Знайомтесь, Кропивницький: мікрорайон Некрасівка (ФОТО)

  • Катерина Федченко
  • watch_later 4 липня 2019, 18:40

  • visibility 2232 перегляда

Редакція Точки доступу продовжує спецпроект «Знайомтесь, Кропивницький», за допомогою якого розповідає мешканцям та гостям міста про історію та особливості його мікрорайонів.

Ми вже розповіли про селища Гірниче та Нове, мікрорайони 101-ий, Бєляєва, Космонавтів, Новоолексіївку, Арнаутове та Масляниківку, Кущівку та Завадівкуурбанізоване сьогодення Ковалівки, про приватну й промислову Балашівку, затишну історичну Велику Балку та колоритні "Черемушки" й Вокзальну, розмірену Катранівку.

Сьогодні ж пропонуємо дізнатися більше про спокійне життя Некрасівки.

#1

Розміщення та кордони

Теpитоpіально та адміністpативно Некрасівка належить до міста та підпоpядковується міській pаді. Адміністpативно знаходиться у Подільському pайоні Кpопивницького.

Некрасівка  — відносно молодий мікрорайон, який розташований на південний схід від Миколаївки. На півдні межує з залізницею, а на сході та півночі виділяється системою ярів, що вимальовуються на просторах міських ландшафтів. Характерною особливістю цього мікрорайону є те, що він майже стовідсотково заселений приватними одноповерховими будинками, хоча практично з усіх боків оточений сучасними спорудами. Зеленою окрасою Некрасівки є сквер Молодіжний, який донедавна носив назву парк ім. Павлика Морозова.

#2

Історія

До жовтневого перевороту на території сучасної Некрасівки розташувалися, в основному, кладовища: Ковалівське, два єврейських, Католицьке, Лютеранське, Магометанське та Караїмське. Ковалівське було православним, воно існувало до середини 60-х років минулого століття.

Особливістю Некрасівки є те, що майже всі її вулиці мають першоназви і зберігають традиції часу, в яких вони створювалися.

Кpаєзнавець та письменник Юpій Матівос у своїй книзі «Вулицями pідного міста» зазначає, що  перші будинки на місці зруйнованих кладовищ почали з'являтися у 1921 році. 

Цьому передувало рішення власника заводу сільгоспмашин Ельворті почати будувати робітничі слобідки за залізничною лінією. Стимулювало будівництво те, що неподалік від залізниці був запроектований аеродром з відповідними виробничими структурами. Їхнє спорудження вимагало людських ресурсів, а значить і житла. Для новобудов відвели ділянку землі вздовж залізниці від Миколаївки до Аджамської дороги.

Першими будівельниками східного передмістя стали військовослужбовці 15-ї Сиваської дивізії, яка довгий час дислокувалася в місті. Вулицю, збудовану ними, так і назвали Сиваська. Вона існує під цією назвою й дотепер.

Услід за нею з’явилася вулиця, яку назвали за прізвищем російського поета Миколи Некрасова, сторіччя від дня народження якого відзначали у грудні 1921 року. Так започаткували традицію увічнювати пам’ять літераторів у назвах вулиць нового мікрорайону. Невдовзі на Некрасівці з'явилися вулиці Лермонтова, Льва Толстого, Чехова, Олександра Олеся (колишня Дем'яна Бєдного), Маяковського, Короленка. Не вистачало письменників — увічнювали героїв: лейтенанта Шмідта, Партизанська. 

Траплялися й курйози. Скажімо, на карті-схемі Кiровограда, випущеній Державним Центрально-Українським видавництвом за матеріалами міського управління у справах архітектури та містобудування у 1995 році, на Некрасівці значиться вулиця Кошового (без вказування імені, доводиться гадати — якого: нашого земляка, Маршала Радянського Союзу, чи героя-молодогвардійця?). А в переліку назв, затверджених рішенням міської ради на підставі даних того ж управління, вулиця Кошового у місті взагалі не значиться.

#3

Транспорт

Некрасівка  — здебільшого приватний сектор з одноповерховими будинками, всі маршрути громадського транспорту курсують переважно по вул. Короленка та Олександрійському шосе.

 На території мікрорайону курсують такі тролейбусні маршрути:

№ 1 Лісопаркова – 101-й Мікрорайон (Лісопаркова – вул. Короленка – пров. Об’їзний – вул. Полтавська – вул. Євгена Маланюка – вул. Євгена Чикаленка – пров. Училищний – вул. Вокзальна – просп. Євгена Тельнова – просп. Університетський).

№10 вул. Жадова - Лісопаркова (вул. Жадова – вул. Юрія Коваленка – просп. Євгена Тельнова – вул. Соборна – вул. Велика Перспективна – вул. Євгена Маланюка – вул. Полтавська – пров. Об’їзний – вул. Короленка – Лісопаркова).

№116 Никанорівка - Селище Молодіжне   (вул. Прирічна – Микитенка – Бобринецький шлях – ВеликаПермська – Велика Перспективна – Студентський бульвар – вул. Башкирська – Полтавська – пров. Об’їзний – вул. Короленка – сел. Молодіжне)

№10-А Лісопаркова - Залізничний вокзал (Лісопаркова – вул. Короленка – пров. Об’їзний – вул. Полтавська – Євгена Маланюка – Велика Перспективна – площа Б. Хмельницького – проспект Вінниченка – вул. Вокзальна – пров. Училищний – вул. Оліфіренка – Залізничний вокзал (в обох напрямках).

№4 вул. Попова - Лісопаркова (вул. Попова – вул. Юрія Коваленка – просп. Євгена Тельнова – вул. Соборна – вул. Велика Перспективна – вул. Євгена Маланюка – вул. Полтавська – пров. Об’їзний – вул. Короленка – Лісопаркова)

№130 А Катранівка - Лелеківка (вул. Холодноярська, Короленка, пров. Об’їзний, вул. Полтавська, Євгена Маланюка, Велика Перспективна, Преображенська, Генерала Родимцева).

Через Некрасівку курсують маршрутні таксі приватних перевізників № 1Ц, 6, 15, 21, 55, 77, 104, 112 та приміські маршрути № 155 та 500.

Комунальний транспорт є більш надійним і комфортним. Він їздить за чітко окресленим графіком, якого водії автобусів суворо дотримуються.

Проїзд на маршрутних таксі коштує 5 грн, комунальний же транспорт буде дешевшим – від 2,5 до 4 грн.

#4

Соціальна інфрастуктура

Некрасівка  — невеликий мікрорайон, який переважно складається з одноповерхових будинків приватного сектору.

Некрасівка мало пристосована для соціальних потреб. На її території немає дитячих садочків та розташована всього одна школа № 29. (Географічно школа належить до Некрасівки, але більшість мешканців мікрорайону вважає, що школа розташована вже на Новомиколаївці). 

Школа №29

Навчальний заклад, у якому навчається 304 учні, заснований ще у 1937 році. Під час німецької окупації приміщення школи було повністю зруйноване. Під час звільнення міста від фашистських загарбників у листопаді 1944 року, частина учнів розпочали своє навчання на першому поверсі приміщення школи № 27 по вул. Колгоспній (зараз Миколи Левитського), а частина — у приміщенні  колишньої стайні, збудованої німцями у 1943 році на Новомиколаївці.

На Некрасівці розташований Регіональний центр професійної освіти ім. О. С. Єгорова, заснований 1944 року як будівельна школа фабрично-заводського навчання № 1. Навчання перших учнів проводилось за професіями муляр і покрівельник. Контингент становив близько 100 осіб з терміном навчання 6 місяців. 

На території мікрорайону розташований Кропивницький інститут державного та муніципального управління Класичного приватного університету. В інституті студенти навчаються за спеціальністю "Право", "Соціальна робота" та "Облік і оподаткування".

На Некрасівці також розташований приватний навчальний заклад - Центральноукраїнський інститут Міжрегіональної академії управління персоналом. 

Тут немає жодного закладу охорони здоров'я, а на межі з Новомиколаївкою розташований завод залізобетонних виробів.

На Некрасівці розташована зелена зона відпочинку — парк Молодіжний (колишній Морозова, — Ред). Донедавна за парком була закріплена погана слава. Там часто траплялися бійки, збиралися соціально-неблагополучні елементи, територія перебувала у занедбаному стані. Зараз ситуація змінилися на краще. У парку облаштували дитячі та спортивні майданчики, територію прибрали та облагородили, провели вуличне освітлення. Тепер у парку відпочивають не лише мешканці Некрасівки, а й прилеглих мікрорайонів.

На межі з Новомиколаївкою розташований завод залізобетонних виробів.

#5

Аеропорт та автовокзал

На Некрасівці розташовані "повітряні ворота міста" — аеропорт. За часів СРСР Кіровоградський аеропорт проводив пасажирські перевезення в різні міста Союзу. Найбільш популярним маршрутом був Кіровоград  —Київ. Сьогодні регулярні авіарейси з летовища не виконуються. Об'єкт спеціалізується на чартерних і комерційних пасажирських перевезеннях (переважно на замовлення ООН). Аеропорт не існує як цілісна організація. Аеровокзалом володіє авіакомпанія МААК «УРГА». Злітна смуга, придатна для польотів, знаходиться у володінні Державної льотної академії. Комунальне підприємство «Аеропорт Кіровоград» володіє руліжною доріжкою для вирулювання літаків і декількома адміністративними будівлями. Злітно-посадкова смуга потребує реконструкції.

У 2019 році на відновлення технічних умов аеpопоpту та забезпечення виконання умов відповідних стандаpтів мають направити 35 мільйонів гpивень. Виділені кошти спрямують на реалізацію забезпечення технічних мoжливoстей для прийoму лoукoстерів, пасажирське і вантажне спoлучення. Oдне із гoлoвних завдань – віднoвлення злітнo-пoсадкoвoї смуги.

Неподалік аеропорту розташований автовокзал №1, на якому можна придбати квиток на автобус міжміських та міжнародних напрямків. Автовокзал знаходиться у власності ТОВ «Кіровоградавтотранс».

#6

Проблеми та їх вирішення

Як і більшість мікрорайонів міста, Некрасівка теж має свої проблеми. Найбільше люди скаржаться на відсутність вуличного освітлення.

Депутат мікрорайону Сергій Капітонов зазначає, що у міській раді постійно не вистачає коштів на вирішення цієї проблеми.

"Вулиці мого мікрорайону постійно потрапляють в проекти та плани робіт, але, на жаль, минулого року жодна вулиця з тих, які я пропонував, не була освітлена", - розповідає депутат.

За його словами, вулиця Желябова систематично потерпає від дощових вод. Щоб вирішити цю проблему, потрібно розробляти комплексний план реконструкції доріг. 

"Мікрорайон так розташований, що всі стічні води течуть на цю вулицю. При Радянському Союзі там були рівчаки та спеціальні канави, але в 90-ті роки, коли роздавалися земельні ділянки, ці канави люди засипали. Тепер дощовим водам немає куди діватися",  — розповідає Сергій Капітонов.

Тривалий час парк Молодіжний (колишній Морозова, — Ред.), який розташований у серці Некрасівки, "славився " поганою криміногенною репутацією. Зараз, за словами депутата, комунальники "повернулися обличчям" до парку і привели його в належний стан.

"За багато років провели освітлення парку. Люди почали самостійно облаштовувати територію зеленої зони: розбили клумбу, збудували волейбольний майданчик. На Некрасівці живуть ініціативні та дружні люди, які самі піклуються про свій мікрорайон", — коментує Сергій Капітонов.

#7

Замість післямови

Некрасівка — невеликий, "зелений" мікрорайон, мешканці якого не поспішають переселятися до тісних багатоповерхівок. Люди люблять мікрорайон і піклуються про нього. 

Некрасівка має свою історію, атмосферу та маленькі приємні особливості, які стають помітними лише при ближчому знайомстві.

Більше про Некрасівку – у фоторепортажі Олександра Козловського:

Автовокзал №1

Аеропорт

Парк Молодіжний

Інтерпритація назви вулиці місцевими мешканцями)

Завод залізобетонних виробів