ВІЛ - це не вирок: про протидію епідемії на Кіровоградщині, невигадані історії та руйнування міфів

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 27 березня 2019, 18:30

  • visibility 159 переглядів

У Кропивницькому 14 років функціонує організація,  яка активно бореться з ВІЛ/СНІДОМ і допомагає ВІЛ-позитивним людям мати якісне повноцінне життя.  

Точка доступу вирішила дізнатися більше і поспілкуватися зі старшим соціальним працівником Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД" Наталією Саленко.  

В організації вже кілька років поспіль діє "Школа пацієнта" в рамках проекту "100 відсотків життя та якісних послуг на Кіровоградщині" за підтримки Глобального фонду.

"Школа пацієнта" передбачає шість сесій:

  • На першій сесії людям детально і доступно роз'яснюють, що таке ВІЛ та основні шляхи його передачі.
  • На другій сесії розповідають про лікування шляхом прийому антиретровірусної терапії: як приймати ліки, яку кількість,  з чим можна приймати, з чим ні.
  • Третя сесія присвячена турботі про власне життя. Кожен пацієнт повинен розуміти, що необхідно дбати про власне здоров'я і вчасно приймати ліки.
  • На четвертій сесії йдеться про репродуктивне здоров'я.  Молодим людям пояснюють, що навіть з ВІЛ-позитивним статусом можна народжувати здорових дітей,  якщо регулярно приймати препарати.
  • П'ята сесія - це активна диспансеризація. Пацієнтам необхідно кожних півроку проходити обстеження і приносити результати до СНІД-центру для того, щоб  лікар зміг стежити за тим, як діють ліки,  чи не завдають вони шкоди іншим органам. 
  • Шоста сесія - завершальна, коли клієнти самостійно контролюють своє життя.  

Для людей з ВІЛ-позитивним статусом важливим є соціальний супровід.  Соціальні працівники постійно підтримують пацієнтів,  особливо тих,  хто недавно дізнався про ВІЛ-позитивний статус.

Люди, які чують вперше свій діагноз, далі нічого не сприймають. Вони потребують соціальної допомоги, яку лікар не може і не повинен надати. Для цього є ми – соціальні працівники. З нами вони краще усвідомлюють інформацію. Наші клієнти повинні розуміти, що ВІЛ - це не смертельно і життя далі є. Вже доведено,  якщо людина правильно і, головне, вчасно приймає препарати,  то вірусне навантаження зменшується. А якщо вірус заблокований препаратами, то він не передається, - каже пані Наталія.

ВІЛ - це не вирок, тому існує багато успішних історій, адже життя ВІЛ-позитивного майже нічим не відрізняється від звичайного. Ексклюзивно для Точки доступу про себе розповіла жінка,  яка має ВІЛ-позитивний статус.

Про діагноз вона дізналася лише півроку тому.  Зізнається,  що сприйняла його зі сльозами, але підтримка рідних допомогла впоратися з переживаннями. За такий короткий період часу вона зрозуміла, що життя абсолютно не змінилося,  лише необхідно щодня приймати АРВ-препарати.

В цілому труднощів ніяких не виникає. Наприклад, якщо я потраплю в лікарню, то знаю, що лікарі мають надати і надають мені медичну допомогу на рівні з іншими пацієнтами, незалежно від наявності ВІЛ-позитивного статусу. Адже лікар має використовувати засоби захисту, зокрема, гумові рукавички, при контакті із кров’ю будь-якого пацієнта. Я знаю, що маю такі самі права, як і люди без ВІЛ. Головне - приймати препарати згідно з рекомендаціями лікаря. А взагалі нічого не змінилося, веду звичайний спосіб життя. Влітку, як зазвичай, збираюся з дитиною на відпочинок. Я вже не переживаю через свій ВІЛ-позитивний статус, бо ніхто від цього не застрахований. Живемо далі! Додам, звісно, і те, що велику роль зіграла саме допомога соціального працівника, яка допомогла мені прийняти статус, - розповіла наша співрозмовниця.  

У суспільстві існує багато міфів, пов'язаних з ВІЛ,  деякі з них призводять до дискримінації людей з позитивним статусом. Ми спробуємо їх зруйнувати.

Міф 1. ВІЛ передається під час укусів комарів.

По-перше, при укусі комаха не впорскує вам кров людини чи тварини, яких вона вкусила до цього, по-друге, ВІЛ-інфекція живе в їхньому організмі не тривалий час.

Міф 2. ВІЛ передається через поцілунки, чхання чи кашляння.

Слина, мокротиння, сльози, піт чи сеча не можуть стати причиною зараження.

Міф 3. ВІЛ передається при користуванні одним рушником, посудом чи іншими побутовими предметами.

Це неможливо, так само як і зараження через їжу, яку приготувала інфікована людина.

Міф 4. Не можна інфікуватися в салонах краси.

Інструменти, які багаторазово використовуються без належної стерильності можуть стати причиною інфікування.

Вірус імунодефіциту може передаватися статевим шляхом, через кров під час використання нестерильних інструментів та під час вживання наркотичних речовин, використовуючи один шприц декількома особами, і від матері до дитини під час вагітності та під час грудного вигодовування, але, якщо жінка під час вагітності приймає лікування, не годує грудним молоком, то вірогідність народження здорової дитини становить 98-99%. Минулого року в СНІД-центрі Кіровоградської області не зафіксовано жодного випадку народження дітей з ВІЛ-позитивним статусом.

Олександра Плаксієнко, спеціально для Точки доступу

Читайте також: Ми не можемо змінити світ, але кожен може змінити хоча б одне дитяче життя – Вікторія Семененко (ФОТО)

Читайте також: Ахтем Сеітаблаєв у Кропивницькому: Не буває мистецтва поза політикою (ФОТО)