Сеpгій Тapутa: передвиборча програма, декларація та все, що потрібно знати про кандидата в президенти

 • Редакція Точки Доступу
 • watch_later 15 березня 2019, 18:00

 • visibility 50 переглядів

Укpaїнa обиpaтиме нового Пpезидентa 31 беpезня 2019 pоку. Точкa доступу продовжує спеціaльну pубpику, де знaйомить із кaндидaтaми в Пpезиденти тa їхніми пеpедвибоpчими пpогpaмaми. У попередніх матеріалах ми вже розповіли про Ігоря ШевченкаСергія КаплінаВалентина НаливайченкаАндрія Садового, Анатолія ГриценкаВіталія СкоцикаЄвгена МураєваГеннадія БалашоваРомана Насірова, Віталія КупріяРомана БезсмертногоОльгу Богомолець, Олега ЛяшкаВолодимира ЗеленськогоЮрія БойкаЮлію ТимошенкоАркадія Корнацького,  Петра ПорошенкаДмитра ДобродомоваІллю КивуОлександра Мороза та Руслана Кошулинського.

Сьогодні розповімо про кандидата в Президента України Сергія Таруту.

#1

Біографія

Народився 23 липня 1955 року у селі Виноградне Донецької області.

Навчався у Ждановському металургійному інституті та Донецькій державній академії управління.

Працював на заводі “Азовсталь, де пройшов шлях від керівника цехового рівня до посади керівника зовнішньоекономічної служби всього комбінату.

У 1995 році створив і очолив зовнішньоторговельну фірму “Азовімпекс”, що в 1996 році виступила одним із засновників Корпорації “Індустріальний союз Донбасу”.

З перших днів є виконавчим директором Корпорації, а в 2002 році очолив Раду директорів Корпорації “Індустріальний Союз Донбасу”.

З 2006 — голова спостережної ради, ВАТ “Дніпровський металургійний комбінат імені Дзержинського”.

1998-2006 рр. — депутат Донецької обласної ради.

З березня по жовтень 2014 року — голова Донецької обласної державної адміністрації.

2014-2019 рр. — народний депутат України.

Одружений, виховує двох доньок.

#2

Що відомо про Сергія Таруту

Загалом Тарута ніколи не був публічним оліхархом чи політиком, проте завжди перебував близько до влади, повідомляє видання "Гал.Інфо". Найбільшим його досягненням в політиці є кілька місяців на посаді голови Донецької ОДА. На початку березня 2014 року його призначив в.о. президента Олександр Турчинов. На цій посаді головним здобутком Тарути прийнято вважати організацію захисту Маріуполя від сепаратистів. У той час він завів хороші стосунки із полком "Азов", який був основною силою під час звільнення міста.

Тарута відвідує блокпост полку "Азов"

Причини звільнення Тарути різні: розібжності з президентом, балотування у Верховну Раду, місцеві конфлікти. Колишній губернатор Донеччини критикував закон про спеціальний статус окремих частин Донбасу, автором якого був Порошенко. Невдовзі після звільнення Тарута взяв участь у парламентських виборах, на яких пройшов до Ради самовисуванцем. Експерти пояснюють це бажанням олігарха лобіювати інтереси свого бізнесу, будучи нардепом. Адже частина його активів потрапила під окупацію, а частину заарештували російські суди.

Ще за часів президенства Ющенка Тарута міг отримати посади в Уряді. Йшлося про місця прем'єр-міністра та віце-прем'єр-міністра. Аналогічне йому пропонував Янукович, проте Тарута відмовив в обох випадках. Він заявляв, що тоді для нього був важливіший бізнес.

До слова, Тарута мав близькі стосунки з Ющенком. Їх звело спільне захоплення скіфською та трипільською культурами. Олігарх навіть пожертвував 10 млн гривень на відновлення гетьманського палацу в Батурині, ініціатором якого був Ющенко. Тарута був найближчим з бізнесменів до тодішнього президента.

У 2005 році відбувся досить гучний скандал за участі Катерини Ющенко, брошки на її платті, Тарути та його партнера по музею трипільської культури – Миколи Платонова.

Тодішня перша леді на інавгурацію Ющенка одягла брошку із колекції Тарути – Платонова. Річ виявилась дорогоцінною, їй – близько 2 тисяч років. Позичив екс-Президенту її Платонов, який активно налагоджував зв'язки Тарути з Ющенком. Після досить масштабного скандалу між Платоновим і Тарутою відбулася довга, приватна розмова, після якої Платонов помер від інфаркту.

Проте в 2006 році Тарута різко розкритикував Ющенка за укладання газових угод з Росією. Тарута стверджував, що ціна на бликитне паливо надто висока, а президент не бачить іншої сторони питання. В інтерв'ю УП олігарх стверджував, що нова вартість газу спричинить зупинку його заводів.

Ющенко та Тарута

За рік після звільнення з посади голови Донецької ОДА Тарута організував "з'їзд" українських олігархів. На думку журналіста Лещенка, зустріч проводилась з метою організації партії або союзу із захисту інтересів бізнесменів. Серед присутніх були Ринат Ахметом та Віктор Пінчук.

Зрештою партію Тарута все-таки створив. У квітні 2017 він заявив про появу "нової" політичної сили "Основа", яку зареєстрували ще в 2004 році як «Партія державного нейтралітету України». У 2014 ця політсила взяла участь у створенні "Опозиційного блоку" з уламків "Партії регіонів". Тарута ж просто перейменував партію і взяв туди кількох колишніх "регіоналів" та менеджерів, які працювали під час режиму Януковича.

У 2017 році досить гучний скандал із Тарутою відбувся в ефірі телеканалу UA:Перший. Тоді, відповідаючи на питання про фінансування партії "Основа", Тарута заявив, що не перебуває "всередині процесу", і є лише "ідейним натхненником", а не її лідером. Після цього в кадрі з’явилась прес-секретар політика Олена Морозова, яка пригрозила ведучій програми, що Тарута покине студію, якщо йому ставитимуть подібні "некоректні запитання".

Відомо, що Тарута є одним із найбагатших людей України. У 2007 році Forbes оцінював його статки в 2,7 млрд доларів – Тарута був 428 у списку. Проте вже в 2016 році олігарх збіднів на більше, ніж 2,5 млрд доларів – до 126 млн доларів.

#3

Передвиборча програма

Сергій Тарута заявляє, що разом з колегами з партії "Основа" має "чітке, науково обґрунтоване бачення майбутнього розвитку України", а також "схвалену експертами стратегію дій щодо реалізації кожного з пунктів програми".

"З 2015 по 2018 роки я разом з командою однодумців розробив і представив в Україні і зарубіжним партнерам важливі політичні документи:

Мирний план "Три Основи";

Доктрину збалансованого розвитку "Україна-2030";

Програма "Принципи поваги та справедливості"", - цитата з програми.

Зовнішня політика. Донбас і Крим

Сергій Тарута виділяє такі пріоритети зовнішньої політики:

 • Відновлення територіальної цілісності.
 • Стабільна безпека.
 • Підтримка і просування інтересів українського бізнесу за кордоном.
 • Відновлення дружніх відносин з усіма країнами-сусідами.

Крім цього, кандидат виступає за ПОЗАБЛОКОВИЙ СТАТУС України.

Цитата з програми:

"Я з командою однодумців розробив комплексний реалістичний план досягнення миру і відновлення територіальної цілісності України - Мирний план "Три Основи. Легітимність. Безпека. Довіра". Під моїм керівництвом цей план буде реалізований у повному обсязі".

План Тарути передбачає:

 • Розміщення миротворчої місії ООН в окупованих районах Донбасу.
 • Розгортання міжнародної тимчасової адміністрації, яка повинна забезпечити соціально-економічний розвиток регіону та реінтеграцію жителів Донбасу.

По Криму

Сергій Тарута вважає військовий шлях повернення півострова неприйнятним. Основим, на його думку, може бути "тільки політико-дипломатичне і юридичне рішення проблеми".

Цитата з програми:

"Я зроблю все, щоб Росія цілком відповіла за свою агресію проти України, відшкодувала збиток, завданий економіці та громадянам України".

Обіцянки щодо Збройних сил: підвищення боєздатності та підвищення соціального статусу військовослужбовців.

Економіка

Стратегічні орієнтири:

 • Вихід в топ-30 країн світу по зростанню ВВП до 2030 року.
 • Щорічні темпи зростання економіки – не менше 10%.
 • Середній клас – не менше 50% населення України.
 • Середня тривалість життя в Україні – понад 75 років.

У програмі підкреслюється, що економічну модель обґрунтовано в Доктрині збалансованого розвитку "Україна-2030".

З основних обіцянок: гарантія повної енергонезалежності України протягом 5 років (зокрема, реалізація інвестиційної програми зростання видобутку газу). Реалізація плану оздоровлення банківського сектора і відновлення його роботи.

А також: захист українського виробника на внутрішньому і зовнішньому ринках, ліквідація монополій і формування конкурентного середовища, перехід від сировинної моделі до виробництва високо- і середньотехнологічної продукції, розвиток креативної економіки – кінематографії, телебачення тощо.

На науку Тарута планує виділяти не менше 3% ВВП.

Основні обіцянки бізнесу:

 • Зменшення кількості податків і зборів з 12 до 7.
 • Зменшення податкового навантаження з 41,5% до 25%.
 • Зменшення ставки ПДВ з 20% до 15%.
 • Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал зі ставкою 15%.
 • Зменшення ставок по кредитах для бізнесу в 2-3 рази.
 • Мораторій на зміни у податкове законодавство на 3 роки.
 • Ліквідація податкової міліції.

Внутрішня політика. Загальне:

Цитата з програми:

"Команда партії "Основа" розробила програму "Принципи поваги та справедливості", реалізація якої дозволить повернути повагу держави до громадян, а громадян - до держави".

Обіцянки:

 • Усі ключові питання життя країни будуть прийматися на референдумах.
 • Кількість депутатів скоротиться з 450 до 250. При цьому буде створена верхня палата Ради з рівним представництвом кожного регіону.
 • Закон про імпічмент президента.
 • Зняття недоторканності з депутатів за кримінальні злочини і корупцію.
 • Сергій Тарута обіцяє проведення виборів за відкритими списками та скасування мажоритарних округів.
 • Глибока децентралізація. Посади голів місцевих адміністрацій, місцевих судів, керівників місцевої поліції та інших правоохоронних органів – виборні.

Зарплати, пенсії, робочі місця і тарифи

Тарута обіцяє людям праці підвищення середньої зарплати до 20-25 тисяч гривень, а також створення 2 мільйонів робочих місць, мільйон з яких – за рахунок відновлення роботи підприємств.

Тарифи планується знизити до рівня "не більше 25% доходів сім'ї".

Держдопомога при народженні дітей, згідно з програмою, становитиме 100 тисяч гривень за першу, 200 тисяч гривень – за другу та кожну наступну.

Середня пенсія – не менше 10 тисяч гривень.

Випускникам вишів планується надати гарантії першого робочого місця за фахом.

Воїнам-учасникам АТО кандидат у президенти обіцяє реалізацію держпрограми соціалізації, гранти на створення малих підприємств і пільги на придбання житла.

Переселенцям – гарантії вирішення житлового питання, "відновлення конституційних прав", компенсації збитків внаслідок втрати майна.


#4

Декларація

Зарплата Тарути за 2017 рік становила 211,6 тисячі гривень, відсотки – 2,1 мільйона гривень, дохід від надання майна в оренду – 240 тисяч гривень, інші доходи – 461,3 тисячі гривень.

На банківських рахунках у мільярдера було 7,2 тисячі гривень, 878,7 тисячі доларів, готівкою – 4,6 мільйона доларів, 560 тисяч євро та 20 тисяч англійських фунтів стерлінгів.

Його дружина Ольга Тарута отримала 36,4 тисячі гривень пенсії і зберігала 450 тисяч доларів готівкою.

Із нерухомості народний депутат задекларував нежитловий і житловий будинки (в Києві та в Донецьку), земельну ділянку в Донецьку, офіс у Києві та сім квартир (у Києві, Криму, Маріуполі та Донецьку.

Задекларував він також автомобіль Lexus 2006 року випуску, а також – мотоцикл Harley Davidson 2013 року випуску.

Крім того, кандидат у президенти задекларував значну кількість цінних речей. Станом на 2017 рік у Тарути було 10 ваз, 14 горщиків, 27 ікон, 7 антикварних картин, 4 книги, 4 медальйони, 4 писані миски, 11 скульптур, 16 статуеток і 56 інших антикварних виробів. Крім того, в декларації вказані майже 200 картин, три амфори, три бюсти, три вази, п'ять годинників, чотири сервізи, 17 скульптур та інші колекції.