Знайомтесь, Кропивницький: історичний шарм та урбанізоване сьогодення Ковалівки. Спецпроект (ФОТО)

 • Таміла Чорноморець
 • watch_later 13 вересня 2018, 19:20

 • visibility 2934 перегляда

Точка доступу пропонує вашій увазі черговий випуск спецпроекту «Знайомтесь, Кропивницький», мета якого – познайомити жителів та гостей міста з особливостями кожного району обласного центру.

Ми вже встигли розповісти про селища Гірниче та Нове, мікрорайони 101-ийБєляєва, Космонавтів, Новоолексіївку, Арнаутове та Масляниківку, Кущівку та Завадівку.

Сьогодні ж пропонуємо дізнатися більше про мікрорайон Ковалівка. Маленьке місто в місті - з цікавою історією, шармом  та особливою атмосферою.


#1

Дислокація та кордони

Ковалівка - один з мікрорайонів міста Кропивницький, що належить до Фортечного району. Розташований у центральній частині міста. Західна та південна межі Ковалівки проходять по річці Інгул. З інших сторін мікрорайон межує із безпосередньо центральними вулицями міста та Новомиколаївкою.

Ковалівка включає в себе 12 вулиць та провулків. Найголовнішою, так би мовити, центральною вулицею мікрорайону є Вокзальна, через яку прокладена основна транспортна розв’язка та інші об’єкти інфраструктури. Значну частину займає проспект Перемоги, який тут вважається як такий собі спальний міні-район Ковалівки.

#2

Як усе починалось

Юрій Матівос, краєзнавець та письменник, у своїй книзі «Вулицями рідного міста» зазначає, що щодо назви Ковалівка існує кілька версій. За однією з них, вона походить від прізвища людини: чи то священика, чи генерала, які там жили. За іншою – назву місцевості дали ремісники-ковалі: тут розміщувалися їхні майстерні.

Краєзнавець Олег Храпаченко у своїх публікаціях зазначає, що мікрорайон Ковалівка з’явився одночасно з містом, а також є припущення, що, можливо, навіть раніше. Він зазначає, швидше за все, українці-ремісники осадили слобідку в час існування Інгульської паланки Війська Запорізького.

Місто вибору слобідки – типове для українців: біля води, необхідної ковалям, поряд із торговим шляхом, перед містом, із вигулом для худоби.

За документами, з кінця ХVIII ст. слободу називали передмістям. У першій чверті ХІХ ст. тут уже були духовне училище, казарми, в’язниця. Самі ковалівці займалися ремеслом, торгівлею, перевезенням вантажів, чумакуванням, працювали на підприємствах міста, вирощували городину, розводили худобу.

Головною бідою передмістя був мілководний улітку, але повноводний навесні Інгул. Відгородження від нього земляними насипами не вирішувало проблеми повеней. 1841 одна з них зруйнувала Ковалівку. Тоді жителі почали зводити будинки з нуля. Так виникли вулиці Вигонна, Чигиринська Бульварна, Брудна, Вокзальна, Кавалерійська, Приютинська та Ковалівський провулок.

Після війни 1853- 1856 рр Ковалівка розцвіла. Після зведень гребель у 1860 та 1929 роках першість у розбудові мікрорайону від військових перейняли цивільні.

У 1914 році збудували лікарню святої Анни, костел, комплекс будинків на Бульварній. Поповнилася і промисловість району підприємствами Ельворті, Шкловського, Кеслера, Бургарта, Яскульського. З’явилися ще дві вулиці – Аненська і Костельна. Влада і земство відкрили реально-ремісниче училище (донедавна ПТУ №4), вище земське реальне училище (машино-будівний коледж).

У різні роки на Ковалівці розміщувалася офіцерська кавалерійська школа, юнкерське кавалерське училище. Під впливом військових у мікрорайоні розмістили майстерні (майбутні депо) і вокзал залізничної станції.

Юрій Матівос у своїй книзі зазначає, що Ковалівка була свого роду аристократичною околицею міста. Тут знаходився Палай для прийому царя і його найближчого оточення, мурована церква в ім'я Покрови Пресвятої Богородиці, штаб, манеж і навчальні корпуси кавалерійської школи, духовне, реальне, ремеслено-грамотне училища, міський театр, лікарня св. Анни, католицький костел. Саме на Ковалівці розташовані залізничний вокзал і станція.

Значних змін мікрорайон зазнав у радянські часи. З його карти зникли більшість вулиць і провулків, збереглося мало старих будинків, особливо у прилеглій до колишнього Бульвару (тепер парк Ковалівський) частині. Натомість вулицю Вокзальну (кол. Жовтневої революції) було продовжено. Ця, в основному транспортна, магістраль з допомогою мосту з’єднує Ковалівку із правобережною частиною міста, залізничний вокзал із автовокзалом. Колишня околиця на сьогодні стала практично центром міста.

#3

Як доїхати та повернутися

Транспортна розв’язка на Ковалівці дозволяє дістатися майже в усі куточки міста. Але, на жаль, після 22-ї години дістатися до мікрорайону, або виїхати звідси, майже неможливо. Зокрема, через мікрорайон проходять такі маршрути:

 • №77, який з’єднує Новомиколаїку та вул. Попова;
 • №27 («Ринок «Вечірній» - вул. Попова»);
 • №112 («вул. Варшався – вул. Попова»);
 • №15 («Лелеківка – Попова»);
 • № 17 («Габдрахманова – Центр – Габдрахманова»);
 • № 18 («Велика Балка – пл. Богдана Хмельницького»);
 • № 118 («Далекосхідне кладовище – Ковалівка»);
 • №11 («вул. Жадова – Залізничний вокзал»);
 • №500 («Соколівка – Аеропорт»);
 • №155 (« Велика Северинка – 101-й мікрорайон»).

Детальніші схеми руху цих маршрутів можете знайти за посиланням.

Крім того, через Ковалівку курсує і комунальний транспорт - два тролейбусні маршрути №1 та №9. Тролейбус №1 з’єднує 101-й мікрорайон та Лісопаркову, курсуючи через вул. Вокзальну. Скориставшись тролейбусом №9, можна дістатися до залізничного вокзалу в одному напрямку та до вул. Жадова через вулицю Вокзальну, в іншому.

Однак, не дивлячись на достатньо розгалужену транспортну розв’язку, все ж можуть виникнути проблеми, аби дістатися у мікрорайон Масляниківки та селища Нового. В такому випадку доведеться робити пересадки.

#4

Усе, що потрібно для життя

На Ковалівці є майже всі необхідні соціальні заклади: загальноосвітня школа №20, загальноосвітня школа №14, дитячий садок № 17 «Орлятко», дитячий садок №27 «Вишенька», дитячий садок №24 «Вогник», міська лікарня ім. Св. Анни, залізничний вокзал.

Школи охоплюють навчанням понад півтори тисячі дітей. Зокрема, у ЗШ №20 навчається понад 850 учнів та понад 700 у ЗШ №14.

Дитячі садочки останні кілька років почали розширювати мережу груп. Наприклад, у дитсадку №17 за останні 3 роки відкрили 3 нові групи, що дає можливість охопити дошкільним навчанням більшу кількість найменших жителів Ковалівки.

Також тут розміщено кілька супермаркетів, аптечних відділень, приватні стоматологічні кабінети, ветеринарні клініки, салони краси, банківські відділення кількох установ, готель "Дворцовий". Для прихильників спорту тут розташований спортивний клуб «Лідер», який пропонує клієнтам широкий спектр фітнес-послуг.

Основною локацією, якою відомий мікрорайон, є ринок «Босфор». Часто навіть назву району плутають із назвою ринку. На сьогодні там розміщено кілька торгових точок та низка магазинів, що пропонують різноманітні товари – від солодощів, дитячого і дорослого одягу до дверей, меблів та сувенірів. Долю ринку можна назвати нелегкою, оскільки лише за останні роки там сталося кілька пожеж. Проте, його швидко відновлюють та протягом кількох десятиліть ринок лишається основною візитівкою Ковалівки.

Крім того, саме на Ковалівці розташовується адмінбудівля міськводоканалу ОКВП «Дніпро-Кіровоград».

Розширення та житлові перспективи: мікрорайон протягом останніх років почали активно розбудовувати. Зокрема, протягом кількох останніх років будується житловий комплекс «Ковалівський». Це сучасний будівельний проект від Холдингу CBS в місті Кропивницький. Комплекс складається з 7 будинків і поєднує приміщення житлового та комерційного призначення.  

#5

Відпочинок та дозвілля 

Окрасою мікрорайону стали фонтани, дитячий майданчик та скульптури, які облаштували біля торгівельного центру «Візит». Тут можна погратися з малечею на невеличкому дитячому майданчику, перепочити на затишних лавках біля фонтанів та зробити яскраві фото біля нещодавно облаштованих скульптур.

Улюбленим місцем відпочинку як жителів Ковалівки, так і взагалі кропивничан, вже давно став парк «Ковалівський». Його площа сягає 8,3 га. Розташований в межах житлового масиву між вулицями Дворцовою, Олефіренка, Євгена Чикаленка та Кавалерійською. На його території розташовані пам'ятки історії, декілька пам'ятників та обласна філармонія, яка примикає до парку з боку вулиці Чикаленка.

У парку створено дитячий майданчик, працюють різноманітні атракціони, є заклади харчування та іншого громадського призначення.

Ковалівський парк було зведено в 50-х рр. XIX ст. за розпорядженням військового керівництва. За СРСР його перейменували на Парк імені Леніна. Первісну назву «Ковалівський» паркові повернули вже за доби незалежності України.

#6

Історична лікарня із бентежним сьогоденням

Як вже зазначалося вище, на території мікрорайону є лікарня, побудована ще в далекому 1914 року за ініціативи та меценатства громадської діячки Ганни Дмитрян, на честь якої, до речі, перейменували вулицю, на якій розташована лікарня. Доля закладу змінювалася неодноразово, в залежності від політичних та соціальних чинників.

На сьогодні це міська лікарня, в якій функціонує міський гемодіалізний центр. Хоча ще буквально півтора роки тому це був міський пологовий будинок №2 ім. Св. Анни.

Процес змін був тривалим та довгостраждальним. Медзаклад потрапив під реорганізацію в рамках медичної реформи. Працівники та чимало містян довго опиралися таким змінам, влаштовуючи численні мітинги та акції протесту. У лютому минулого року пологовий будинок ім. Святої Анни припинив планову госпіталізацію. Натомість вже у вересні кропивничанам презентували сучасний гемодіалізний центр на базі лікарні. На сьогодні вона має статус міської лікарні ім. Св. Анни.

#7

Куди ж без проблем

Серед проблемних питань, які найбільше наразі хвилюють місцевих жителів – каналізаційна мережа, яка часто розносить по Ковалівці неприємний запах. Але то не найгірше. Адже саме ливнева каналізація постійно стає причиною підтоплень у мікрорайоні. Варто лише, щоб в місті пройшла злива, як Ковалівка перетворюється на «маленьку Венецію». Ця проблема існує протягом багатьох років. На одній із апаратних нарад, після чергового підтоплення, директорка міськводоканалу зазначила, що причиною цього є те, що мережа дуже стара та зношена. До всього, місцеві підприємці, які мають МАФи та кіоски в районі ринку «Босфор», ймовірно, без дозвільних документів, врізалися у каналізаційну мережу та спричиняють її забруднення. Міський голова дав завдання проінспектувати такі торгівельні точки та прийняти відповідні міри. Що з цього вийде – час покаже.

Також активісти та органи місцевої влади вказують на проблему стихійної торгівлі, яка заполонила центр мікрорайону. Чого тільки не знайдеш на тротуарі Вокзальної від ринку «Босфор» й аж до супермаркету «АТБ». Просто на прохідній частині жіночки тобі запропонують і «кріпчик-петрушечку», й «свіженьке молочко-сир-сметана», різноманітні овочі та фрукти, горіхи, прикраси для волосся та рибу й м’ясо просто з-під пекучого сонця влітку та із «підморожених» рук продавця взимку. Спецінспекція та органи місцевої влади тривалий час намагаються боротися із цим явищем, проводячи рейди, складаючи протоколи та штрафуючи торгівців, однак поки що змін немає. До всього, за досить короткий період понад дорогою біля «АТБ» повиростало кілька МАФів, як грибів після дощу .

Місцеві жителі зазначають, що не все добре й з дорогами. За словами бібліотекарки Раїси Василівни, яка працює в мікрорайоні Ковалівки та проживає тут уже понад 33 роки, позитивні зрушення по ремонту доріг є і вони помітні. Однак є кілька проблемних ділянок, де просто неможливо проїхати. Одна з таких по вул. Олени Бур’янової, що знаходиться неподалік бібліотеки. Проїзду по ній практично немає, як і асфальтного покриття.

"Дороги почали ремонтувати. Порядок навели біля озера, що біля 20-ї школи – і це радує. Знаю, що зараз постійно проводять ремонти у школах №14 та №20. У нас теж двері новенькі поставили та зовнішні стіни поремонтували", - зазначила Раїса Василівна.

А ще жінка згадала про вишневі та яблуневі сади, які колись прикрашали мікрорайон. Бібліотекарка з теплом в очах розповідає, як раніше можна було йти по вулиці і насолоджуватися запахом квітучих дерев, а згодом і милуватися їх плодами. Такі сади були, коли ще переважали приватні домоволодіння на Ковалівці, а коли почали забудову багатоповерхівок, то їх знесли.

Про вирішення існуючих проблем Точці доступу розповів депутат, який опікується цим районом, Ігор Голофаєв.

"Вже друге скликання я опікуюся цим округом. Ми робили соціологічне опитування в місті, зокрема на Ковалівці, я проводив зустрічі із жителями району, виходячи з яких, стає зрозуміло, що найбільш поширеними у громадян є питання ЖКГ. Зокрема, у розрізі мого округу, я вніс пропозиції, які затвердили сесійно у програмі. Це ремонти дахів багатоквартирних будинків, прибудинкових територій, дороги загального призначення, ремонти ліфтів, освітлення.Цьогоріч ми плануємо ремонт дороги по вул. Олени Бур’янової, ремонт прибудинкової території по вул. Олефіренка, 14, 14-а, 14-б, 14-в, ремонт даху на провулку Ковалівському, 30.

Що стосується озеленення, то вже всі помітили, що привели до ладу парк Ковалівський, який став улюбленим місцем відпочинку містян. У парку Космонавтів плануємо провести ряд заходів, оскільки наразі він в дещо запущеному стані»

Що ж до стихійної торгівлі, то пан Голофаєв бачить вирішення цієї проблеми в забезпеченні для «стихійників» спеціальних торгівельних місць.

"У нас є два об’єкти, де можна цивілізовано проводити торгівлю – ринок «Босфор» та Привокзальна площа. Це дуже зручні місця, і раніше саме там торгували. Що там відбулося, незрозуміло, певно це питання ефективності керування власника. Тому варто спочатку вирішити проблему правильного управління такими ринками і забезпечити людям там місця за прийнятними цінами. Я особисто проти стихійної торгівлі, особливо якщо це стосується продуктів харчування", - наголосив депутат.

#8

Маленьке місто в місті 

Маленьке місто в місті – саме так можна охарактеризувати Ковалівку. Тут є все необхідне для життя. Місцеві жителі вже між собою ніби близькі сусіди, як і водиться в маленьких містечках, майже усі один одного знають.

Ковалівка має свою історію та атмосферу, не схожу на жоден інший район міста. Розташований між центральною частиною міста та приватними секторами, район гармонійно поєднує у собі затишок сімейного дозвілля та водночас пристосований до шаленого темпу сучасного життя.

Тут є все, щоб було комфортно батькам із дітьми на майданчиках, бабусям на лавках та дідусям-пенсіонерам у дворах за грою в шахи; активним працюючим містянам, що можуть купити все необхідне для життя за кілька метрів від дому, і  молоді в спортзалах та парку.

І навіть підтоплення додають Ковалівці особливого шарму, перетворюючи її на маленьку романтичну Венецію. Звичайно це жарт, але насправді шарм цього мікрорайону, мабуть, не зруйнувати нічим. Давня історія, численні перебудови та зміни і, водночас, сучасний комфорт та зручність – роблять Ковалівку по-особливому цікавою та привабливою для містян.

Фото Олександра Козловського