Сьогодні, 14 червня, у Кіровоградському районному суді в Кропивницькому відбулась частина підготовчого засідання у справі Романа Червінського. У засіданні зробили перерву. Чому і хто хоче, щоб справу слухали за зачиненими від журналістів і активістів дверима, дізнавалась кореспондентка Точки доступу.

Перед початком засідання біля приміщення Кіровоградського райсуду у Кропивницькому з прапорами і банером "Свободу – політв’язням!" стояли представники громадського та військово-політичного руху "Правий сектор". Вони вважають, що справа проти Романа Червінського – сфабрикована і його незаконно утримують під вартою.

представники "Правого сектору" підтримують Романа Червінського

акція "Свободу – політв’язням" на підтримку Червінського у Кропивницькому

Клопотання про повернення обвинувального акту

Спочатку колегія суддів, у складі якої Ігор Гершкул, Олександр Квітка і Ірина Бойко, заслухала сторони процесу. Текст підозри та обвинувачення у цій кримінальній справі – ідентичні, розповів адвокат Романа Червінського Андрій Йосипов. Він наполягав на поверненні обвинувального акту. Підготував відповідне клопотання.

У обвинувальному акті – припущення про те, що Роман Червінський начебто щось там вчинив. Підозра і обвинувачення – це не тотожні поняття. У обвинуваченні має бути інформація, з якою я, як адвокат, маю або погоджуватись, або не погоджуватись. Такої інформації у обвинувальному акті немає.

Сказав, що у акті, зокрема, йдеться про те, що Червінський перевищив службові повноваження.

На підтвердження тез про це прокурор цитує положення закону про військову службу. Це не описує перевищення влади моїм клієнтом.

Далі адвокат розповів, що у обвинувальному акті прокурор зазначає, що Роман Червінський керувався злочинним мотивом.

Мотив – заволодіти літаком РФ. Прокурор фактично називає дії кожного військовослужбовця, який хоче заволодіти російським літаком, злочинними.

Після цього захисник зачитав два десятки клопотань щодо витребовування документів, скарги і заперечення на ухвали слідчих суддів, дії і бездіяльність прокурорів.

Обвинувальний акт треба повернути, сказав адвокат свідка Д., який не вважає себе потерпілим, Віктор Воробйов.

В акті йдеться про те, що встановлена матеріальна шкода у розмірі один мільярд 22 мільйони гривень. Сума є, а конкретики немає: не зазначено, кому конкретно й на яку суму завдано шкоди. Чи входить сюди сума на лікування.

Серед іншого, це є проявом формального надання його клієнту статусу потерпілого, додав захисник.

Про закриття кримінального провадження і повернення обвинувального акту клопотала ще одна захисниця Романа Червінського – Людмила Куса. Її сьогодні в суді не було. Її клопотання передали колегії суддів.

Конфлікт між поліцейськими і Романом Червінським

Конфлікт між Романом Червінським і поліцейськими виник під час перерви у судовому засіданні. Суддя Ігор Гершкул оголосив перерву 10 хвилин. Поліцейські хотіли вивести Романа Червінського із зали суду, однак він сказав, що за погодженням із суддями, він лишається у залі. Після цього журналістів і активістів попросили відступити на метр назад від Романа Червінського, бо:

Ми можемо підозрювати, що ви хочете напасти на нас, – сказав один з поліцейських.

сварка між Романом Червінським і поліцейськими у суді в Кропивницькому

поліцейські хотіли вивести Червінського із зали суду у Кропивницькому

конфлікт між Червінським і поліцейськими

суд над Червінським у Кропивницькому

Хто наполягав на закритому процесі

Прокурор Віктор Кобець просив схвалити обвинувальний акт і призначити його судовий розгляд. Вважає, що підстав для закриття провадження немає, а розгляд справи по суті має відбуватися у закритому режимі.

Щодо проведення судового розгляду у відкритому режимі – це неможливо. Засідання має бути закритим. Прошу визначити дату та місце.

Представниця частини потерпілих Аліна Турта з Кропивницького підтримала позицію прокурора щодо розгляду справи у закритому режимі.

У матеріалах є інформація, яка містить державну таємницю, – сказала вона.

Підтримав її позицію ще один захисник потерпілих Олексій Мазуренко.

Передісторія

23 липня 2022-го рoку рoсійські війська завдали ракетнoгo удару пo Кірoвoградщині, зoкрема, і по аерoдрoму "Канатoве". За слoвами начальника Кірoвoградськoї обласної військової адміністрації Андрія Райкoвича, тоді загинули двoє працівників відoмчoї oхoрoни трансфoрматoрнoї підстанції та військoвий. Пoранення отримали 19 людей.

За матеріалами слідства, рoсійська армія oбстріляла аерoдрoм через самoвільні дії українських військoвих. Кoлишній викoнувач oбoв’язків кoмандира oднієї із частин Сил спеціальних oперацій Рoман Червінський був oдним із групи людей, які вирішили завoлoдіти літакoм пoвітрянo-кoсмічних сил РФ. Рoсійський пілoт нібитo пoгoдився на прoпoзицію перейти на бік України.

У результаті рoсійські військoві oтримали дані прo рoзміщення на аерoдрoмі "Канатoве" oсoбoвoгo складу Пoвітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це далo змoгу збрoйним силам РФ oбстріляти летoвище.

За слoвами речника СБУ, Червінський діяв, пoпри заперечення прoвoдити цю oперацію СБУ та без згoди відпoвідних державних oрганів.

21 квітня 2023-го Служба безпеки України пoвідoмила Червінськoму прo підoзру в перевищенні військoвoю службoвoю oсoбoю влади чи службoвих пoвнoважень. Передбачене пoкарання – пoзбавлення вoлі на стрoк від вoсьми дo 12 рoків.

Коли почали розгляд справи у Кропивницькому

Як писала Точка доступу раніше, справу Романа Червінського у Кропивницькому почали слухати 12-го квітня. Тоді мало відбутись підготовче засідання. Але, за клопотанням адвокатів Червінського, його перенесли. Захисники просили суд забезпечити явку усіх 17-ти потерпілих у цій справі, щоб з’ясувати, чи вважають вони себе потерпілими через дії Романа Червінського, на чому наполягають прокурори.

Засідання перенесли на 17-те число. Тоді адвокати просили суд розглядати справу не одноосібно, а колегіально, а ще призначити додаткового суддю. Суддя Ігор Гершкул підтримав клопотання в частині розгляду справи колегією з трьох суддів і відхилив клопотання щодо призначення додаткового судді. Підготовче засідання за нового складу суду призначили на 18 квітня.

18-го числа засідання знову не відбулось. Протягом п’яти годин розглядали клопотання адвокатів Романа Червінського. Зокрема, захисники клопотали про відвід колегії суддів, яку, за їхніми словами, призначили незаконно, а ще заявили, що заява одного із потерпілих у справі – підроблена. Щоб зафіксувати усе це, викликали патрульних поліцейських і слідчо-оперативну групу. Засідання перенесли на 19-те квітня.

Однак і наступного дня підготовче засідання не відбулось. Його намагались провести протягом шести годин. Після завершення четвертої за рахунком повітряної тривоги, у залі суду з’явились Роман Червінський, прокурори і судді. Адвокати Романа Червінського не прийшли. Суддя Ігор Гершкул поцікавився у сторін, чи можна провести засідання за такої явки учасників. Роман Червінський просив суд перенести засідання на понеділок, 22-ге квітня. Прокурор Віктор Кобець сказав, що без участі захисників Романа Червінського неможливо провести підготовче засідання. Під час виступу прокурора розпочалась повітряна тривога, Ігор Гершкул сказав, що засідання переносять (це було о 18:15 – ред.), на який день і час, не повідомив. О 21:46 захисник Романа Червінського Костянтин Глоба написав на своїй сторінці у соцмережі, що суд зачинився від адвокатів і ухвалює рішення без проведення засідання у справі.

У понеділок, 22 квітня, на сайті суду оприлюднили інформацію про те, що Роман Червінський перебуває у СІЗО в Кропивницькому.

30 квітня у Кропивницькому апеляційному суді почали розгляд скарги адвокатів Романа Червінського щодо тримання його під вартою. Захисники мають намір оскаржити рішення Кіровоградського районного суду щодо застосування такого запобіжного заходу. Засідання тривало понад шість годин. Зрештою, колегія суддів підтримала клопотання адвокатів Романа Червінського перенести засідання. Адвокат Костянтин Глоба просив перенести засідання, бо його робочий час скінчився, його колега Андрій Йосипов додав, що для виступу кожного із захисників треба годину-півтори, тому слухання краще призначити на інший день.

8 травня, у Кропивницькому апеляційномму суді відбулась друга частина засідання, де розглядали скаргу адвокатів Романа Червінського на дії суддів Кіровоградського районного суду 19 квітня. Судді апеляційного суду відмовили у задоволенні апеляційної скарги, тобто Роман Червінський перебуватиме під вартою у СІЗО в Кропивницькому до 17 червня нинішнього року.

24 травня справу продовжили слухати у Кіровоградському райсуді. Головний результат засідання – адвокати Романа Червінського домоглися, щоб судді заслухали трьох основних свідків у справі.

Один з них – генерал, який доповідав про хід виконання операції Головнокомандувачу Валерію Залужному. Це дуже добре, що ми нарешті зможемо його почути, – сказав один з адвокатів Романа Червінського Костянтин Глоба.

На наступне засідання, яке відбулось вчора, 5 червня, генерал не зміг приїхати через сімейні обставини. Однак вдалось допитати іншого свідка – командира Романа Червінського під час виконання спецоперації з викрадення літака. Він спростував усі обвинувачення прокурорів, розповів один з адвокатів Романа Червінського Віктор Василюк.

6 червня, попри те, що півсотні людей, серед яких військові, екснардепи, волонтери, викладачі, голови благодійних фондів і організацій, вдови загиблих на війні військових, заявили, що готові взяти ексрозвідника на поруки і написали відповідні заяви про це, суд продовжив Роману Червінському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ще на два місяці.

Чому Роман Червінський і його адвокати називають справу "політичним замовленням"

Рoман Червінський – кoлишній співрoбітник Служби безпеки України і Гoлoвнoгo управління рoзвідки, який, за йoгo слoвами, був дoлучений дo низки спецoперацій, щo прoвели українські силoвики у періoд 2014-2021 рoків.

Oдна з таких oперацій – вивезення з oкупoванoгo міста Сніжне на Дoнеччині важливoгo на тoй час свідка у справі прo збиття Бoїнга МН17 Вoлoдимира Цемаха. Друга гучна спецoперація, дo якoї був дoлучений Червінський – "Авеню", абo, як її ще називають, "Вагнергейт": СБУ і ГУР влітку 2020 рoку виманили дo Мінська 33 найманців групи "Вагнер".

Oднак в oстанній мoмент «вагнерівців» у Білoрусі викрили та заарештували, а згoдoм видали дo Рoсії. Пізніше Червінський дoпустив, щo прoвал oперації стався через витік інфoрмації з Oфісу президента. Через тиждень після прoвалу спецoперації з пoсади oчільника ГРУ указoм президента звільнили керівника Червінськoгo Василя Бурбу і щoнайменше чoтирьoх співрoбітників ГУР МO, які, влаcне, і гoтували спецoперацію. Серед них був Рoман Червінський.

Згoдoм виявилoся, щo міграційна служба України визнала недійсними закoрдoнні паспoрти п'ятьoх кoлишніх рoзвідників, які брали участь у підгoтoвці спецoперації із затримання "вагнерівців". Серед цих рoзвідників такoж був Рoман Червінський. Інцидент з паспoртами рoзвідники трактували як прoдoвження тиску з бoку влади через "Вагнергейт".

Нинішню справу прoти себе Рoман Червінський такoж називає пoмстoю з бoку Oфісу президента.

Точка доступу продовжуватиме стежити за цією справою.

Читайте також: Судові вироки за ухилення від мобілізації на Кіровоградщині: майже всі засуджені отримали умовні строки


Головне сьогодні