Редакція Точки доступу продовжує спецпроект «Знайомтесь, Кропивницький», за допомогою якого розповідає мешканцям та гостям міста про історію та особливості його мікрорайонів.
Ми вже розповіли про селища Гірниче та Нове, мікрорайони 101-ий, Бєляєва, Космонавтів, Новоолексіївку, Арнаутове та Масляниківку, Кущівку та Завадівку, урбанізоване сьогодення Ковалівки, про приватну й промислову Балашівку, затишну історичну Велику Балку та колоритні "Черемушки" й Вокзальну.
Сьогодні ж пропонуємо дізнатися більше про розмірене життя Катранівки.
#1Розміщення й кордони
Катранівка — один з мікрорайонів міста Кропивницький, що належить до Подільського району і розташований у південно-східній частині міста.
На півдні межує з вулицею Генерала Родимцева. В межах району протікає річка Біянка. Основна частина забудови Катранівки є приватною і належить до 1950-х — 70-х років.
Катранівка pозміщується по обидва боки pічки Біянка. Вважається, що першою назвою річки була Балка, яку дали їй поселенці, імовірно, не пізніше середини XVIII століття через рельєф долини річечки, багатої на яруги і балки. Назва Біянка з'явилася вже в ХХ столітті.
#2Історія
Основна частина забудови Катранівки є приватною і належить до 1950-х — 70-х років.
В історичних матеріалах майже відсутні відомості про мікрорайон. Як повідомив краєзнавець Юрій Матівос, у кінці ХІХ століття існувало дві Катранівки – Стара й Нова. Назву цей мікрорайон, що відносився територіально до Кущівки, одержав від імені церковного педагога-священнослужителя, протоієрея, уродженця Полтави Павла Івановича Катранова (1817-1874), який дуже багато робив для освіти народу.
Завдяки його старанню і допомозі на околиці Кущівки, на провулку Новгородському було відкрито ''Міське початкове училище'' (тепер ЗОШ №2) , народ назвав його Катранівським.
Краєзнавець Володимир Поліщук у своїй книзі "Там, де Інгул круто в'ється" зазначав, що в 1907 року міська дума прийняла рішення побудувати у передмісті Катранівки нове училище. На будівництво виділили 5000 рублів. Як і планували, навчання тут розпочалося 1 вересня 1909 року. Ця будова була найбільш знаковою в місті у 1909 році.
У дні воєнного лихоліття німці закрили школу для навчання й розмістили кінські конюшні. Після війни тут відновилися навчання.
Сьогодні у приміщенні колишнього народного училища по вулиці Новгородській на Катранівці розташовується один з корпусів загальноосвітньої школи №2.
В історичних довідках є інформація про вулицю Родимцева, яка пролягає через Катранівку, й веде в напрямку Новгородки. А найближчий населений пункт – Бережинка. Тому раніше вулиця називалася Бережинське шосе. У 80-х роках вона отримала нову назву на честь Героя Радянського Союзу генерал-полковника Родімцева Олександра Ілліча.
Основна частина будов на вулиці була зведена в післявоєнні роки, лише в 70-х роках тут виросли багатоповерховий житловий масив та промислові підприємства. Серед них вирізнявся завод дозуючих автоматів. Підприємство виготовляло дозатори й п’ять найменувань вагів.
На вулиці знаходилося обласне об’єднання «Кіровоградавтотехобслуговування» та його головне підприємство – станція технічного обслуговування автомобілів №1. Підприємство було оснащене сучасним діагностичним обладнанням, що дозволяло швидко й точно визначати поломки окремих деталей, вузлів і агрегатів легкових автомобілів.
Один із корпусів СТО №1 нині
На вулиці також були розміщені будівельно-монтажне управління тресту «Кіровоградбуд», шляхо-будівельне управління.
Далеко в полі, куди прямує вулиця, на тому місці, де в січні 1944 року танкісти вели бої за визволення Кіровограда від загарбників, у травні 1977 року відкрили військово-технічний пам’ятник – танк «Т-34».
#3Транспорт
З кожним роком мікрорайон Катранівка покращує свою транспортну розв’язку. У травні минулого року стартував автобусний маршрут №130-А «Катранівка – Лелеківка».
Також тут курсує такий комунальний транспорт:
- №123 (Завадівка – ТЕЦ, через вул. вул. Кримську, Десантників, Генерала Родимцева, Ялтинську, Жуковського, Преображенську);
- №130 (Центральний ринок - облонкодиспансер – СТО №1).
Часто ходить також маршрутне таксі №5. Але так як маршрут належить приватному перевізнику, то у пізній вечірній час краще не покладатися на оприлюднений графік. Протягом дня інтервал руху складає близько 10-15 хвилин.
Також через мікрорайон пролягає приміський маршрут №284 (Бережинка – Райцентр).
Комунальний транспорт є більш надійним і комфортним. Він їздить за чітко окресленим графіком, якого водії автобусів суворо дотримуються.
Проїзд на маршрутних таксі коштує 5 грн, комунальний же транспорт буде дешевшим – 4 грн.
#4Соціальна інфраструктура
Мікрорайон Катранівка невеликий за своїми розмірами порівняно з іншими районами міста. Переважають тут приватні будинки, то ж щільність населення невелика. Все ж Катранівка мало пристосована для соціальних потреб.
Тут розташований чи не найбільший у місті дитячий садок № 37 "Ластівка". Його відвідують дітки з Великої Балки, Катранівки, Кущівки. Про заклад дбає як адміністрація, так і не залишаються осторонь батьки. Цьогоріч вони спільно з дітьми та працівниками садочка зробили цю територію ще гарнішою й зеленішою - висадили понад 15о дерев. Минулоріч розпочалися роботи по утепленню.
Проблем із влаштуванням дошкільнят немає, адже нещодавно тут відкривали додаткові групи, що унеможливило створення черг.
Повноцінного загальноосвітнього закладу в мікрорайоні немає, проте поряд із садочком є корпус, де навчаються початківці. В минулі роки школярам для комфорту облаштували їдальню.
Зі сторони Великої Балки на вул. Новгородській розташована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2. Навчальний заклад засновананий 1 вересня 1909 року.
Завжди людно поряд з Кропивницьким онкологічним диспансером. Сюди прямують для отримання медичних послуг жителі з усієї області. Тут можна отримати консультації досвідчених фахівців в галузі онкологічних захворювань. Для пацієнтів створені комфортні умови для прийому, використовується найсучасніше діагностичне обладнання.
Заклад є центром медико-консультативної та високо-спеціалізованої допомоги онкологічним хворим, в стаціонарних відділеннях якого надається спеціальне лікування за допомогою хірургічного, променевого та хіміотерапевтичного методів.
Є тут місце й для душі – церква на честь ікони Божої Матері «Всецариця» на території обласного онкологічного диспансеру, який освятили у 2015 році.
Храм повинен був стати справжнім центром духовного життя для жителів цього району міста, в якому люди зможуть у будь-який момент знайти розраду і підтримку
#5Промисловий потенціал
У 70-х роках минулого століття поряд із житловим масивом виросли промислові підприємства. Як ми вже писали, тут виготовляли дозатори, ваги, а також можна було отримати якісне технічне обслуговування автомобілів на СТО №1, адже станція мала сучасне діагностичне обладнання.
У наш час цей відрізок вулиці тримає марку промислового району. Нині тут діють ВАТ «Завод Сегмент», ВАТ «Кіровоградський завод будівельних матеріалів», Науково-виробнича фірма «КІТ», АПК «Агрокомплекс», Кіровоград-Авто, Деревообробне підприємство «Єлісавета», Авторинок.
#6Родзинки Катранівки
Жителі Катранівки дуже активні, постійно подають проекти на «Громадський бюджет», які знаходять підтримку серед інших і набирають потрібну кількість голосів.
Відтак за кошти «Громадсього бюджету» минулого року виконали ремонт пішохідного переходу по вулиці Новгородська. Тепер діти та дорослі, які ходять до ДНЗ №37 та НВО №1 (молодша школа) можуть пересуватися безпечно. Також відремонтували пішохідний перехід через річку Біянка на провулку Катранівський.
Пішохідний перехід через річку Біянка
Минулого року на вул. Тульська, 1 відбулося урочисте відкриття спортивного майданчика «У здоровому тілі - здоровий дух!». Проект реалізували завдяки перемозі в конкурсі ідей.
#7Проблеми та їх вирішення
Як і в більшості мікрорайонів міста, Катранівка теж має свої проблеми. Місцеві жителі часто нарікають на відсутність якісних доріг та звертаються до чиновників із проханням прогрейдерувати вулиці.
Депутатка мікрорайону Катерина Шамардіна говорить, що також люди просять облаштувати більше зупинок громадського транспорту
"Жителі задоволені й дякують за комунальний транспорт, але хочуть, щоб був більш щільний графік та більше автобусів", - зазначає депутатка.
Найчастіше мешканці мікрорайону звертаються до депутатів задля вирішення питань житлово-комунального характеру. Це ремонт доріг, покрівель, відновлення освітлення, поточні та капітальні ремонти під’їздів та прибудинкових територій.
Цьогоріч планується вирішити проблему з ливневою системою на вулиці Калузькій, яка знаходиться в нижній точці Катранівки. Історично місцеві мешканці потерпають від негоди: вся дощова вода біжить у двори людей, підтоплюючи будинки, погреби, городи, сараї.
Не вистачає на Катранівці закладів соціальної сфери. Катерина Шамардіна розповідає, що дітям після школи немає куди піти, адже немає жодного дитячо-юнацького центру. То ж під час зустрічей мешканці неодноразово висловлювали побажання щодо відкриття позашкільних гуртків для дітей. Відкриття приватних подібних закладів теж створює проблему через брак приміщень, які б можна було орендувати.
Депутатка розповідає, що жителі на Катранівці активні й завжди мають купу ідей стосовно покращення життя на мікророрайоні.
#8Постскриптум
Містечко в місті – так можна охарактеризувати Катранівку. Вона зберегла статус промислового району міста. Тут, поміж приватних будинків, розмістилися також кілька багатоповерхівок. І тут можна знайти майже все необхідне для затишного сімейного життя. Компактне розташування та відносно незначна чисельність дає можливість жителям Катранівкиу згуртуватись для організації дозвілля, вирішення спільних проблем та просто цікавого спілкування.
Катранівка має свою історію та атмосферу та маленькі приємні особливості, які стають помітними лише при ближчому знайомстві з Катранівкою.
Більше про Катранівку – у фоторепортажі Олександра Козловського:
Дитячий садок №37 "Ластівка"
Сучасний корпус ЗШ №2
Спортивний майданчик біля ЗШ №2
Ринок "Катранівський"