Сьогодні, 30 квітня, у Кропивницькому апеляційному суді почали розгляд скарги адвокатів Романа Червінського щодо тримання його під вартою. Захисники мають намір оскаржити рішення Кіровоградського районного суду щодо застосування такого запобіжного заходу. Наполягатимуть на звільненні Червінського з-під варти, щонайменше – про запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Активісти вимагали негайно звільнити Романа Червінського

Засідання мало розпочатись о 12-й годині. За пів години до початку біля приміщення Кропивницького суду почали збиратись активісти, які прийшли підтримати Романа Червінського і вимагали його негайного звільнення.

акція на підтримку Червінського

"Свободу - Роману Червінському!"

активісти прийшли підтримати Червінського

Об 11:42 у Кіровоградській області розпочалась повітряна тривога, яка тривала рівно годину. Протягом цього часу учасників і слухачів судового процесу не реєстрували. Зрештою, судове засідання розпочалось о 13:45.

Роман Червінський в апеляційному суді Кропивницький

Апеляція Червінський Кропивницький

Відводи прокурору

Перед початком розгляду апеляційної скарги щодо тримання Романа Червінського під вартою один з його захисників – Костянтин Глоба – озвучив клопотання про відвід прокурору Віктору Кобцю. До клопотання прикріпив п’ять заяв про злочини прокуратури щодо Червінського у цьому кримінальному провадженні.

Костянтин Глоба адвокат Червінського

Роман Червінський сказав, що прокурор маніпулює показами свідків, а ще вчиняє процесуальні порушення. Зокрема, 19-го квітня заяву щодо продовження строків тримання під вартою Романа Червінського він писав уже після засідання, і не в приміщенні суду, а біля нього.

Я сиджу рік, а підозра – необґрунтована, – сказав Роман Червінський.

Роман Червінський прокурор Віктор Кобець

На це прокурор Віктор Кобець сказав, що матеріали, які адвокат Костянтин Глоба додав до клопотання – "набір аркушів".

Тут лише одна заява про вчинення злочину від 05.04.2024 року. Загалом усі ці документи – маніпуляція і тиск на суд. Прокурор не допитував свідків, експертизи не проводились.

Інший адвокат Романа Червінського Андрій Йосипов просив суд провести засідання за участю потерпілих у справі, щоб дізнатись у них, чи вважають вони себе потерпілими у цій справі саме від дій Червінського.

адвокат Червінського Андрій Йосипов

Його колега Костянтин Глоба оголосив супутнє клопотання, у якому просив суд викликати і заслухати двох свідків. З його слів, один з них – командир Романа Червінського, який керував операцією щодо викрадення російського літака, інший – безпосередньо доповідав тодішньому Головнокомандувачу Валерію Залужному про хід виконання цієї операції.

Зрештою, колегія суддів у складі Петра Ремеза, Віринеї Кабанової і Руслана Бондарчука відхилила обидва клопотання захисників Романа Червінського.

апеляція у справі Червінського Кропивницький

Відвід суддям

Після цього Косятнтин Глоба оголошує клопотання про відвід суддів. На його переконання, судді самоусуваються від справи.

Ухвала Кіровоградського районного суду про продовження строків тримання Червінського під вартою – незаконна. За такого розвитку подій мала бути постанова прокурора про продовження запобіжного заходу. Натомість суд, без присутності сторони захисту, виносить ухвалу.

Дії суду назвав упередженими третій захисник Романа Червінського – Віктор Василюк.

Перебування Романа Червінського під вартою – незаконне. Це політичне замовлення. Суд – упереджений, в тому числі, і тому, що судді не підтримали клопотання адвокатів щодо відводу прокурора.

Віктор Василюк справа Червінського

Клопотання адвокатів про відвід суддів прокурор Віктор Кобець назвав невмотивованим. Колегія суддів знову відмовила адвокатам у відводі, без можливості оскаржити таке рішення.

Дату наступного засідання не визначили

Після цього суд заслухав апеляційну скаргу захисниці Романа Червінського Людмили Куси, яка брала участь у засіданні онлайн, щодо незаконної ухвали Кіровоградського райсуду про продовження строків тримання під вартою її клієнта. Після цього мали би відбутись судові дебати сторін, однак засідання перенесли. Воно тривало шість годин.

апеляція Червінський Кропивницький

Адвокат Романа Червінського Костянтин Глоба просив перенести засідання, бо його робочий час скінчився, його колега Андрій Йосипов додав, що для виступу кожного із захисників треба годину-півтори, тому слухання краще призначити на інший день. Зрештою, колегія суддів перенесла його. Дату і час засідання повідомлять згодом.

Передісторія

23 липня 2022-го рoку рoсійські війська завдали ракетнoгo удару пo Кірoвoградщині, зoкрема і аерoдрoму "Канатoве". За слoвами начальника Кірoвoградськoї обласної військової адміністрації Андрія Райкoвича, тоді загинули двoє працівників відoмчoї oхoрoни трансфoрматoрнoї підстанції та військoвий. Пoранили 19 людей.

За матеріалами слідства, рoсійська армія oбстріляла аерoдрoм через самoвільні дії українських військoвих. Кoлишній викoнувач oбoв’язків кoмандира oднієї із частин Сил спеціальних oперацій Рoман Червінський був oдним із групи людей, які вирішили завoлoдіти літакoм пoвітрянo-кoсмічних сил РФ. Рoсійський пілoт нібитo пoгoдився на прoпoзицію перейти на бік України.

У результаті рoсійські військoві oтримали дані прo рoзміщення на аерoдрoмі "Канатoве" oсoбoвoгo складу Пoвітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це далo змoгу збрoйним силам РФ oбстріляти летoвище.

За слoвами речника СБУ, Червінський діяв, пoпри заперечення прoвoдити цю oперацію СБУ та без згoди відпoвідних державних oрганів.

21 квітня 2023-го Служба безпеки України пoвідoмила Червінськoму прo підoзру в перевищенні військoвoю службoвoю oсoбoю влади чи службoвих пoвнoважень. Передбачене пoкарання – пoзбавлення вoлі на стрoк від вoсьми дo 12 рoків.

Коли почали розгляд справи у Кропивницькому

Як писала Точка доступу раніше, справу Романа Червінського у Кропивницькому почали слухати 12-го квітня. Тоді мало відбутись підготовче засідання. Але, за клопотанням адвокатів Червінського, його перенесли. Захисники просили суд забезпечити явку усіх 17-ти потерпілих у цій справі, щоб з’ясувати, чи вважають вони себе потерпілими через дії Романа Червінського, на чому наполягають прокурори.

Засідання перенесли на 17-те число. Тоді адвокати просили суд розглядати справу не одноосібно, а колегіально, а ще призначити додаткового суддю. Суддя Ігор Гершкул підтримав клопотання в частині розгляду справи колегією з трьох суддів і відхилив клопотання щодо призначення додаткового судді. Підготовче засідання за нового складу суду призначили на 18 квітня.

18-го числа засідання знову не відбулось. Протягом п’яти годин розглядали клопотання адвокатів Романа Червінського. Зокрема, захисники клопотали про відвід колегії суддів, яку, за їхніми словами, призначили незаконно, а ще заявили, що заява одного із потерпілих у справі – підроблена. Щоб зафіксувати усе це, викликали патрульних поліцейських і слідчо-оперативну групу. Засідання перенесли на 19-те квітня.

Однак і наступного дня підготовче засідання не відбулось. Його намагались провести протягом шести годин. Після завершення четвертої за рахунком повітряної тривоги, у залі суду з’явились Роман Червінський, прокурори і судді. Адвокати Романа Червінського не прийшли. Суддя Ігор Гершкул поцікавився у сторін, чи можна провести засідання за такої явки учасників. Роман Червінський просив суд перенести засідання на понеділок, 22-ге квітня. Прокурор Віктор Кобець сказав, що без участі захисників Романа Червінського неможливо провести підготовче засідання. Під час виступу прокурора розпочалась повітряна тривога, Ігор Гершкул сказав, що засідання переносять (це було о 18:15 – ред.), на який день і час, не повідомив. О 21:46 захисник Романа Червінського Костянтин Глоба написав на своїй сторінці у соцмережі, що суд зачинився від адвокатів і ухвалює рішення без проведення засідання у справі.

У понеділок, 22 квітня, на сайті суду оприлоюднили інформацію про те, що Роман Червінський перебуває у СІЗО в Кропивницькому.

Точка доступу продовжуватиме стежити за цією справою.

Читайте також: У Кропивницькому В’ячеслава Вандрашека не пустили на робоче місце до театру: чому так сталося та що буде далі


Головне сьогодні