На Кіровоградщині значного розголосу набула ситуація з закриттям Староосотського дитячого протитуберкульозного санаторію в Олександрівському районі. Лікарі стурбовані тим, що залишаються без роботи, а вихованці санаторію змушені повернутися додому. В обласній державній адміністрації вже прокоментували ситуацію і наголосили на тому, що рішення про закриття санаторію може приймати лише обласна рада, як власник закладу. Точка доступу поспілкувалася з головою обласної ради Олександром Чорноіваненком, який розповів, що належить до повноважень обласних депутатів та як можна врятувати заклад.
Другий етап медичної реформи, або чому дитячий протитуберкульозний санаторій опинився на межі закриття
З 1 квітня 2020 року в Україні стартував другий етап медичної реформи, почала працювати Програма медичних гарантій: перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безкоштовно. Спеціалізовані медичні заклади уклали контракт із Національною службою здоров’я України, щоб отримувати кошти з бюджету за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Державної субвенції на фінансування «ліжко-місць» закладів спеціалізованої медичної допомоги з 2-го кварталу 2020 року не передбачено. Керівники медзакладів повинні були вибрати із 27 пакетів медичних послуг тільки ті, які заклад зможе надавати якісно. Порахувати, чи це вигідно для лікарні, і тоді подати заяву в НСЗУ для укладання договору. За словами голови обласної ради, 99,9% всіх закладів охорони здоров'я Кіровоградщини, які мають ліцензії на лікування по тому чи іншому профілю, заключили договори з НСЗУ.
Олександр Чорноіваненко наголошує, що до цих 27 пакетів послуг в області не потрапили 4 заклади (це і 2 заклади санаторного характеру: протитуберкульозний санаторій для дорослих та протитуберкульозний санаторій для дітей). Вони залишилися без укладених договорів з НСЗУ та державного фінансування.
Обласна рада акцентувала свою увагу на тому, що другий етап медичної реформи є невчасним та абсолютно непідготовленим. Ми всі прекрасно розуміємо, що медицину потрібно реформувати, але в такий спосіб це неможливо. Обласна рада послідовно виконує рішення центральних органів виконавчої та законодавчої влади в частині дії реформи. У 2019 році перевели всі наші медичні установи на некомерційні комунальні підприємства, - наголошує Олександр Чорноіваненко.
Кіровоградська обласна рада неодноразово направляла звернення про відтермінування медичної реформи на ім’я Президента та Кабміну, але їх так і не взяли до уваги.
За словами Олександра Чорноіваненка, в області серед закладів, які заключили договори з НСЗУ, лише клінічний онкоцентр більш-менш задовольняє потреби за фінансуванням, всі інші залишаться недофінансованими. За попередніми даними, на Кіровоградщині для закладів охорони здоров’я 3-го рівня не вистачає близько 160 млн грн.
Що може зробити обласна рада, щоб вирішити проблему з Староосотським дитячим протитуберкульозним санаторієм?
З 1 квітня дитячий протитуберкульозний санаторій на Кіровоградщині залишився без фінансування, а тому опинився на межі закриття. 130 працівників закладу можуть опинитися без роботи. Олександр Чорноіваненко вважає, що обласна рада може виділили кошти для закладу , але для цього ОДА має внести відповідні пропозиції щодо змін до бюджету.
Постійна комісія з питань охорони здоров’я та соціальної політики обласної ради під час свого засідання минулого тижня рекомендувала ОДА до 23 квітня надати на розгляд обласної ради проект рішення щодо подальшого функціонування КНП «Староосотський дитячий обласний протитуберкульозний санаторій».
Хочу зазначити, що обласна рада самостійно виділити кошти не може, адже не має таких повноважень. Згідно з бюджетним кодексом, тільки ОДА може складати проєкт бюджету та, відповідно, ініціювати внесення змін до нього, а депутатський корпус його підтримує або ні, - пояснює голова обласної ради.
Олександр Чорноіваненко наголошує, що депутати готові підтримати рішення про виділення грошей дитячому протитуберкульозному санаторію, чекають лише пропозицій щодо змін до бюджету:
Ми розуміємо, що треба виплачувати заробітну плату лікарям, підтримувати статусних дітей, які перебувають в санаторії.
На заяви про те, що обласна рада є власником цього підприємства і органом управління, а тому має одноосібно вирішувати питання фінансування, Олександр Чорноіваненко пояснює, що у 1997 році Кіровоградська обласна рада делегувала ОДА повноваження забезпечувати розвиток охорони здоров’я (та інших галузей) області. А в 2006 році також надала право структурним підрозділам ОДА забезпечувати галузеву політику підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад населених пунктів області.
Моя мета - вирішити цю справу, а не перекладати на когось повноваження. Кожен повинен виконувати свої функції. Депутати готові й чекають пропозицій від ОДА. Ми чітко розуміємо, що повинні діяти разом, але ніхто не може переступити межу своїх повноважень, адже вони будуть визнані незаконними, - констатує Олександр Чорноіваненко.
Нагадаємо, протягом останніх тижнів ситуація набула значного розголосу в суспільстві. Люди стурбовані тим, що 130 працівників закладу залишаться без роботи, а діти – не отримають належного лікування. В ОДА запевняють, що питанням закриття закладу має піклуватися обласна рада, оскільки саме вона є його засновником та власником. Обласна рада в свою чергу запевняє, що лише чекає відповідних пропозицій щодо змін до бюджету від ОДА і готова виділити кошти.
Точка доступу триматиме своїх читачів в курсі подій навколо Староосотського протитуберкульозного дитячого санаторію.
Читайте також: Народні депутати відкpили pинок землі: що в законі і як це працюватиме
Читайте також: Інтерв’ю з Тетяною Волинець: про інвестиції, культуру та туризм на Кіровоградщині
Фото на обкладинці з відкритих джерел