шляхи, - додали у службі.
Втім, ті, хто обрав штучну ялинку, не витрачаються на придбання новорічної красуні щороку. Якісні штучні ялинки зручно зберігати: зазвичай, їх можна розібрати і таким чином вони не займатимуть багато місця.
Екологічний аспект
Згідно даних із відкритих джерел, поліетиленовий пакет розкладається за 10-20 років, соломинка, з якої ви п’єте напої – 200 років, пластикова пляшка – від 100 до 400 років. Уявіть, скільки розкладатиметься штучна півтораметрова новорічна красуня.
Утилізація живого дерева практично не завдасть шкоди екології.
Голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков зазначив - жива ялинка, поки росте, поглинає вуглекислий газ і допомагає стримувати темпи глобального потепління. Але якщо в січні живу ялину просто відправити на звалище, вона, як і будь-яке органічне сміття, буде виділяти метан, що впливає на зміну клімату. Двометрове дерево, розкладаючись на звалищі, викине в атмосферу 6 кілограмів CO2.
У лісі дерева теж помирають і падають, але в природному середовищі розкладання відбувається при інших умовах, і мертва деревина стає не міським сміттям, а живильним середовищем для зростання нових рослин і організмів, - розповів Олександр Чистяков.
Тому, пам'ятайте , новорічну ялинку необхідно віддавати на переробку: з неї зроблять тріску і використають як підстилку для тварин або як добриво.
Як повідомили у пресслужбі кропивницького підприємства "Ecostyle", утилізуються живі ялинки фактично так само, як і інші "зелені" відходи. Головне - правильно їх підготувати до цього процесу.
Як правило, населення звикло викидати їх поряд із контейнерними майданчиками цілими. А це не правильно, тому що в такому вигляді з такими габаритами вони просто не поміщаються в авто, яке зазвичай вивозить відходи.
Перед тим, як викинути ялинку, її треба подрібнити на відрізки по 30-40 см і міцно зв’язати.
Дотримуючись цих простих рекомендацій, можна уникнути накопичення біля контейнерних майданчиків стихійних ялинкових звалищ, і зберегти після святкове місто охайним і чистим, - зазначили на підприємстві.
Як обрати ялинку
Питання "яке дерево обрати", звичайно, індивідуальне. Ось декілька простих порад від фахівців обласного управління Держпродспоживслужби, аби мінімізувати шкоду для природи та для господарів при обранні того чи іншого варіанту.
Якщо ви вирішили купувати штучну ялинку:
- Не купуйте дешевий виріб. Цілком ймовірно, що ялинка буде неякісною.
- Перевірте надійність та кріплення елементів дерева - від цього залежить термін експлуатації.
- Оцініть аромат штучної ялинки. Він не повинен мати різкого хімічного запаху.
Попросіть продавця надати вам сертифікат якості, щоб переконатися, що ялинка виготовлена з безпечних і вогнестійких матеріалів.
При виборі живої ялинки:
- Ніколи не купуйте зрізаний вершечок дерева.
Це практично у 100% випадків означає, що його зрізали незаконно і таким чином знищили ціле дерево. Лісівники та підприємці, які вирощують ялинки для продажу, ніколи такого не зроблять - вбити ціле дерево заради вершечка немає жодного сенсу.
2. Купуйте тільки дерева з чіпами.
Це означає, що дерево зрізали законно, не завдаючи шкоди лісовій флорі та екології. Таке маркування буває двох видів - самоклейні етикетки або пластмасові бирки-стяжки.
Ці засоби розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання. Вони мають індивідуальний номер та штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. За цим номером можна перевірити походження ялинки, ввівши його на сайті. Якщо інформація за номером відсутня, то це може свідчити про сумнівне походження ялинки.
3. Щоб перевірити свіжіть ялинки - злегка її потрясіть і проведіть рукою по гілочках - вони не повинні при цьому опадати.
Нагадаємо, на Кіровоградщині фахівці розповіли, які штрафи загрожують за вирубку ялинок.
Читайте також: Скільки коштуватимуть новорічні ялинки на Кіровоградщині цьогоріч
Читайте також: Шість ідей для новорічних подарунків, виготовлених майстрами з Кіровоградщини