У Кропивницькому працюють унікальні музеї, які буде цікаво відвідати не лише туристам, а й місцевим жителям. Точка доступу розповідає про музеї Кропивницького, які обов’язково варто відвідати, а також найцікавіші експонати цих музеїв.
Перший в Україні Музей історії українського хореографічного мистецтва
Музей історії українського хореографічного мистецтва, розташований у будівлі колишнього Нацбанку
Перший в Україні Музей історії українського хореографічного мистецтва розповідає про український народний сценічний танець від його витоків до сьогодення. Основу фондової збірки музею становить колекція легендарного ансамблю "Ятрань", який пройшов шлях від невеличкого самодіяльного танцювального гуртка, що виник у 1949 році в Кропивницькому, до колективу із всесвітньою славою. Керівником ансамблю був народний артист України Анатолій Кривохижа. Ансамбль був учасником чисельних фестивалів та конкурсів, на яких здобував найвищі нагороди.
Експонати, які варто побачити
"Золотий черевичок" – нагорода ІІІ Міжнародного фестивалю, який проходив в Угорщині. Переможців на цьому фестивалі визначали не тільки судді, а й глядачі.
"Золотий черевичок" – нагорода ІІІ Міжнародного фестивалю, який проходив у місті Сегеді (Угорщина).
Кульмінацією творчості ансамблю "Ятрань" вважаються тримісячні гастролі у Сполучених Штатах Америки, Канаді та Великобританії, які відбулися у 1977 році. У музеї є оригінали газет із відгуками про ці виступи. Американське видання зазначало:
"Неймовірні танці постійно викликають мимовільні, щиросердні аплодисменти. По-справжньому красиві дівчата захоплюють публіку своїми м’якими, ритмічними рухами, які відповідають за красою, яскравим костюмам та головним уборам. Енергійні чоловіки виконують такі оберти на сцені, які не співпадають з можливостями людського тіла".
Відгуки про виступ ансамблю "Ятрань" в американській пресі
Ансамбль "Ятрань" був єдиним самодіяльним колективом, який мав концертну програму у двох відділеннях, що складалася із танців різних регіонів України. Костюми шили в тому регіоні звідки походить танець. У музеї представлені п’ять пар костюмів до українського народного танцю "гопак", гуцульського народного танцю, закарпатського народного танцю, буковинського народного танцю та до хороводу "Воротар" (Чернігівщина).
Костюми ансамблю "Ятрань"
Музей хореографії пропонує не лише багато теоретичних цікавинок, але й практичні активності, які не залишать відвідувачів байдужими. Зокрема, тут можна зіграти на музичних інструментах, подрукувати на машинці "Ятрань", написати лист справжнім пером та пройти квест.
Адреса Музею історії українського хореографічного мистецтва
Музей історії українського хореографічного мистецтва розташований за адресою:
Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей – найдавніший музейний заклад області. У 2024 році він відзначив 80 років у статусі музею обласного рівня.
Нині колекції Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею налічують понад 71 тисячу предметів основного фонду та більше ніж 36 тисяч експонатів науково-допоміжного фонду. До його складу входять чотири філії:
Музей історії українського хореографічного мистецтва;
Меморіальний музей М. Л. Кропивницького
У 1994 році музей отримав понад 4 тисячі антикварних предметів із колекції збирача старожитностей та мистецтва Олександра Ільїна.
Окремої уваги заслуговує будівля, у якій розташований музей. Це архітектурна перлина Кропивницького – колишній особняк єлисаветградського підприємця та власника млинарного бізнесу Абрама Барського. Будівлю зведено у стилі еклектики: у зовнішньому оформленні поєднуються риси модерну (фасад) та класицизму. Інтер’єри особняка також вражають своєю різноманітністю – кожна зала має унікальне оформлення в різних стилях.
Під час воєнного стану основні експозиції – зібрання предметів старовини та мистецтва Олександра Ільїна, кабінет Володимира Винниченка, частину археологічної та етнографічної колекцій – згорнули. Водночас музейники продовжують роботу, пропонуючи жителям і гостям міста тематичні виставки та вражаючий відділ природи.
Експонати, які варто побачити
Справжні зуби, бивні, кістки мамонта та інші рідкісні експонати
На початку 80-х років ХХ століття під час гідротехнічних робіт для Власівського гранкар’єру (колишній Світловодський район) у старому руслі Дніпра виявили велетенські кістки викопної тварини, які виявилися залишками мамонта. На місце для дослідження виїхала експедиція, до складу якої входили співробітники обласного краєзнавчого музею. У 1983 році досліджені та описані кістки мамонта передали до фондів обласного краєзнавчого музею.
Кістки мамонта в обласному краєзнавчому музеї
Відбиток ракоскорпіона – найдавніший предмет палеонтологічної колекції обласного краєзнавчого музею. Ракоскорпіони – ряд вимерлих морських членистоногих. Відбиток ракоскорпіона, що експонується у відділі природи обласного краєзнавчого музею, поповнив палеонтологічну колекцію в 1971 році. Знайшли цей предмет у кар’єрі по видобуванню трепелу, що знаходиться поблизу села Первозванівка Кропивницького району.
Відбиток ракоскорпіона
У залі палеонтології музею встановили сенсорний мультимедійний стіл із компонентами інклюзивності – всі кнопки продублювали шрифтом Брайля та додали мовний супровід контенту.
Небелівський жертовник, горщики і глиняні вироби, які пролежали під землею 6 тисяч років
На території Кіровоградської області були виявлені пам'ятки трипільської культури, серед яких і поселення Небелівка. Поселення вражає своїми розмірами, його площа складає 300 гектарів. У 2012 році поблизу Небелівки археологи розкопали залишки унікального храму. Знахідка стала справжньою сенсацією. У цій культовій споруді проводили обряди. За 120 років дослідження трипільської культури на будівлі таких розмірів археологи натрапили вперше. Площа святилища – 1200 квадратних метрів. Головний вівтар має форму хреста. Храм з Небелівки є найбільшою спорудою трипільської культури, дослідженою археологами за весь період вивчення археологічної культури.
У центрі експозиції краєзнавчого музею представлений жертовник з цього храму, відреставрований співробітником музею, реставратором Станіславом Федоровим у 2014 році. Жертовник оздоблений орнаментом. Поряд з жертовником виставлений посуд з цього ж поселення.
Жертовник з трипільського храму
Адреса Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею
Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей розташований за адресою
місто Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 40.
Літературно-меморіальний музей імені І. К. Карпенка-Карого
Літературно-меморіальний музей імені Івана Карпенка-Карого
Літературно-меморіальний музей, присвячений життю і творчості видатного діяча українського професійного театру Івана Карповича Карпенка-Карого (Тобілевича).
У фондах музею зберігається майже 16 тисяч музейних предметів, серед яких фотодокументальні матеріали про родину Івана Карпенка-Карого (Тобілевича), твори драматурга, що виходили друком в різних видавництвах та в різні роки.
Будинок, у якому розташований літературно-меморіальний музей І.К.Карпенка-Карого, пам’ятає своїх славетних господарів – родину Тобілевичів та видатних представників з їхнього оточення. Нині тут проходять щорічні обласні літературо-краєзнавчі Куценківські читання, літературно-мистецькі заходи, створюються виставки. У теплу пору року заходи стають більш масовими – гостей запрошують у мальовничий сад музею.
Експозиція в музеї Івана Карпенка-Карого
Адреса літературно-меморіального музею імені Івана Карпенка-Карого
Музей розташований за адресою:
місто Кропивницький вул. Тобілевича, 16
телефон (0522) 37-32-91
Під час воєнного стану працюємо для відвідувачів з 10:00 до 17:00, у суботу та неділю – за попередньою домовленістю.
До фондового зібрання Музею мистецтв входять твори сакрального мистецтва, мистецтва XVIII – початку ХХ століття, художників-земляків, видатних діячів українського образотворчого мистецтва, предмети декоративно-ужиткового мистецтва, стародруків, археології, побуту, монументального мистецтва, голограм артефактів, медалей та монет.
З 24 лютого 2022 року вся фондова збірка Музею мистецтв вивезена. Але жодного дня музей не припиняв своєї роботи.
Експонати, які варто побачити
На постійній основі діє Зал пам’яті, де можна переглянути експозицію пам’яті Ольги та Тараса Мельстер (1991-2022), експозицію пам’яті Наталії Яцун (1975-2022), виставковий проєкт "Вишиті болем. Історії, про які мовчать вишиті на рушниках", експозицію "Подих війни", а також фотопроєкт Олександра Чекменьова "Обличчя війни".
Ольга та Тарас Мельстери
Відвідувачів просять звернути увагу на виставку "Жінки і порцеляна" переданої Оленою Берикул-Криворучко (Канада). Представлені твори є цікавими, а деякі – унікальними зразками порцелянового мистецтва, виготовлених на всесвітньовідомих мануфактурах з багаторічною історією. Центральна частина експозиції презентує відображення жіночих образів у порцеляні.
Виставка "Жінки і порцеляна"
Адреса Музею мистецтв
Музей мистецтв розташований за адресою:
місто Кропивницький вулиця Велика Перспективна, 60
Меморіальний музей імені Марка Кропивницького у місті Кропивницький
Меморіальний музей імені Марка Кропивницького присвячений життю і творчості видатного діяча українського театру Марка Кропивницького. Це житловий будинок кінця XIX століття, вагомий історичною пам’яттю не лише тому, що зберігся до нашого часу практично без змін, але й завдяки подіям, свідком яких став.
Саме з цим будинком пов’язаний 20-річний період життя Марка Кропивницького – людини, що увійшла в історію національної культури як блискучий актор, режисер-новатор, драматург та композитор, реформатор української сцени, антрепренер та педагог. Тут майстер художнього слова та театральний діяч написав класичні вже в українській літературі п’єси "Глитай, або ж Павук", "Доки сонце зійде, роса очі виїсть…", "Дві сім’ї" та інші. Тут же в 1882-му році Микола Садовський представив митцю Марію Адасовську – майбутню зірку української сцени, відому широкому загалу як Марія Заньковецька.
Нині фондове зібрання музею складає понад 8 тисяч одиниць зберігання.
Експонати, які варто побачити
Метроном, який належав Маркові Кропивницькому. Метроном – прилад для визначення темпу шляхом точного відліку тривалостей музичного метру.
Метроном. З особистих речей Марка Кропивницького
Грамофон початку ХХ століття, який належав родині Кропивницького.
Грамофон, який належав родині Марка Кропивницького
Фігурки персонажів п'єс Марка Лукича Кропивницького. Робота Миколи Миколайовича Вакуленка, майстра художньої кераміки, заслуженого майстра народної творчості України.
Фігурки персонажів п'єс Марка Кропивницького
Адреса меморіального музею імені Марка Кропивницького
Меморіальний музей імені Марка Кропивницького знаходиться за адресою: