Нові ціни на газ, скорочення субсидій, додаткові вихідні: чого чекати українцям у травні

 • Редакція Точки Доступу
 • watch_later 2 травня 2019, 19:00

 • visibility 691 перегляд

Останній місяць весни буде насичений подіями, які вплинуть на життя укpаїнців. Як зміниться ціна на газ, кому потрібно оновлювати документи для отримання субсидії та які зміни несе новий Закон «Про житлово-комунальні послуги», читайте у матеріалі Точки доступу.  

#1

Ціна на газ 

З 1 травня "Нафтогаз Україна" погодив з урядом зниження ціни на газ для населення до 8247 гривень за тисячу кубометрів. Тобто, замість нинішніх 8,55 гривень за куб люди будуть платити на 30 копійок менше  — 8,25 гривень. На думку економіста Олексія Куща це не вплине на формування ціни на гаряче водопостачання та опалення.

"Зараз Уряд формально знижує ціни  — буквально кілька копійок на кубі, тому істотного впливу не буде. Опалювальний сезон вже закінчився і зниження на кілька відсотків не призведе до зниження основних тарифів - гарячої води й опалення. Люди, які зможуть заощадити незначну суму грошей —  ті, хто використовують газ для приготування їжі або ті, хто має газові котли для підігріву гарячої води. Це більше PR-хід для Уряду", — говорить Олексій Кущ.

Окрім незначного зниження вже існуючого тарифу, Уряд також скасував анонсоване раніше підвищення ціни на газ на 15%, тобто до 9,7-9,8 гривень за куб.

"З МВФ досягнуто згоди, що підвищення на 15% в травні не буде. В умовах, коли ціни на європейських ринках знижуються — це було б економічним злочином", — пояснює економіст.

#2

Зменшення субсидій 

За зменшення ціни на газ доведеться заплатити отримувачам субсидій. Перші зміни відбудуться вже цього місяця.  

"Замість підвищення ціни на газ на 15% досягнули умови про скорочення кількості субсидій на 10-15%, а це близько 300 тисяч домогосподарств. Частину з них відправлять на переатестацію, а частину відсіють за допомогою різних фільтрів і систем", — говорить економіст Олексій Кущ.

Повторно із заявою та декларацією про доходи  цього місяця в управління соціального захисту населення необхідно буде звернутися:

 • людям, які орендують житло;
 • внутрішньо переміщеним особам;
 • сім'ям, яким субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих осіб; 
 • сім'ям, де є непрацюючі люди працездатного віку; 
 • родинам, де відбулися зміни в складі сім'ї протягом останнього року.

#3

Закон "Про житлово-комунальні послуги"

1-го травня набирає чинності Закон "Про житлово-комунальні послуги", який пропонує нові схеми взаємин між мешканцями багатоповерхівок та операторами, які надають послуги з опалення, гарячого та холодного водопостачання.

"Закон структурно змінює систему взаємовідносин між споживачем житлово-комунальних послуг (ЖКП) та операторами, які надають ті чи інші ЖКП. У жителів буде можливість обрати  або найняти управителя суб'єкта, який об’єднає споживача та оператора. Самі оператори будуть подавати усі послуги до будинку та знімають з себе відповідальність за внутрішні комунікації", — говорить експерт з питань житлово-комунальних послуг Андрій Нікончук.

Тобто, мешканці багатоквартирних будинків зобов'язані будуть вибрати собі управителя або керуючу компанію, яка взаємодіятиме з постачальниками послуг. За словами експерта, закон передбачає чотири форми такої взаємодії:

 • укладання індивідуального договору між власником квартири та, наприклад, водоканалом. Тоді мешканець будинку сплачує кошти безпосередньо оператору за отримання у належному стані внутрішньо-будинкових мереж та вчасне постачання послуг;
 • колективний договір, який буде діяти для мешканців тих будинків, де створено ОСББ. Принцип такий самий, проте абонентська плата буде розподілятися між усіма власниками квартир;
 • мешканці будинку можуть обрати уповноважену особу або найняти професійного управителя, який буде працювати з операторами послуг;
 • люди, які не виявили бажання укладати будь-який договір з операторами послуг, будуть самостійно опікуватися внутрішніми мережами будинку.

"Останній варіант – найгірший, так як мешканцям доведеться самостійно вирішувати всі проблеми. Наприклад, якщо в домі прорве трубу, то лагодити її доведеться за власний кошт та власними силами", — говорить експерт.

Крім того, закон дозволить постачальникам нараховувати штрафи за несплату рахунків. Розмір пені незначний  — 0,01% боргу на день.

#4

Додаткові вихідні

У травні українців очікують два додаткові вихідні дні  — День праці (1 травня) і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня). Загалом цього місяця буде 9 офіційних вихідних та 22 робочі дні.

Робочий день 8 травня в держустановах буде скорочений на 1 годину, а субота 11 травня буде робочим днем. Українці будуть відпрацьовувати перенесений напередодні вівторок 30 квітня.

Читайте також: Кодекс із процедур банкрутсва: хто і за яких умов може стати банкрутом

Читайте також: "Це не я обрала Чорнобиль, а він мене": Ірина Ніколаєнко про зону відчуження, ядерну безпеку та творчість