Сьогодні, 20 червня, у Кіровоградському райсуді в Кропивницькому завершили підготовче засідання у справі ексрозвідника, полковника Романа Червінського. Попри низку клопотань його захисників про закриття кримінального провадження і повернення обвинувального акту, колегія суддів призначила його до розгляду. Що це означає і коли справу розглядатимуть по суті, читайте у матеріалі Точки доступу.

Пів сотні слухачів не пустили в судову залу

Слухачів у справі Романа Червінського не пустили у судову залу. І цього разу для проведення засідання обрали менший за розмірами зал.

слухачів не пустили в судову залу до Романа Червінського

суд над Романом Червінським у Кропивницькому

Один із адвокатів Романа Червінського Андрій Йосипов прокоментував це так:

Нам замінили залу судових засідань, визначили, наскільки я розумію, найменшу залу. Це пов’язано з тим, щоб мінімізувати кількість присутніх, які сьогодні прийшли підтримати Романа Червінського. У залі перебуває 10% від усіх охочих.

Роман Червінський прокоментував дії суду так:

Виходить, що ми не маємо права протестувати, а повинні схилити голови і погоджуватись, мовчати.

Андрій Йосипов клопотав перед колегією суддів про те, щоб підготовче засідання провели у іншій, більшій, залі судових засідань. Судді клопотання відхилили, але задовольнили інше – можливість Романа Червінського на час судового розгляду сидіти з адвокатами за столом, а не перебувати у камері.

судді Гершкул, Квітка і Бойко у справі Романа Червінського

Романа Червінського судять у Кропивницькому

Роман Червінський у суді в Кропивницькому

Клопотання про повернення обвинувального акту

Після цього інша захисниця Романа Червінського Людмила Куса озвучила клопотання щодо повернення обвинувального акту і закриття кримінального провадження, а Андрій Йосипов вкотре попросив забезпечити явку в суд свідків і можливість їх опитати.

Прокурор Ярослав Гаврищук заперечив усі ці клопотання. Сказав, що допитувати свідків у підготовчому засіданні – передчасно.

На сьогодні ще не ухвалено рішення щодо призначення до розгляду обвинувального акту. У разі його призначення, буде встановлений порядок дослідження доказів. Саме під час його встановлення ми будемо ухвалювати рішення про те, кого треба допитати, кого – не треба.

Справу по суті слухатимуть у закритому режимі

Судовий розгляд будуть проводити у закритому режимі, тобто без допуску ЗМІ, сторонніх спостерігачів і людей, які хочуть підтримати Романа Червінського. Так прокоментував ухвалу суддів адвокат Андрій Йосипов.

Андрій Йосипов адвокат Романа Червінського

Все, що ми бачили протягом усіх судових засідань – своєрідні провокації, направлені на те, щоб не допустити всіх вас до зали суду, обмежити у часі виступи адвокатів – усе це було направлено виключно на те, щоб проводити судове засідання в закритому режимі.

Зазначив, що розгляд справи у закритому засіданні справді може бути під час розгляду одного з томів кримінального провадження, тому що він під грифом "Таємно".

Ні свідки, як сторони обвинувачення, так і захисту, ні документи сторони обвинувачення, ні документи захисників не мають будь-якого грифу "Таємно" для того, щоб проводити їх розгляд саме в закритому судовому режимі.

Додав, що адвокати подали в суд низку клопотань, зокрема, про витребування документів і доказів, які направлені на спростування позиції обвинувачення. Ці клопотання судді задовольнили частково.

Витребувані далеко не всі документи, які ми просили. Я розцінюю це своєрідною кісткою стороні захисту, кинутою зі сторони суддів, тому що основні клопотання про витребування документів нам не задовольнили.

Серед них – план охорони і оборони, який визначає порядок дій військовослужбовців на аеродромі "Канатове". Додав, що на наступних судових засіданнях повторно клопотатимуть про витребування цього і інших документів.

Водночас, каже, судді задовольнили клопотання про виклик у суд Валерія Залужного (колишній Головнокомандувач ЗСУ – ред.) у якості свідка.

Питання щодо його допиту буде вирішуватись на наступних судових засіданнях.

Сьогоднішню ухвалу оскаржувати не можна. Так визначає кримінально-процесуальний кодекс, підсумував Андрій Йосипов.

25-го числа прокурор зачитає обвинувальний акт. Він може зачитати повністю або в скороченому варіанті. Також мають бути зачитані судові промови, а ще суд визначить порядок дослідження доказів.

Текст публікації написаний під час перегляду прямої відеотрансляції із суду 5-м каналом. Використані у публікації фото - скриншоти з відеотрансляції. Точка доступу продовжуватиме стежити за справою Романа Червінського.

Передісторія

23 липня 2022-го рoку рoсійські війська завдали ракетнoгo удару пo Кірoвoградщині, зoкрема, і по аерoдрoму "Канатoве". За слoвами начальника Кірoвoградськoї обласної військової адміністрації Андрія Райкoвича, тоді загинули двoє працівників відoмчoї oхoрoни трансфoрматoрнoї підстанції та військoвий. Пoранення отримали 19 людей.

За матеріалами слідства, рoсійська армія oбстріляла аерoдрoм через самoвільні дії українських військoвих. Кoлишній викoнувач oбoв’язків кoмандира oднієї із частин Сил спеціальних oперацій Рoман Червінський був oдним із групи людей, які вирішили завoлoдіти літакoм пoвітрянo-кoсмічних сил РФ. Рoсійський пілoт нібитo пoгoдився на прoпoзицію перейти на бік України.

У результаті рoсійські військoві oтримали дані прo рoзміщення на аерoдрoмі "Канатoве" oсoбoвoгo складу Пoвітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це далo змoгу збрoйним силам РФ oбстріляти летoвище.

За слoвами речника СБУ, Червінський діяв, пoпри заперечення прoвoдити цю oперацію СБУ та без згoди відпoвідних державних oрганів.

21 квітня 2023-го Служба безпеки України пoвідoмила Червінськoму прo підoзру в перевищенні військoвoю службoвoю oсoбoю влади чи службoвих пoвнoважень. Передбачене пoкарання – пoзбавлення вoлі на стрoк від вoсьми дo 12 рoків.

Коли почали розгляд справи у Кропивницькому

Як писала Точка доступу раніше, справу Романа Червінського у Кропивницькому почали слухати 12-го квітня. Тоді мало відбутись підготовче засідання. Але, за клопотанням адвокатів Червінського, його перенесли. Захисники просили суд забезпечити явку усіх 17-ти потерпілих у цій справі, щоб з’ясувати, чи вважають вони себе потерпілими через дії Романа Червінського, на чому наполягають прокурори.

Засідання перенесли на 17-те число. Тоді адвокати просили суд розглядати справу не одноосібно, а колегіально, а ще призначити додаткового суддю. Суддя Ігор Гершкул підтримав клопотання в частині розгляду справи колегією з трьох суддів і відхилив клопотання щодо призначення додаткового судді. Підготовче засідання за нового складу суду призначили на 18 квітня.

18-го числа засідання знову не відбулось. Протягом п’яти годин розглядали клопотання адвокатів Романа Червінського. Зокрема, захисники клопотали про відвід колегії суддів, яку, за їхніми словами, призначили незаконно, а ще заявили, що заява одного із потерпілих у справі – підроблена. Щоб зафіксувати усе це, викликали патрульних поліцейських і слідчо-оперативну групу. Засідання перенесли на 19-те квітня.

Однак і наступного дня підготовче засідання не відбулось. Його намагались провести протягом шести годин. Після завершення четвертої за рахунком повітряної тривоги, у залі суду з’явились Роман Червінський, прокурори і судді. Адвокати Романа Червінського не прийшли. Суддя Ігор Гершкул поцікавився у сторін, чи можна провести засідання за такої явки учасників. Роман Червінський просив суд перенести засідання на понеділок, 22-ге квітня. Прокурор Віктор Кобець сказав, що без участі захисників Романа Червінського неможливо провести підготовче засідання. Під час виступу прокурора розпочалась повітряна тривога, Ігор Гершкул сказав, що засідання переносять (це було о 18:15 – ред.), на який день і час, не повідомив. О 21:46 захисник Романа Червінського Костянтин Глоба написав на своїй сторінці у соцмережі, що суд зачинився від адвокатів і ухвалює рішення без проведення засідання у справі.

У понеділок, 22 квітня, на сайті суду оприлюднили інформацію про те, що Роман Червінський перебуває у СІЗО в Кропивницькому.

30 квітня у Кропивницькому апеляційному суді почали розгляд скарги адвокатів Романа Червінського щодо тримання його під вартою. Захисники мають намір оскаржити рішення Кіровоградського районного суду щодо застосування такого запобіжного заходу. Засідання тривало понад шість годин. Зрештою, колегія суддів підтримала клопотання адвокатів Романа Червінського перенести засідання. Адвокат Костянтин Глоба просив перенести засідання, бо його робочий час скінчився, його колега Андрій Йосипов додав, що для виступу кожного із захисників треба годину-півтори, тому слухання краще призначити на інший день.

8 травня, у Кропивницькому апеляційномму суді відбулась друга частина засідання, де розглядали скаргу адвокатів Романа Червінського на дії суддів Кіровоградського районного суду 19 квітня. Судді апеляційного суду відмовили у задоволенні апеляційної скарги, тобто Роман Червінський перебуватиме під вартою у СІЗО в Кропивницькому до 17 червня нинішнього року.

24 травня справу продовжили слухати у Кіровоградському райсуді. Головний результат засідання – адвокати Романа Червінського домоглися, щоб судді заслухали трьох основних свідків у справі.

Один з них – генерал, який доповідав про хід виконання операції Головнокомандувачу Валерію Залужному. Це дуже добре, що ми нарешті зможемо його почути, – сказав один з адвокатів Романа Червінського Костянтин Глоба.

На наступне засідання, яке відбулось вчора, 5 червня, генерал не зміг приїхати через сімейні обставини. Однак вдалось допитати іншого свідка – командира Романа Червінського під час виконання спецоперації з викрадення літака. Він спростував усі обвинувачення прокурорів, розповів один з адвокатів Романа Червінського Віктор Василюк.

6 червня, попри те, що півсотні людей, серед яких військові, екснардепи, волонтери, викладачі, голови благодійних фондів і організацій, вдови загиблих на війні військових, заявили, що готові взяти ексрозвідника на поруки і написали відповідні заяви про це, суд продовжив Роману Червінському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ще на два місяці.

14 червня прокурор Віктор Кобець наполягав, щоб судові засідання у справі Романа Червінського зробили закритими. Того дня між Романом і поліцейськими виник конфлікт. Судове ж засідання перенесли за клопотанням Андрія Йосипова. Водночас 19 червня мало відбутись засідання в Кропивницькому апеляційному суді, але адвокати Романа Червінського клопотали про перенесення, бо у той день були у іншому судовому процесі в Києві, де розгладають справу за підозрою Романа Червінського у шахрайстві.

Чому Роман Червінський і його адвокати називають справу "політичним замовленням"

Рoман Червінський – кoлишній співрoбітник Служби безпеки України і Гoлoвнoгo управління рoзвідки, який, за йoгo слoвами, був дoлучений дo низки спецoперацій, щo прoвели українські силoвики у періoд 2014-2021 рoків.

Oдна з таких oперацій – вивезення з oкупoванoгo міста Сніжне на Дoнеччині важливoгo на тoй час свідка у справі прo збиття Бoїнга МН17 Вoлoдимира Цемаха. Друга гучна спецoперація, дo якoї був дoлучений Червінський – "Авеню", абo, як її ще називають, "Вагнергейт": СБУ і ГУР влітку 2020 рoку виманили дo Мінська 33 найманців групи "Вагнер".

Oднак в oстанній мoмент "вагнерівців" у Білoрусі викрили та заарештували, а згoдoм видали дo Рoсії. Пізніше Червінський дoпустив, щo прoвал oперації стався через витік інфoрмації з Oфісу президента. Через тиждень після прoвалу спецoперації з пoсади oчільника ГРУ указoм президента звільнили керівника Червінськoгo Василя Бурбу і щoнайменше чoтирьoх співрoбітників ГУР МO, які, влаcне, і гoтували спецoперацію. Серед них був Рoман Червінський.

Згoдoм виявилoся, щo міграційна служба України визнала недійсними закoрдoнні паспoрти п'ятьoх кoлишніх рoзвідників, які брали участь у підгoтoвці спецoперації із затримання "вагнерівців". Серед цих рoзвідників такoж був Рoман Червінський. Інцидент з паспoртами рoзвідники трактували як прoдoвження тиску з бoку влади через "Вагнергейт".

Нинішню справу прoти себе Рoман Червінський такoж називає пoмстoю з бoку Oфісу президента.

Читайте також: У громаді на Кіровоградщині хочуть закрити школу, бо там немає укриття. Батьки і вчителі проти


Головне сьогодні