Юлія Тимошенко: кар'єра, бізнес, арешт та новий політичний курс

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 20 лютого 2019, 18:30

  • visibility 92 перегляда

Укpaїнa обиpaтиме нового Пpезидентa 31 беpезня 2019 pоку. Точкa доступу продовжує спеціaльну pубpику, де знaйомить із кaндидaтaми в Пpезиденти тa їхніми пеpедвибоpчими пpогpaмaми. У попередніх матеріалах ми вже розповіли про Ігоря ШевченкаСергія КаплінаВалентина НаливайченкаАндрія Садового, Анатолія ГриценкаВіталія СкоцикаЄвгена МураєваГеннадія БалашоваРомана Насірова, Віталія КупріяРомана БезсмертногоОльгу Богомолець, Олега ЛяшкаВолодимира Зеленського та Юрія Бойка.

Сьогодні Точка доступу розповість про нардепа та лідерку партії "Батьківщина" Юлію Тимошенко.

#1

Біографія

Народилася Юлія Володимирівна Тимошенко (в дівоцтві Григян) 29 листопада 1960 року в місті Дніпро (раніше Дніпропетровськ).

Її батько Володимир Абрамович Григян пішов з сім’ї, коли донці було три роки, тому Юлія Тимошенко виховувалася лише мамою Людмилою Миколаївною Телєгіною, яка працювала диспетчером в таксопарку.

1978 року вступила на факультет автоматики-телемеханіки Дніпропетровського гірничого інституту. 

1979 року одружилася з Олександром Тимошенком, 1980-го народила доньку. 1981-го року перевелася на економічний факультет ДНУ. 

У 1984 році закінчила університет і отримала диплом з відзнакою за спеціальністю «економіка праці» з кваліфікацією «інженер-економіст». За розподілом працювала на Дніпровському машинобудівному заводі (ДМЗ, ДніпроМаш) у Дніпропетровську, на посаді інженера-економіста.

#2

Перший бізнес

1988 року на початку розвитку кооперативів з чоловіком відкрила пункт відеопрокату. Вважається, що істотну допомогу у цій справі надав свекор Геннадій Тимошенко, який наприкінці 1980-х керував мережею обласного кінопрокату.

З 1989 — комерційний директор молодіжного центру «Термінал». За статутом ця структура також займалася відеопрокатом і розташовувалася у літньому кінотеатрі парку імені Шевченка (Дніпро). Первинний капітал, зароблений у «Терміналі», дозволив створити ще один бізнес — торгівлею нафтопродуктами через Російську товарно-сировинну біржу (РТСБ).

Юлія Тимошенко на початку кар'єри

З 1991 року комерційний, а згодом генеральний директор СП Корпорація «Український бензин» (СП КУБ). В період з 1992 до 1994 року КУБ стала монополістом у постачанні нафтопродуктів для сільського господарства Дніпропетровської області. Постачання здійснювалось за бартерною схемою, що дозволяло отримувати сільгосппродукцію по низьким цінам.

Одночасно чоловік створив міжнародну компанію «Сіаль», яка займалась розробкою родовища червоного граніту. Оборот цієї компанії становив $ 84 млн на рік.

В березні 1995 була затримана в аеропорту Запоріжжя при спробі вивезення валюти на загальну суму біля 26 тисяч доларів при тодішньому ліміті на вивезення валюти — 500 доларів; в результаті проти подружжя Тимошенків було порушено кримінальні справи за ст. 17 і 70 Кримінального кодексу України («контрабанда валюти»). 30 квітня 2002 Києво-Святошинський місцевий суд Київської області ці постанови скасував.

#3

Політична кар'єра

Політичну кар’єру Тимошенко почала з того, що у 1997 році стала народним депутатом України. На той момент була безпартійною. У парламенті стала членом Комітету з питань фінансів і банківської діяльності, пише 24 канал.

Згодом стала першим заступником голови партії "Громада" Павла Лазаренка.

У 1998 Тимошенко вдруге стала нардепом від Всеукраїнського об’єднання "Громада". У Раді була головою бюджетного Комітету.

У 1999 організувала депутатську фракцію "Батьківщина" у Раді. Була одним із засновників партії "Батьківщина", створеної згодом. Через кілька місяців Тимошенко була обрана головою партії.

Після цього стала віце-прем'єр-міністром з питань паливно-енергетичного комплексу в уряді тодішнього прем’єра Віктора Ющенка. За період роботи Тимошенко на цій посаді були ліквідовані бартерні розрахунки в галузі та створений єдиний розрахунковий центр Оптового ринку електроенергії – державне підприємство "Енергоринок". Також було значно підвищено рівень розрахунків за енергоносії, залучено додаткові кошти до Держбюджету. Завдяки цьому в Україні припинилися віялові відключення світла (коли в домівках українців світло вимикали щодня на кілька годин).

Організовані політиком антикризові заходи та реформи в ПЕК зачіпали інтереси оточення президента Кучми та наштовхнулися на протидію.

У 2001 році тодішній президент Леонід Кучма відправив Тимошенко у відставку. Тож політик стала ініціаторкою створення Форуму національного порятунку – громадського об'єднання, яке мало за мету усунути від влади режим Кучми. У той період Тимошенко заарештували за розкрадання (при перебуванні на посаді голови ЄЕСУ) мільярда доларів, призначених для оплати російського газу. Проте згодом суд скасував санкцію на арешт Тимошенко.

Окрім кримінальних справ в Україні, у 2001 році проти Тимошенко відкрили справу ще й у Росії за звинуваченням у підкупі посадовців Міноборони РФ, коли політик очолювала ЄЕСУ. Проте у 2005 році справу було закрито за строком давності.

У 2004 році партії "Наша Україна" під керівництвом Ющенка та БЮТ утворили коаліцію "Сила народу". Тоді Ющенко пообіцяв призначити Тимошенко прем'єр-міністром у разі його перемоги на президентських виборах.


Тимошенко переходить в опозицію. А наступного року БЮТ знову пройшов до парламенту. У результаті політичних інтриг за повноваження були зруйновані домовленості про створення Коаліції демократичних сил.

У 2006 році в опозицію вже перейшов цілий БЮТ. Це сталося після створення Кабміну Віктора Януковича.

У 2010 році балотувалася на пост президента України і програла Віктору Януковичу в другому турі з результатом 45,47%.

У 2014 році на виборах президента зайняла друге місце, отримавши підтримку 12,81% виборців.

Тимошенко офіційно заявила про висунення своєї кандидатури на вибори-2019 у червні 2018 року.

#4

Скандали

Одним з найбільш гучних для Тимошенко став "газовий скандал", за що екс-прем'єр поплатилася тюремним ув'язненням, пише РБК-Україна.

Довгі роки Київ і Москва намагалися дійти згоди з приводу ціни на газ, але всі спроби виявилися малоуспішними. Бажання Росії підвищити ціну до 418 доларів за 1 тис кубометрів стикалося з небажанням України платити більше 210 доларів. В результаті новий 2009 рік почався для України з двотижневої газової війни з РФ, яка поставила під загрозу постачання блакитного палива в країну.

У січні 2009-го без погодження з Кабінетом міністрів Тимошенко проводить переговори з прем'єром Володимиром Путіним, в результаті яких підписує  контракти про нову ціну на газ. Сторони домовилися перейти до прямих контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом" (без посередника "Росукренерго"), а також до формульного принципу формування ціни на газ, характерного для європейських країн. В результаті – нова базова ціна на російський газ для України стає 450 доларів за 1 тис кубометрів (середня ціна в 2009 році - 232 долара).

Ці контракти піддалися жорсткій критиці всередині країни. Опоненти прем'єра називали їх "кабальними" для країни. Вище керівництво країни визнало, що прем'єр перевищила свої службові повноваження та порушила закон.


11 жовтня 2011 року Тимошенко була засуджена до 7 років тюремного ув'язнення. Обвинувачення стверджувало, що умови підписаних документів призвели до збитків держави на 189,5 мільйонів доларів.

У 2014 році, після перемоги Євромайдану, Верховна Рада декриміналізувала статтю, за якою засудили Тимошенко, та схвалила постанову, за якою політик вийшла на волю


Того ж вечора політик на інвалідному візку виступила з промовою на Майдані Незалежності, де тривали протести. Цей виступ обурив протестувальників, адже був недоречним у вечір, коли активісти прощалися з убитими активістами Майдану.

Коли Юлія Тимошенко вдруге сиділа в тюрмі, її дочка Євгенія активно займалася звільненням матері. У 2012 році в своєму інтерв’ю австрійському виданню «Der Standard» Євгенія заявила, що вважатиме за честь зустрітися з президентом Росії Путіним, оскільки у неї є що сказати.

Євгенія Тимошенко

Що цікаво, господар Кремля почув дочку Тимошенко і відповів, що готовий з «задоволенням прийняти Юлію Володимирівну». Допомоги у Путіна просив тоді і чоловік ув’язненої – Олександр.

Більш того, Євгенія Тимошенко відправилася в Москву з метою знайти в оточенні Путіна людину, яка могла б без перешкод провести її до російського «вождя».

Як відзначають російські джерела, перша зустріч Тимошенко з Путіним відбулася у вересні 2005 року на дачі секретаря Радбезу Росії Ігоря Іванова на його дні народження.

Як стверджує політолог Бєлковський, на тій зустрічі була досягнута домовленість, що на вибори до Верховної Ради в 2006 в список БЮТ буде включено російського бізнесмена Павла Лєбєдєва.

Так і сталося. Лєбєдєв став нардепом від БЮТ, потім переметнувся до Партії регіонів, а потім став Міністром оборони України. Під час Євромайдану він кинув армію, втік до Криму, а потім і додому в Росію.

#5

Передвиборча програма

Програма має назву "Новий курс". У ній Тимошенко обіцяє домогтися організації "справжнього переговорного процесу і відновлення миру" згідно з Будапештським меморандумом. Повертати окуповані території вона збирається "військово-дипломатичним шляхом", повідомляє 24 канал.

Тимошенко планує здійснити "повну модернізацію ЗСУ за стандартами НАТО" і ввести новий контракт для військових.

Щодо реінтеграції Криму і Донбасу, то Тимошенко стверджує, що має план-альтернативу "мінській формулі". Детально план у програмі не описано.

Кандидатка у президенти планує змінити Конституцію, а саме ліквідувати недоторканності президента, суддів, депутатів; зменшити кількість нардепів з 450 до 350; дати жителям країни повноваження проводити референдуми з метою зміни центральної та місцевої влади "у будь-який момент".

Населенню також обіцяють віддати повноваження з обрання мирових суддів та суддів місцевих судів. Громадянам країни обіцяють надати право законодавчої ініціативи у формі петицій. Землю за межами населених пунктів обіцяють передати громадам.

Тимошенко обіцяє змінити "неефективну політику НБУ у сфері монетарного, валютного та банківського регулювання".

Також кандидат обіцяє нову енергетичну політику. Умови для стрімкого розвитку відновлюваної енергетики (сонячної, вітрової тощо), зниження тарифів на електроенергію, демонополізацію імпорту газу та біржову торгівлю всіма енергоресурсами. Також – "стрімкий розвиток" власної вугільної галузі.

Головна стратегія аграрної політики – розвиток і державна підтримка фермерських господарств та малих і середніх сільськогосподарських підприємств. Також – "негайне ухвалення" закону про запровадження для аграріїв єдиного податку на гектар землі.

Тимошенко обіцяє запровадити "оптимальну" податкову систему. У плані заходів: реорганізація органів податкової служби та ліквідація податкової міліції, скасування податку на додану вартість та запровадження податку на реалізацію.

Через п'ять років Тимошенко обіцяє досягти рівня середньої зарплати в Польщі в доларовому еквіваленті. Щодо пенсій, то передбачається, що пенсійні внески відкладатимуться на особистий рахунок кожної людини у держбанку протягом усього періоду роботи. Пенсійні збереження щорічно індексуватимуться, на них нараховуватимуться відсотки за депозитами. Держава гарантуватиме збереження приватних пенсійних рахунків усіма своїми ресурсами.

Тимошенко хоче ввести обов'язкове медичне страхування за кошт роботодавців з одночасним зменшенням удвічі податкового навантаження на підприємства. Політик обіцяє підвищити за 5 років зарплати українських медиків до рівня зарплати медиків у Польщі; обіцяє повну модернізацію лікарень, поліклінік та фельдшерсько-акушерських пунктів.

Політик заявляє, що зменшить ціну на газ удвічі (звідси – зменшення тарифів на тепло і гарячу воду).

Щодо освіти, то Тимошенко обіцяє відновити програму безкоштовного позашкільного розвитку, підвищити зарплати педагогам "до європейського рівня" за 5 років.

#6

Декларація

Голова політичної партії “Батьківщина”, народний депутат Юлія Тимошенко орендує в Козині під Києвом будинок своєї сестри і користується 4 суміжними ділянками.

Такі дані вона внесла до податкової декларації за 2017 рік, яка опублікована в Єдиному державному реєстрі декларацій, інформує politeka.

Дві земельні ділянки належать двоюрідній сестрі Тимошенко Шараповій Тетяні Валеріївні і, згідно з декларацією, знаходяться під орендованим будинком. Ще двома ділянками, які “межують з об’єктом оренди”, володіє тітка нардепа Ульяхіна Антоніна Миколаївна.

При цьому власної нерухомості Тимошенко не має.

Згідно з декларацією, її дохід за минулий рік становив 560 тисяч гривень, з яких 225,5 тисяч – депутатська зарплата. Загальний дохід подружжя Олександра та Юлії Тимошенко в 2017 році становив понад 4 млн грн. Її чоловік задекларував дохід від підприємництва майже 3,4 млн.

У власності Тимошенко є і коштовні сережки, підвіски, персні, намиста – загалом 8 позицій.

Власної нерухомості, автомобілів і корпоративних прав, згідно з декларацією, у Тимошенко немає.