Медик-підприємець: як працює перший приватний лікар у Кропивницькому (ФОТО)

  • Таміла Чорноморець
  • watch_later 4 березня 2020, 19:00

У Кропивницькому сімейний лікар Сергій Баранов відкрив приватний кабінет. Точка доступу завітала до "першопрохідця" у цій справі та поцікавилася його шляхом, здобутками та перспективами.

Запах свіжопофарбованих стін та нових меблів. Так зустрів нас просторий світлий кабінет сімейного лікаря Сергія Баранова, який саме в цей час із посмішкою та настановами проводжав пацієнта.  Перший приватний сімейний лікар у Кропивницькому – саме з таким статусом Сергій Баранов увійде в історію реформованої медицини нашого міста.

Починаємо з привітань, адже не за чутками знаємо, як довго лікар чекав старту свого медичного бізнесу.

Пан Сергій не приховує своєї радості від того, що нарешті збулася його мрія, а кропітка робота таки дала свої результати. Із задоволенням він демонструє все необхідне сучасне обладнання, яке охайно розкладене на поличках лаконічної шафи. Лікар Сергій Баранов натхненно налаштований розповісти нам, як все це втілювалося в життя.

Причини, передумови, старт…

Одразу ж цікавимося, чому наш співрозмовник вирішив стати "приватником"?

У державній лікарні не влаштовували умови праці та ставлення до колективу з боку керівництва. Ніяких можливостей розвиватися. Деяких елементів та обладнання взагалі немає, а те що є, то в основному старе. Для прикладу, старі кардіографи, які вже сто разів ремонтовані, можуть показувати абсолютно не те, що є насправді.

За словами пана Сергія, й самі умови праці залишали бажати кращого, зокрема кабінети, в яких ремонт робили ще за часів будівництва лікарні та й загалом відсутність належних умов для роботи лікаря.

Ну і до всього, заробітна плата. Так, вона висока, якщо брати в середньому по Україні, та все ж є недостатньою як для лікаря, - додає Баранов.

Він упевнений, що зарплатню можна зробити вищою, в тому числі через скорочення тих працівників, які непотрібні саме для роботи лікаря: спеціалістів медстатистики, бухгалтерії, "зайвих", тобто незайнятих медичних сестер та шляхом оптимізації працівників реєстратури.

Лікар зміг би надавати якісну медичну допомогу і не витрачати гроші туди, куди непотрібно. Краще б витратили їх, наприклад, на оновлення автопарку. Адже машини в Центрах надання первинної медико-санітарної допомоги  дуже старі, навіть, якщо введуть техогляд, то вони його не пройдуть (посміхається - Ред.).

Пан Сергій розповідає, що почав це планувати ще з того дня, коли реформа запрацювала.

Я був в авангарді цього.  Постійно дізнавався про зміни, новинки, нові накази і так далі. Паралельно моніторив і вивчав досвід тих лікарів, які з 2019 року вже почали приватну практику. В інтернеті познайомився зі Спілкою медичних працівників України, саме ФОПів. Почав аналізувати їхню роботу: необхідні законодавчі документи, матеріальну базу, фінанси.

Ретельно все проаналізувавши, зрозумів, що "приватник" може і заробляти нормально, й створити собі кращі умови праці, і не буде такої завантаженості, як в старих поліклініках, де лікар повинен приймати не тільки своїх пацієнтів, а й пацієнтів тих колег, які у відпустці чи захворіли. І це все мало оплачується.

Крок за кроком до мети

Наступним кроком стала розробка  бізнес-плану: прорахував усе на папері та зрозумів, що все цілком реально - працювати, орендувати кабінет і надавати якісну медичну допомогу.

Сергій Баранов поділився своїми кроками до відкриття власної справи.

Він зазначає, що найперше потрібно дізнатися інформацію про всю потрібну матеріальну базу. Ці відомості розміщено на сайті МОЗ України у розділі "Ліцензування". Там же є повний перелік медичної апаратури, необхідної для відкриття кабінету - починаючи від елементарного ртутного термометру і закінчуючи медично-інформаційною системою.

Коли все це дізналися, варто переходити до моніторингу ринку щодо придбання обладнання за прийнятною ціною. Паралельно потрібно шукати місце, де надаватиметься медична допомога, потім  домовлятися про оренду. Наступний крок - реєстрація ФОП та в податковій інспекції.

До речі, це все можна зробити в ЦНАПі, орієнтовно протягом 30 хвилин. Наступного дня ви зможете отримати витяг про реєстрацію ФОП та дозвільні документи. Після чого можна заключати договір з орендодавцем приміщення.

Коли вже є повірене обладнання, дозвільні документи, то слід подати в МОЗ у відділ ліцензування свої дані. Процедура така: заповнюється спеціальна форма з додатками про те, чим оснащений кабінет, де він орендується, які договори з підрядниками і таке інше. Після цього доведеться почекати певний період часу - в середньому це займає місяць.

Я чекав 40 днів на відповідь про отримання ліцензії. Після цього протягом 10 днів сплатив податок 2000 грн за ліцензію на медичну практику. Потім  одразу подав документи в Націольнальну службу здоров’я України (НСЗУ), щоб мати змогу підписувати декларацію з пацієнтами й отримувати від держави кошти.

Пан Сергій демонструє нам все своє обладнання. Термометри, ваги, кардіограф, пульсоксиметр та ще багато різного обладнання, яке знайшло своє місце у спеціально обладнаній новенькій шафі. Все устаткування обов’язково має бути повіреним. Із жартівливою ноткою та все ж констатуючи дійсність, лікар зауважує, що повірити обладнання подекуди навіть дорожче, ніж сама його вартість.

Обладнання, яке продається в Україні, повірене заводом, однак його доводиться повіряти знову. Наприклад, електрокардіограф повинен пройти повірку в Держметстандарті, аналогічно - ваги, пульсоксиметр, тобто все вимірювальне обладнання. На кожен апарат є сертифікат, що він показує вірно. Таку повірку проводять раз на декілька років, у залежності від виду апарату.

Також у кабінеті обов’язково потрібні експрес-тести на Гепатити В, С, тести на вагітність, тропоніновий тест та інше.

У скільки обійшлося?

Усе необхідне у лікаря Баранова наразі є. Дещо знітившись, він зізнається , що навіть ще точно не підраховував скільки довелося на все це витратити, проте гадає, що не менше, а то навіть і більше 100 тисяч.

Витрат багато, наприклад для того, щоб орендувати цей кабінет, необхідно було брати участь у тендері, подавати оголошення в газету, а потім ще й зробити  ремонт. Медичний інструментарій – теж дуже дорогий.

Це все реально. Зараз є вигідні кредити від держави - від 3 до 9%, а якщо ви берете собі найманого працівника, то ще й відсотки падають. Я думаю, що можливо знайти певні кошти для відкриття особистого бізнесу, тому що сидіти в поліклініці й надіятися на те, що вам заплатять декілька тисяч зарплати - це не дуже класно.

Перспективи після реформування вторинної ланки

На даний час пан Сергій співпрацює тільки з НСЗУ і місцевим департаментом охорони здоров'я, через який отримав вакцини для дітей.

Коли запрацює реформа вторинної ланки, єдине, що ще буде мені потрібно - укласти договір із лабораторією на поставку лабораторних досліджень. З приводу направлення до вузьких спеціалістів, договір заключати не потрібно, тому що їм компенсує вартість обслуговування держава, а не я.

Лікар Баранов наголошує, що з 1 квітня ви не зможете отримувати повний пакет медичних послуг, якщо немає декларації з сімейним лікарем. Більше того, ви не зможете навіть записатися на консультацію до вузького спеціаліста. Лягти на стаціонар без направлення сімейного лікаря можна буде лише, якщо у вас якась ургентна ситуація, а планово - ні.

Тобто сімейний лікар - це ваші ворота у світ медицини, - акцентує наш співрозмовник.

Що ж до реформи вторинної ланки медицини, то він зауважує, що наразі лікар направляє пацієнта за місцем проживання, а вже з 1 квітня може направити куди завгодно, чи то особисто пацієнт обиратиме спеціаліста та візьме до нього направлення, чи ж за рекомендацією сімейного лікаря.

Наприклад, зараз ми вже співпрацюємо з онкодиспансером. Реєструємо до лікарів диспансеру онлайн через систему, не видаючи паперових направлень.  Я запитую: "До кого хочете звернутися?" - наприклад, там 5 лікарів-маммологів, а ви вже обираєте, до кого саме ви хочете, і я реєструю вас на прийом. Така ж процедура й з іншими лікарями.

Від лікаря до роботодавця

Невдовзі Сергій Баранов виконуватиме функції не тільки медика, а й роботодавця, адже планує взяти на роботу ще одного сімейного лікаря.

Частково це і для розвитку бізнесу, і для того, аби була заміна. Тобто в періоди відпустки, поїздок на конференції мені потрібно, щоб хтось приймав моїх пацієнтів. Також будемо працювати позмінно, але, навіть, коли мій прийом закінчився, пацієнт зможе отримати медичну допомогу від моєї колеги. Поки що працевлаштую тільки одного лікаря. Плани не буду розкривати, вони грандіозні, але це поки що тільки плани.

Крім того, пан Сергій наразі працює без медсестри. Зізнається, що це складно, та все ж можливо. Однак, вже є кандидатура, лишилося тільки розібратися з «хвостами» на попередній роботі.

Поки що реально працювати, та все ж через місяць - два я візьму до себе на роботу медсестру, так як ми з нею вже спрацювалися в тандемі з 2016 року. Скажемо так: без медсестри працювати реально, але тяжко. Це не тільки прийом пацієнтів, а й опрацювання їх карток, візити дітей на вакцинацію, чи якісь тести. Цей спеціаліст зможе робити деякі елементарні дослідження. Тобто, таким чином пацієнт зможе швидше отримати медичну допомогу.

Зарплату сам отримуватиме дещо вищу і своїм співробітникам теж обіцяє більшу оплату праці, ніж у державних закладах.

Переваги для пацієнтів: безкоштовно, зручно, якісно

Безперечним плюсом відкриття власного кабінету лікарем Барановим для пацієнтів, він називає те, що все є в одному кабінеті, а ще швидко, якісно, без черг, талончиків та лабіринтів.

Зайшли - безкоштовно отримали медичну допомогу. Зараз ще багато осіб думають, що, якщо я приватний лікар, то за прийом потрібно платити. - Ні! За вас платить держава з ваших податків. У цьому кабінеті все безкоштовно, окрім деяких експрес-тестів, які не входять  в перелік надання меддопомоги на первинній ланці, і то пацієнт платитиме не за самий тест, а за надання послуги з медичної діагностики - ось і все.

За 15 днів вже перереєструвалися 525 пацієнтів. Проте пан Сергій впевнений, що якби не суміщав роботу, то вже було б набагато більше, адже зараз ще працює в державному закладі . Не звільнявся, щоб його пацієнти не залишилися без медичної допомоги.

Всі пацієнти лікаря Баранова, допоки не переукладуть декларацію, закріплені ще за попередньою організацією.

По-перше, я б втратив зарплату за цей період часу, коли набираю тут пацієнтів, а по-друге, 1800 моїх пацієнтів залишилися б "на вулиці". Зараз я поступово їх перереєстровую на свій приватний кабінет і надаю меддопомогу й там, і тут.

Якщо будуть такі темпи як зараз, то орієнтовно за місяць-півтора перереєстрація завершиться повністю, тож пан Сергій звільниться із попереднього місця роботи.

Пацієнтів вистачає, та все ж лікар ще добирає. Говорить, що дехто лишився там, бо обирав не лікаря, а місце чи зручність. Проте 99% зі 100% лишаються, і не лише з міста, а й багатьох районів області. Серед нових пацієнтів почала збільшуватися кількість дітей, адже батьки, приходячи на реєстрацію, бачать умови кабінету, оснащення і розуміють, що тут буде краще.

Трішки про особисте

Родина лікаря Баранова підтримує його, хоча він сам визнає, що це насправді складно. Часу на особисте життя майже не лишається.

Зараз із цим тяжко, тому що я виходжу з дому о 7:00 і повертаюсь о 19:00. Але в цілому декілька місяців можна потерпіти. Дружина, звичайно, не в захваті. За останні півроку я забрав з дому всі гроші, потім постійно весь свій час присвячую роботі. Надіюсь, що все буде добре, і ціную, що дружина мене розуміє і підтримує. Навіть можу сказати, що саме вона була ініціатором ідеї розпочати "сольну" кар'єру.

Від себе Сергій Баранов бажає колегам не боятися та ризикувати.  Зробити ці кроки, аби покращити і своє життя і, найперше, - якість медичної допомоги своїм пацієнтам.

Думаю, в медицині все буде добре - лише потрібно трішки почекати. Необхідно зрозуміти і керівництво, і державу, яка робить для нас краще, адже, якщо взяти первинну ланку, то нам стало набагато краще після реформи. Ситуація в нас покращується з кожним днем. Вважаю, що можна було зробити це все швидше і якісніше з боку керівництва в нашому місті. Реформа ніби й реалізована, але не так, як вона могла би бути класно зроблена для лікаря - він як працював в старому кабінеті на старих розбитих меблях, так там і працює,єдине, що просто поставили йому комп'ютер і сказали, що ти працюєш тепер за новою системою.

Рекомендую всім лікарям не вагатися, а відкривати власні кабінети, задля покращення рівня медицини в Україні. Близько 5 моїх одногрупників паралельно зі мною також почали процес відкриття приватного бізнесу, адже розуміють, що це класно і для пацієнта, і для них.

Читайте також: Безкоштовні послуги, автономні лікарні й пріоритети: що варто знати про програму медгарантій

Читайте також: 100 днів Андрія Балоня: інтерв’ю з головою Кіровоградської ОДА (ФОТО)

Читайте також: Люди Кропивницького: інтерв'ю з галеристом та меценатом Миколою Цукановим (ФОТО)