Шість днів без води і тепла живе родина Альони Василенко у Кропивницькому. Жінка розповіла, що причина у тому, що сусідка обрізала трубу водопостачання у підвалі й доступ до неї має лише вона. Жінка, яка це зробила – кропивничанка Наталія Ауліна. Точці доступу розповіла, що пропонувала сусідам разом відремонтувати трубу, на якій протягом останніх пів року тричі траплялись пориви. Ті відмовлялись, тому жінка ухвалила рішення обрізати трубопровід, оскільки боїться затоплення квартири через черговий порив. Журналістка Точки доступу Анна Добрань зібрала коментарі сторін та експертів.

"Носимо з мамою воду в рюкзаках", – розповіла Альона Василенко

"Замерзаємо в центрі міста Кропивницький!!! Допоможіть!!!" – це слова з допису кропивничанки Альони Василенко, який вона розмістила  напередодні у соцмережі Facebook. Родина Василенків – донька Альона з мамою пенсіонеркою – живе у будинку на вісім квартир за адресою вулиця Київська, 10, що у Кропивницькому. За словами дівчини, 31 жовтня сусідка обрізала трубу в підвалі й відтоді у їхній квартирі немає ні води, ні тепла, бо газовий котел без водопостачання не працює. Дії сусідки Альона вважає самоуправством і самозахопленням. Каже, що фактично вони з мамою стали заручницями ситуації, оскільки частина труби пролягає під квартирою сусідки і доступ до неї є лише у неї, бо вхід туди з її квартири, і ця частина підвалу відгороджена від іншої цегляною стіною. Родина почала з’ясовувати, на чиєму балансі перебуває підвал з трубами, звернулись у житлово-експлуатаційне об’єднання (ЖЕО) №1. Там сказали, що підвал не перебуває у їхній власності з 2019 року.

Але підтверджуючі документи нам давати відмовились. Взагалі у 2019 році частину будинку зняли з балансу ЖЕО, частину – ні. Підвали нікому не передавали на баланс, значить, вони їхні. Нам, як власникам, їх не передавали. У ЖЕО просто відмахуються від ситуації, – вважає Альона Василенко.

Керівниця ЖЕО №1 Світлана Ковальова у коментарі Точці доступу підтвердила, що труби й підвал з комунікаціями у 2019 році зняли з балансу ЖЕО.

Тоді Василенки звернулись у водоканал, мовляв, може, труби належать підприємству, на що їм відповіли, що працівники водоканалу не обслуговують мережі всередині будинку.

Підприємство обслуговує мережі до вводу у будинок, тобто до приладу комерційного обліку (лічильника). Мережі всередині багатоквартирних будинків обслуговують ЖЕО чи самі мешканці (ОСББ), – розповіли у коментарі Точці доступу в пресслужбі водоканалу.

За словами Альони Василенко, сусідка пропонувала їм провести власний водогін. Але для родини сума 80 тисяч гривень на ці цілі є завеликою. Згодом жінка почала погрожувати, що відріже трубу.

До цих погроз ми не знали, що труби проходять в підвалі, так як живемо тут лише кілька років, і доступу до підвалу через самовільне захоплення сусідкою не мали й не маємо, – розповіла Альона.

Конфлікт триває з літа. У вересні родина Василенків запропонувала сусідці замінити стару трубу на нову, для цього знайшли сертифікованого спеціаліста. Однак, за словами дівчини, власниця квартири, під якою пролягає частина труби, відмовилась пускати туди майстра. Тоді Василенки викликали поліцію, щоб правоохоронці зафіксували перешкоджання доступу у підвал. А 31 жовтня викликали поліцію ще раз, коли почули, що у підвалі відрізають трубу.

Мама мила посуд на кухні й раптово зникла вода. Я почула, що у підвалі щось відбувається, і відразу зрозуміла, що це сусідка. Поліцейські були свідками того, як сантехнік (чи просто чоловік) приїхав до Ауліної, зайшов з інструментами в приміщення, почав різати трубу водопостачання. Патрульна поліція банально сказала нам: "Це не вбивство і не нанесення тілесних ушкоджень, тож це не наша справа".

Речник патрульної поліції Кіровоградської області Дмитро Поперешняк у коментарі Точці доступу повідомив, що в обох випадках патрульні прийняли від заявниці заяви та пояснення. Зібрані матеріали інспектори передали у Кропивницьке райуправління поліції. Речниця Нацполіції в Кіровоградській області Віталіна Бевзенко прокоментувала виданню, що відомості зареєстрували і по даному факту проводять перевірку.

Альона Василенко додала, що дістатись до труби через підвал неможливо, адже там побудована цегляна стіна.

Ми можемо пробити її, але ж ми цивілізовані люди, а не вандали.

Нині, за словами дівчини, вони з мамою по черзі носять воду додому в пляшках у рюкзаках.

Дуже тяжко жити без води, а тим паче без опалення, коли на вулиці вже так холодно.

"Я боюсь затоплення квартири", – Наталія Ауліна

Трубу проривало декілька разів і через це у квартирі з’явилась пліснява і надмірна волога, а шпалери почали відставати, розповіла Точці доступу власниця квартири Наталія Ауліна. Додала, що це труба, яка забезпечує водою родину Василенків (у квартиру Наталії Ауліної вода подається через іншу трубу - ред.) і ці мережі пролягають у двох з трьох кімнат її квартири.

Трубу у підвалі проривало тричі за пів року, але вона тягнеться з підвалу до мене у помешкання. Я боялась, що через аварійний стан її може прорвати у квартирі.

Каже, коли трубу прорвало вперше, повідомила про це родину Василенків, але ті сказали, що це їх не стосується.

Я не хочу, щоб труба проходила через мою квартиру, бо це зроблено з порушенням. Та й взагалі, сусідам треба буде ремонтувати трубу і я маю пускати їх до себе додому?

Каже, оскільки труба пролягає у її квартирі, це її власність і у разі, якщо вона прорве і затопить квартиру, ніхто, окрім неї самої, не відшкодовуватиме їй збитки. Вирішення ситуації бачить у такий спосіб: сусіди можуть прокласти собі окремий водопровід.

Є й інший вхід у підвал, окрім моєї квартири, де починається ця труба і у неї можна врізатись. Як варіант, тимчасово можна під'єднати шланг.

Жінка говорить, що сусіди погрожували їй, що виб’ють цегляну стіну, яка загороджує доступ до труби з підвалу.

Вони добрі люди, але хочуть бурити саме під моєю квартирою, щоб замінити усю трубу. Я проти, бо це небезпечно. А якщо я з дітьми виїду на рік за кордон, а тут прорве трубу?

Додала, що стіну у підвалі не будувала, а доступ до підвалу надала всім, хто його просив.

2 рази заходили сантехніки, що прийшли від родини Василенко, та представник поліції. Також я пропонувала туди спуститись та оглянути трубу мамі Альони Василенко – Наталії Василенко. Але вона сказала, що боїться підвалів і у неї клаустрофобія.

Коментар юристки

Доступ до спільних комунікацій має бути відкритим і вільним, адже в багатоквартирних будинках підвальні приміщення, горище, коридори, сходи, комунікації в під’їздах та підвалах належать до спільної сумісної власності. Про це у коментарі Точці доступу розповіла юристка, керівниця громадської організації "Наша рада" Євгенія Захарченко.

Євгенія Захарченко юристка ГО "Наша рада"Виділення частини спільного майна в приватне можливе лише або за рішенням співвласників, якщо створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), або виконкому міськради, якщо будинок перебуває в обслуговуванні ЖЕО. Оскільки підвал – це нежитлове нерухоме майно, то має бути реєстрація в реєстрі речових прав на нерухоме майно за власницею квартири, яка відрізала трубу, – пояснила юристка.

Додала, що якщо є рішення виконкому – його треба оскаржувати в порядку цивільного судочинства. Якщо немає – це самозахоплення, тому має бути порушена кримінальна справа.

Відрізка труби водопостачання до квартири – це самоуправство. Сума збитків для кримінального провадження має бути більше 151 тисячі гривень. Але, оскільки мова про життєво необхідний ресурс, без якого неможливо попити, приготувати їжу, помитися, попрати, прибрати, щоб дотриматись санітарних норм, то я вважаю, що має бути кримінальна відповідальність.

Каже, що пенсіонери з мінімальною пенсією мають право на отримання безкоштовної вторинної правової допомоги, тобто можуть користуватись послугами адвоката безкоштовно. А ще треба з’ясувати, самовільно чи ні у підвалі побудували стіну, через яку ніхто, окрім Наталії Ауліної, не має доступу до труби. Для цього треба відправити запит у ЖЕО.

Альона Василенко додала, що написала заяву у Кропивницьку міськраду з проханням роз’яснити, на чиєму балансі нині труби підвалу. Відштовхуючись від відповіді, вирішуватимуть із мамою, що робити далі. Зі слів дівчини, у міськраді сказали, що відповідь нададуть протягом 15-30 днів, тобто родина увесь цей час продовжуватиме жити без води і тепла.

Читайте також: Старт опалювального сезону: через пориви без тепла залишаються жителі 75 будинків у Кропивницькому


Головне сьогодні